r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>Egipt buduje sztuczną rzekę za 5,2 mld dolarów w celu zmniejszenia importu pszenicy
Egipt buduje sztuczną rzekę za 5,2 mld dolarów w celu zmniejszenia importu pszenicy
18.07.2023autor: Maryia Khamiuk
W Egipcie rozpoczęto budowę sztucznej rzeki równolegle do Nilu kosztem 5,2 miliarda dolarów w ramach projektu Nowej Delty. Władze twierdzą, że rzeka pomoże zwiększyć powierzchnię gruntów rolnych i zmniejszyć potrzebę importu żywności i pszenicy.
Rzeka Nil, której odległym początkiem jest las Nyungwe z Rwandy, jest głównym źródłem wody w Egipcie, Sudanie i Sudanie Południowym. Dodatkowo Nil jest ważną rzeką gospodarczą, wspierającą rolnictwo i rybołówstwo.
Sztuczna rzeka ma mieć długość 750 kilometrów i szerokość od 100 do 400 metrów. Ma ona również zapewnić nawadnianie dla ok. 1 miliona feddanów, czyli 420 tys. hektarów ziemi uprawianej. Projekt ma być ukończony do 2027 roku i ma obejmować budowę 14 tam i 12 mostów.
Woda do sztucznej rzeki będzie pochodzić z recyklingu drenażu rolniczego i wód gruntowych. Projekt składa się z trzech głównych kanałów.
Egipt zagrożony kryzysem wodnym i gospodarczym
Egipt zagrożony kryzysem wodnym i gospodarczym stoi w obliczu niedoboru wody – według twierdzeń UNICEF w kraju zabraknie wody do 2025 roku. Rosyjska inwazja na Ukrainę w lutym ubiegłego roku spowodowała globalny wzrost cen pszenicy, pozostawiając Egipt w trudnej sytuacji, ponieważ jest on największym importerem pszenicy na świecie.
W październiku ubiegłego roku rolnicy w Egipcie podnieśli alarm, że napięcia społeczne wzrosną w związku z brakiem wody i zmian klimatycznych. Jednocześnie niedawno pojawiły się niepokojące wiadomości, że roczna stopa inflacji w Egipcie osiągnęła w czerwcu rekordowy poziom – 36,8%, podczas gdy kraj dalej zmaga się z poważnym kryzysem gospodarczym.
r e k l a m a
Zobacz także: Egipt wycofuje się z porozumienia zbożowego ONZ. Jaka jest przyczyna?
Krytyka rządu za przeznaczanie pieniędzy na próżne projekty
Aktywiści krytykują egipski rząd za przeznaczanie pieniędzy na tzw. próżne projekty w całym kraju, podczas gdy gospodarka całego kraju jest napięta. Jednym z największych z tych projektów jest warta kilka milionów dolarów Nowa Stolica Administracyjna, budowana 50 kilometrów od Kairu na skrawku pustyni. Pomimo tego, że rząd przedstawiał stolicę jako inwestycję, która uczyni Kair bardziej ekologicznym, grupy broniące praw człowieka stwierdziły, że produkowane odpady oraz zużywana energia i woda mogłyby zostać lepiej wykorzystane do stworzenia infrastruktury przeciwdziałającej zmianom klimatycznym.
Mkh na podst. The New Times, Middle East Monitor
fot: envato.elements
Maryia Khamiuk
dziennikarz, współpracownik PWR Online
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a