Debata w Parlamencie Europejskim na temat zniesienia zakazu importu ukraińskiego zboża do 5 państw przyfrontowych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Debata w Parlamencie Europejskim na temat zniesienia zakazu importu ukraińskiego zboża do 5 państw przyfrontowych

13.09.2023

  W Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat importu ukraińskiego zboża po 15 września. Większość krajów UE jest przeciwna dalszemu zakazowi importu zbóż z Ukrainy, których w bieżącym sezonie będzie nawet 56 mln ton.

Według Janusza Wojciechowskiego, komisarza ds. rolnictwa zakaz powinien zostać utrzymany. Twierdzi, że jednym argumentów jest fakt, że Ukraina na zakazie nie straciła.

- Od maja 2022 do kwietnia 2023, przy wolnym eksporcie do UE Ukraina wysłała korytarzami solidarnościowymi średnio miesięcznie 2,9 mln ton ziarna. Od maja 2023 do lipca 2023, mimo zakazu eksportu do 5 państw, eksport tranzytowy korytarzami wzrósł i wynosił średnio miesięcznie 3,2 mln ton. Tak więc zakaz importu nie zaszkodził Ukrainie – mówił w Parlamencie Wojciechowski. Dodał, że przez 15 miesięcy trwania zakazu Ukraina wyeksportowała 44 mln ton zboża. Komisarz szuka alternatywnych dróg dla zboża oraz zastanawia się nad dopłatami do tranzytu (20-40 euro do tony). Dzisiaj w tej sprawie odbędzie się spotkanie w tej sprawie, również ze stroną ukraińską.

r e k l a m a

Większość europosłów za zniesieniem zakazu importu

Europosłowie byli przeciwni utrzymaniu zakazu i twierdzą, że na decyzję w tej sprawie nie może mieć wpływ przebieg wyborów w Polsce. Ważniejsza jest według nich pomoc Ukrainie w wywozie zboża.

- Trzeba zrobić wszystko, by wspierać możliwości eksportu, ale niektórzy politycy na Węgrzech czy w Polsce wśród populistów to wykorzystują, bo idą wybory. W mojej ocenie ukraińskie rolnictwo zasługuje na 100 proc. poparcia. Musimy zagwarantować, by zboże dotarło do potrzebujących, a zwalczać tych, którzy usiłują ten eksport utrudnić – mówiła Viola von Cramon-Taubadel, niemiecka europosłanka.

Z kolei Michael Gahler (EPL), sprawozdawca ds. Ukrainy w PE powiedział, że chce aby komisja nie przedłużała zakazu, gdyż zaburza to i tak trudną sytuację w Ukrainie. Z kolei litewski europoseł popiera innych uczestników debaty oraz zakończenie zakazu i namawia do właściwego monitorowania eksportu zbóż z Ukrainy we współpracy z ekspertami międzynarodowych organizacji.  

- Musimy zapewnić wywiezienie zboża z Ukrainy. To, że Polska ma wybory, nie jest naszym problem – powiedziała hiszpańska europosłanka Clara Aguilera.

Kraje przyfrontowe chcą utrzymania zakazu importu zbóż

- Kolejne kraje ogłaszają indywidualne restrykcje, dlatego że Unia nie była w stanie podjąć wspólnej decyzji, która dałaby poczucie zaufania wśród rolników. Szanowni Państwo w Komisji, proszę się obudzić! Musimy pomóc, by udało się temu zbożu dotrzeć do miejsca przeznaczenia. Potrzebujemy szybkich decyzji – mówił Dacian Ciolos z Rumunii, były komisarz UE ds. rolnictwa, w imieniu frakcji „Odnowić Europę”, dodał, że zwrócił uwagę, że rolnicy z krajów przygranicznych wciąż mają problem ze sprzedażą zboża. Węgry zgłaszają poważny problem na rynku zbóż.

- 50 razy więcej zboża dotarło w ubiegłym roku do Węgier w porównaniu z czasem przed liberalizacją, a w tym roku 66 razy więcej. I nadal w naszych magazynach wiele z tych zbóż jest przechowywanych, choć dawno powinny je opuścić. Gdzie nasi rolnicy mają składować zboża? Te restrykcje muszą pozostać po 15 września. Nie możemy zrobić kroku wstecz – mówiła węgierska europosłanka.

Polscy posłowie walczą, ale oddzielnie

Polscy posłowie w Strasburgu rywalizowali o to, kto skuteczniej walczy o przedłużenie embarga. Mimo, że stanowisko jest podobne, to politycy nie współpracują ze sobą, tylko wytykają błędy, krytykują się wzajemnie i przypisują sobie zasługi.

Czytaj więcej: Kłótnia w sprawie przedłużenia zakazu importu ukraińskiego zboża w PE. Co z decyzją?! 

Polska uchwała zatrzyma niechciany import?

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów przyjęta została uchwała w sprawie podjęcia działań mających na celu przedłużenie środków zapobiegawczych dotyczących przywozu z Ukrainy niektórych produktów. Na decyzję Brukseli nadal czekamy, ale polski rząd już zajął stanowisko w tej sprawie. 

- Dla rządu ochrona polskiego rolnictwa ma znaczenie priorytetowe. Dlatego Rada Ministrów wzywa Komisję Europejską, aby przedłużyła zakaz importu zbóż z Ukrainy po 15 września 2023 r. W przeciwnym wypadku, Polska samodzielnie wprowadzi taki zakaz na poziomie krajowym. Zakaz będzie obowiązywał do czasu, w którym uregulowane zostaną stosunki w sprawach rolnych pomiędzy Polską a Ukrainą - czytamy w komunikacie wydanym po posiedzeniu rządu.

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl 

Fot. screen Parlament Europejski

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

PILNE!!!! Zakaz importu zbóż z Ukrainy do Polski nie będzie przedłużony!

Telenoweli pt. „Czy KE przedłuży zakaz importu zbóż, czy nie?” wszyscy maja już dosyć. Zwlekanie z decyzją do ostatniego dnia obowiązywania zakazu wprowadziło nie tylko ogromną nerwowość w całej UE ale też w negatywnym świetle stawia Komisję, który po raz kolejny pokazała, że jest organem niezdolnym do szybkiego podejmowania ważnych decyzji. A decyzja, która zapadła nie zadowoli polskich rolników.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Kłótnia w sprawie przedłużenia zakazu importu ukraińskiego zboża w PE. Co z decyzją?!

  Nie ma decyzji o tym, co dalej z embargiem na ziarno z Ukrainy. Przy dobrej woli i zaangażowaniu są jednak zdolności logistyczne, które pozwolą na wyeksportowanie tegorocznych zbiorów z Ukrainy bez tworzenia wąskich gardeł w państwach sąsiadujących – powiedział podczas debaty w Parlamencie Europejskim unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Zakaz importu zbóż z Ukrainy - polski rząd podjął uchwałę nie czekając na decyzję Brukseli

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów przyjęta została uchwała w sprawie podjęcia działań mających na celu przedłużenie środków zapobiegawczych dotyczących przywozu z Ukrainy niektórych produktów. Na decyzję Brukseli nadal czekamy, ale polski rząd już zajął stanowisko w tej sprawie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)