Zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Polski przedłużony do 15 września br.?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Polski przedłużony do 15 września br.?

05.06.2023autor: Bartłomiej Czekała

Dziś kończy się zakaz importu z Ukrainy niektórych produktów rolnych (pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika) do Polski, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii. Jeszcze w sobotę podczas Krajowych Dni Pola 2023 w Sielinku minister Robert Telus i komisarz Janusz Wojciechowski wyrażali nadzieję, że zakaz zostanie wydłużony. Dziś rano szef MRiRW poinformował o nowym projekcie, który zakłada przedłużenie zakazu importu do 15 września br.

Minister Rolnictwa Robert Telus poinformował na swoim Twitterze, że otrzymał projekt unijnego rozporządzenia, które przedłuża zakaz importu 4 produktów rolnych (pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika - przyp. red.) do 5 krajów przyfrontowych UE do 15 września br. Jest to projekt, ale finalna decyzja ma zapaść dziś wieczorem w Brukseli.

Jeszcze sobotę podczas Krajowych Dni Pola w Sielinku, gdzie szef MRiRW gościł razem z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim obaj Panowie wyrażali nadzieję, że Komisja Europejska przyjmie wszystkie argumenty, które 5 krajów przyfrontowych w tym Polska przedłożyły w Brukseli. Liczono na przedłużenie zakazu o kolejny rok. Jeżeli dziś wieczorem to rozporządzenie zostanie przyjęte, to zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika zostanie wydłużony o 3 miesiące. Wówczas w okresie żniw pszenicy i rzepaku te produkty nie będą mogły być importowane do Polski.



autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Egipt buduje sztuczną rzekę za 5,2 mld dolarów w celu zmniejszenia importu pszenicy

W Egipcie rozpoczęto budowę sztucznej rzeki równolegle do Nilu kosztem 5,2 miliarda dolarów w ramach projektu Nowej Delty. Władze twierdzą, że rzeka pomoże zwiększyć powierzchnię gruntów rolnych i zmniejszyć potrzebę importu żywności i pszenicy.

czytaj więcej
Aktualności

Kto importował ukraińskie zboże? KAS przeszukała ponad 200 firm

Ponad 800 funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przeprowadziło przeszukania 222 firm w całej Polsce w związku z podejrzeniem oszustwa w imporcie zboża z Ukrainy. Zabezpieczono ponad 1000 ton zboża, które mogło być przeznaczone do celów spożywczych lub paszowych, a nie technicznych lub przemysłowych, jak deklarowali importerzy.

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Ukraina - dopłaty dla polskich rolników do zboża są sprzeczne z zasadami WTO. Co na to MRiRW?

Wiceminister gospodarki Ukrainy Taras Kaczka skrytykował polskie dopłaty dla rolników, twierdząc, że naruszają one zasady ustanowione przez Światową Organizację Handlu (WTO).

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)