Ceny bydła w górę, drożeje też paliwo - raport z rynków rolnych z 22.04.2022
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny bydła w górę, drożeje też paliwo - raport z rynków rolnych z 22.04.2022

22.04.2022

Na giełdzie Matif rzepak i pszenica w majowych kontraktach biją rekordy. A na krajowym rynku handel zbożem nadal jest niemrawy. Wiele się dzieje za to w kwestii nawozów - azotowe potaniały, niektóre wieloskładniowe jeszcze zdrożały. Natomiast na rynku żywca panuje poświąteczny marazm. Zakłady nie zdecydowały się na podwyżkę cen tuczników, a tylko w niektórych regionach zdrożało bydło.

Zboża i żywiec bez większych zmian, paliwa w górę

W handlu zbożem na krajowym rynku nadal zastój. Rolnicy interesują się cenami, ale do realizacji transakcji dochodzi rzadko. W cenach skupu ruchu też nie ma. Niektórzy skupujący zdecydowali się jedynie na lekkie podwyżki zbóż konsumpcyjnych. 

Stabilizacja złotego oraz pojawienie się na europejskim rynku pszenicy i kukurydzy z Ukrainy powoduje, że nie ma też, jak na razie, ruchu w eksporcie zbóż. A to właśnie kurs złotego oraz popyt eksportowy w dużej mierze reguluje ceny na rynku krajowym.

r e k l a m a

Na Matifie rzepak bije rekordy

Nie jest jeszcze przesadzone, czy rolnicy, którzy mają jeszcze ziarno w magazynach na tym stracą czy nie. Wydaje się, że na przednówku nie będzie znacznych podwyżek cen, a jeśli okaże się, że na rynek trafi dużo zboża, ceny mogą nawet spaść. Skupujący, mając na względzie ilość telefonów od rolników z zapytaniami o ceny skupu, oceniają, iż w magazynach jest jeszcze dużo zboża. Jeśli Ukraina faktycznie zbierze dużo mniej ziarna, niż w ubiegłym roku, to może okazać się, że rolnicy, którzy przetrzymają zboże z ubiegłorocznych zbiorów dłużej, na tym nie stracą a wręcz zarobią. 

Mateusz Morawiecki, ogłaszając 21 kwietnia uruchomienie dopłat do nawozów twierdzi, iż zdecydowano się na tak dużą pomoc publiczną (prawie 4 mld złotych), by zatrzymać inflację, w tym wzrost cen zbóż. Jeśli jednak nie zmieni się sytuacja w dostępie surowców do produkcji nawozów, w tym gazu, to nie ma szans na to, żeby nawozy były tanie. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której tanieją zboża, a środki do ich produkcji nie. 

Na giełdzie Matif w Paryżu notowania kukurydzy tracą na wartości, ale niewiele. Aczkolwiek kontrakty późniejsze tanieją więcej niż te z realizacją w maju i w czerwcu. Drożeje natomiast pszenica. Jej ceny przekroczyły 21 kwietnia 405 euro/t. 

Większe ruchy cenowe na Matifie odnotowuje rzepak. Tutaj jest odwrotnie niż w zbożach – kontrakty drożeją, przy czym majowe bardziej, niż sierpniowe. 21 kwietnia padł rekord notowań - majowy kontrakt został wyceniony na 1064,50 euro. 22 kwietnia cena ta nadal rosła i po 16.00 wynosiła już 1089,75 euro/t! Na krajowym rynku ceny rzepaku pozostają stabilne. 

Azotowe w dół, wieloskładnikowe niekoniecznie

Krajowi dystrybutorzy nawozów, którzy przed ogłoszeniem dopłat do nich, nie obniżyli cen nawozów azotowych, zrobili to teraz, mocznik jednak nadal trzyma cenę. W niektórych punktach zaczyna brakować powoli nawozów wielkoskładnikowych, w niektórych zostały tylko małe worki, inni mają jeszcze nawozy w dużych workach, ale już podnoszą ich ceny, dopasowując je do cenników Agrochem Puławy. 

Świnie bez zmian, bydło w górę

Ceny żywca wieprzowego w skupach pozostały bez zmian, niektórzy zdecydowali się podnieść stawki, ale tylko w najwyższych klasach. Podobnie stabilne, już kolejny tydzień, są ceny na dużej giełdzie w Niemczech. Z powodu przerwy świątecznej i zmniejszenia uboju, podaż mięsa nie była na tyle duża, aby sprzedawcy mięsa decydowali się na spadki cen. 

W tym samym stabilnym trendzie utrzymują się ceny prosiąt w Polsce, bez znaczenia, czy są to prosięta krajowe, czy zagraniczne. 

Nieco inaczej jest z cenami żywca wołowego. Tutaj wielu skupujących i zakładów zdecydowało się na kolejne podwyżki. 

Paliwo zdrożeje

Prognozy epetrol.pl wskazują na podwyżki cen paliw, w tym głównie benzyn i ON, LPG zdrożeje najmniej. Ceny oleju napędowego będą mieściły się w przedziale między 7,15 a 7,31 zł/l, benzyny Pb 95 od 6,42 do 6,58 zł/l a LPG między 3,60 a 3,69 zł/l. Podwyżki są wynikiem drożejącej ropy, co z kolei wynika z zapowiedzi wprowadzenia embarga europejskiego na ropę z Rosji oraz braku chęci krajów skupionych w OPEC do zwiększenia podaży ropy na rynku.

Magdalena Szymańska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rzepaku wystrzeliły. Tak drogo jeszcze nie było!

Rzepak na giełdzie Matif w Paryżu idzie na rekord! Dopiero co przebił granicę 1000 euro/t, a już zbliża się do kolejnej - 1100 euro/t. Od początku kwietnia notowania poszybowały w górę o ponad 131 euro/t.

czytaj więcej

Ceny pszenicy i rzepaku przebiły historyczne szczyty. Ile obecnie płacą skupy w Polsce?

Ceny pszenicy i rzepaku znów wspięły się na historyczne szczyty i biją nowe rekordy na giełdzie Matif. Drożeją też kontrakty na surowce z nowych zbiorów. W Polsce część skupów też podniosła stawki. Jakie są aktualne ceny skupu zbóż i rzepaku w Polsce? Sprawdź w naszej cotygodniowej SONDZIE!

czytaj więcej

Czy ceny świń będą rosły? Ile zakłady mięsne zapłacą na koniec roku? RAPORT

Stawki za żywiec wieprzowy rosną od kilku tygodni. Jak długo utrzyma się ten trend? Jakie będą ceny tuczników na koniec roku?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)