Ceny rzepaku wystrzeliły. Tak drogo jeszcze nie było!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny rzepaku wystrzeliły. Tak drogo jeszcze nie było!

21.04.2022autor: Kamila Szałaj

Rzepak na giełdzie Matif w Paryżu idzie na rekord! Dopiero co przebił granicę 1000 euro/t, a już zbliża się do kolejnej - 1100 euro/t. Od początku kwietnia notowania poszybowały w górę o ponad 131 euro/t.

Ceny rzepaku na paryskiej giełdzie Matif biją absolutne rekordy, kontynuując swoje potężne wzrosty. Dziś, 21 kwietnia rzepak wyznaczył najwyższą cenę w historii notowań. Na zamknięciu kontrakty na Matifie z dostawą w maju wyceniono aż na 1064,50 euro/t! Od wczoraj zdrożały o 1,94 proc., czyli o 20,25 euro. Natomiast w ciągu tygodnia rzepak poszedł w górę aż o ponad 73 euro, a przez ostatni rok ponad dwukrotnie.

Warto przypomnieć, że 1 kwietnia w kontrakcie na maj cena rzepaku wynosiła 933 euro/t. Czyli przez trzy tygodnie, do 21 kwietnia, nasiona zdrożały o 131,50 euro/t. 

r e k l a m a

Drożeją kontrakty na rzepak z tegorocznych zbiorów

Coraz droższe są także nasiona z tegorocznych zbiorów, choć akurat dziś spadły w porównaniu z notowaniami wczorajszymi. 21 kwietnia na zamknięciu kontrakty sierpniowe wyceniane były na 855,25 euro/t, ale trzy tygodnie temu cena ta wynosiła 795,50 euro/t.

W Polsce ceny rzepaku w skupie dochodzą do 4800 zł/t

W Polsce ceny rzepaku też rosną. W ostatnim tygodniu zakłady podniosły cenę nawet o ponad 200 zł/t. W Lesznie w Transrolu nasiona są skupowane nawet po 4650 zł/t. Ceny rzepaku na krajowym rynku sprawdzisz TUTAJ.  

- Bardzo wysokie ceny rzepaku na MATIFie cały czas stanowią wsparcie cen rzepaku na rynku krajowym. Ponadto, rynkowa podaż rzepaku w kraju pozostaje mocno uszczuplona. Obecnie, ceny oferowane za rzepak zawierają się w przedziale 4500-4800 PLN/t z dostawą w kwietniu-czerwcu br., w zależności od lokalizacji zakładu - wyjaśnia Izba Zbożowo-Paszowa.

Kamila Szałaj, fot. arch.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny świń znów rosną. Po ile skupowane są obecnie tuczniki w Polsce?

Na dużej giełdzie w Niemczech cena świń nie zmienia się już od miesiąca. Z kolei na krajowym rynku podaż tuczników jest mniejsza, więc część zakładów mięsnych podniosła stawki. Jakie są obecnie ceny trzody chlewnej w Polsce?

czytaj więcej

Helikopter rozbił się podczas oprysków. Nie żyje pilot [FOTO]

Polski helikopter Mil Mi-2 w wariancie przystosowanym do rolnictwa rozbił się 17 kwietnia podczas oprysków. Katastrofy helikoptera nie przeżył pilot maszyny. Nikt na ziemi nie zginął.

czytaj więcej

Ceny bydła w górę, drożeje też paliwo - raport z rynków rolnych z 22.04.2022

Na giełdzie Matif rzepak i pszenica w majowych kontraktach biją rekordy. A na krajowym rynku handel zbożem nadal jest niemrawy. Wiele się dzieje za to w kwestii nawozów - azotowe potaniały, niektóre wieloskładniowe jeszcze zdrożały. Natomiast na rynku żywca panuje poświąteczny marazm. Zakłady nie zdecydowały się na podwyżkę cen tuczników, a tylko w niektórych regionach zdrożało bydło.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)