Zakaz importu zbóż z Ukrainy - polski rząd podjął uchwałę nie czekając na decyzję Brukseli
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zakaz importu zbóż z Ukrainy - polski rząd podjął uchwałę nie czekając na decyzję Brukseli

12.09.2023autor: Bartłomiej Czekała

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów przyjęta została uchwała w sprawie podjęcia działań mających na celu przedłużenie środków zapobiegawczych dotyczących przywozu z Ukrainy niektórych produktów. Na decyzję Brukseli nadal czekamy, ale polski rząd już zajął stanowisko w tej sprawie.

Projekt uchwały przedłożył jednak nie minister rolnictwa a minister rozwoju i technologii, co wynika z podziału kompetencji i zadań pomiędzy resortami.

- Dla rządu ochrona polskiego rolnictwa ma znaczenie priorytetowe. Dlatego Rada Ministrów wzywa Komisję Europejską, aby przedłużyła zakaz importu zbóż z Ukrainy po 15 września 2023 r. W przeciwnym wypadku, Polska samodzielnie wprowadzi taki zakaz na poziomie krajowym. Zakaz będzie obowiązywał do czasu, w którym uregulowane zostaną stosunki w sprawach rolnych pomiędzy Polską a Ukrainą - czytamy w komunikacie wydanym po posiedzeniu rządu.

Pszenica, kukurydza, rzepak i słonecznik nie będą importowane z Ukrainy?

W związku z podjętą uchwałą Rada Ministrów wzywa Komisję Europejską do:
  • przedłużenia po 15 września 2023 r. zakazu importu z Ukrainy 4 produktów rolnych: pszenicy, kukurydzy, rzepaku (rzepiku) i nasion słonecznika;
  • podjęcia natychmiastowych działań, w celu wypracowania rozwiązań pozwalających na stabilne i efektywne funkcjonowanie lokalnych producentów w Polsce i w Unii Europejskiej.
- W przypadku, jeśli Komisja Europejska nie przedłuży zakazu importu zbóż z Ukrainy po 15 września, Polska wprowadzi taki zakaz na poziomie krajowym. Zakaz będzie obowiązywał do czasu, w którym uregulowane zostaną stosunki w sprawach rolnych pomiędzy Polską a Ukrainą - deklaruje Rada Ministrów.
Rząd Polski także zaznacza, że jeśli Komisja Europejska nie przedłuży zakazu wwozu produktów rolnych z Ukrainy po 15 września, to nasz kraj wprowadzi taki zakaz samodzielnie.
r e k l a m a
▶️ Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie podjęcia działań mających na celu przedłużenie środków zapobiegawczych dotyczących przywozu z Ukrainy niektórych produktów.

📰 Czytaj więcej: https://t.co/Kb8dn14tu8 pic.twitter.com/MRVy4idoeM

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 12, 2023

Polityczny spór o zakaz importu zbóż i rzepaku z Ukrainy


W oczekiwaniu na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie przedłużenia po 15 września 2023 r. zakazu importu z Ukrainy 4 produktów rolnych: pszenicy, kukurydzy, rzepaku (rzepiku) i nasion słonecznika w Polsce spór polityczny się nasila. W obronie interesów polskiego rolnika przedstawiciele różnych frakcji politycznych wypełniają media społecznościowe swoimi przekazami.

- W piątek 15 września partia Manfreda Webera, Donalda Tuska i Władysława Kosiniaka-Kamysza chce uderzyć w polskich rolników. Nie pozwolimy im na to! Murem za rolnikami! - deklaruje na wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski z Solidarnej Polski.
Z kolei Michał Kołodziejczak z AgroUnii i Koalicji Obywatelskiej oskarżył dziś polskiego premiera Mateusza Morawieckiego o to, że przez 1,5 nie zrobił nic w sprawie ukraińskiego zboża. Teraz ja lecę załatwiać za ciebie sprawy polskich rolników. @AGROunia_ #100Konkretow pic.twitter.com/VhfEOqetTl

— Michał Kołodziejczak (@EKOlodziejczak_) September 12, 2023Kołodziejczak dziś jest w Strasburgu, gdzie obraduje Parlament Europejski. Ma się tam spotkać z przewodniczącą PE Robertą Metsolą i przewodniczącym komisji rolnictwa PE Norbertem Linsem. Rozmowy mają dotyczyć przedłużenia zakazu i rozszerzenia listy produktów objętych embargiem.

W Parlamencie Europejskim są też dziś europosłowie i posłowie z ramienia PSL, którzy także spotkali się z przewodniczącym komisji rolnictwa PE Norbertem Linsem przedstawiając mu swoją opinię na temat przedłużenia zakazu importu zbóż z Ukrainy do Polski i pozostałych 4 przyfrontowych państw UE.
🍀@Hetman_K
📍Parlament Europejski pic.twitter.com/8w3Q5aAZrl

— 🍀 PSL (@nowePSL) September 12, 2023


Wieczorne orędzie premiera Morawieckiego w sprawie zbóż z Ukrainy


Wieczorem 12 września premier Mateusz Morawiecki wygłosił orędzie, w którym poinformował o decyzji rządu oraz podkreślił po raz kolejny, że Polska utrzyma zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy jeśli Komisja Europejska go nie przedłuży. 

oprac. bcz na podst. KPRM
Fot. KPRM
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Debata w Parlamencie Europejskim na temat zniesienia zakazu importu ukraińskiego zboża do 5 państw przyfrontowych

  W Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat importu ukraińskiego zboża po 15 września. Większość krajów UE jest przeciwna dalszemu zakazowi importu zbóż z Ukrainy, których w bieżącym sezonie będzie nawet 56 mln ton.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Jakie są prognozy cen zbóż i rzepaku? Czy kukurydza zdrożeje? Rolniczy temat odc. 55

Rok temu ceny zbóż, kukurydzy i rzepaku to był prawdziwy rollercoaster. W tym roku od żniw w zasadzie ceny są na stabilnym, chociaż znacznie niższym od oczekiwań rolników poziomie. Czy te stawki w skupach i na giełdach będą nadal miały podobne wartości, czy może jednak są czynniki, które mogą wywołać zmiany cen?

czytaj więcej
Rynek zbóż

Co z bałtyckim terminalem zbożowym?

Przetarg na 30-letnią dzierżawę tak ważnego dla polskiego eksportu zbożowego terminalu wciąż nierozstrzygnięty. Co stanęło na przeszkodzie i jakie są najnowsze informacje?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)