Minister Henryk Kowalczyk: Polska nie jest zalewana przez zboże z Ukrainy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Minister Henryk Kowalczyk: Polska nie jest zalewana przez zboże z Ukrainy

26.07.2022autor: wk

Zalew ukraińskiego ziarna to pogłoski nie mające uzasadnienia w faktach - przekonuje minister rolnictwa i zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą. Sejm przeznaczył 430 mln złotych na „interwencję” na rynku zbóż.

- Pogłoski są rozsiewane po to, aby budzić niepokój. Ja nie widzę innej motywacji dlatego, że to co się mówi nie pokrywa się zupełnie z prawdą  – odpowiedział na pytanie dotyczące napływu ukraińskiego zboża do Polski wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że Polska nie jest zalewana przez ziarno z Ukrainy. Przytoczył także dane, z których wynika, że z tego kraju przywieziono do końca czerwca zaledwie 640 tys. ton zboża z czego 98% to kukurydza. W tym samym czasie z Polski wyeksportowano 1,4 mln t., a więc 2,5 razy więcej.

- W tym przypadku jest wiele nieporozumień i wiele budzenia lęków wśród rolników o zapchanych magazynach o braku skupu, a to jest zupełnie nieprawda – kontynuował H. Kowalczyk w wywiadzie dla programu „Tydzień” TVP 1.

Będą usprawnienia w eksporcie zbóż

Minister rolnictwa podkreślił także, że rząd podejmuje działania, których celem jest wsparcie eksportu. Dlatego Rada Ministrów podjęła uchwałę o powstaniu terminalu zbożowego w Gdańsku.

r e k l a m a
– Umożliwia zarządowi portu w Gdańsku wydzierżawienie bezprzetargowe nabrzeża portowego na rzecz Krajowej Grupy Spożywczej.  Chcemy wykorzystać to nabrzeże portowe jako kolejny element do eksportu zboża. Tam jest magazyn o pojemności 100 tys. ton i dostęp do dużych statków nawet 70 tysięczników. Będzie więc można eksport przyśpieszyć choć on już się odbywa. Możliwości eksportowe polskich portów są znaczne, ale tym sposobem je podwoimy – przekonywał minister rolnictwa na antenie telewizji publicznej, którego zdaniem nowy terminal będzie służył nie tylko eksportowi zboża, ale także innych produktów.

W sezon weszliśmy z dużymi zapasami 

W ocenie ministra H. Kowalczyka polscy rolnicy weszli w sezon z zapasami ok. 5 mln ton.

– W mojej ocenie to dobrze. Dlatego, że w drugiej połowie roku może naprawdę zabraknąć zboża na rynkach światowych. Więc jeśli ktoś zostawił i ma możliwości przechowalnicze to myślę, że zachował się dobrze i odpowiedzialnie – powiedział  Henryk Kowalczyk, który zaprzeczył jednocześnie, że magazyny w Polsce są pełne zboża. Jego zdaniem prywatni przedsiębiorcy są w stanie skupić minimum 6 mln t. zbóż. Tak wynika z badania, które przeprowadził Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. 

– Do tego mamy jeszcze Elewarr naszą spółkę, która jest w Krajowej Grupie Spożywczej. Ta spółka jest gotowa i skupuje. W tej chwili wystawia oferty na zakup np. pszenicy nawet na południu Polski przy granicy z Ukrainą. Co najmniej 1400 zł za tonę za pszenicę konsumpcyjną. A im bliżej północy Polski te ceny oferowane są większe – przekonywał H. Kowalczyk.

CZYTAJ TAKŻE: Aktualne ceny zbóż

Elewarr na do dyspozycji 300 tys. ton powierzchni przechowalniczych, a do tego trzeba  doliczyć młyny (Stoisław i Zamojskie Zakłady Zbożowe), które są w Krajowej Grupie Spożywczej.  

Sejm przeznaczył pieniądze na interwencyjny skup zbóż

Minister rolnictwa zapewnia także, że rząd zrealizuje obiecany program pomocy dla rolników. Pieniądze byłyby przeznaczone jak pożyczka dla spółki Elewarr na skup zboża z przechowaniem ziarna u rolnika.

- Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła w zeszłym tygodniu wniosek o przeznaczenie 430 mln zł pożyczki na skup zboża w formule: 30% płatności, reszta 70% po dostarczeniu do punktu skupu. Realizację tego będą prowadziły punkty skupowe - przede wszystkim nasza spółka Skarbu Państwa Elewarr. Rolnicy nie muszą się martwić o to, że nie będą mogli gdzie i jak sprzedać zboża w okresie żniw – mówił w Sejmie minister H. Kowalczyk.


Krytyka Brukseli

Szef resortu skrytykował także pomoc jaką udziela Komisja Europejska w udrożnieniu transportu ukraińskiego zboża. Przypomniał, że Bruksela 12 maja mówiła o utworzeniu tzw. korytarzy solidarnościowych.

– Ta pomoc jest deklaratywna. Ani jednego euro jeżeli chodzi o pomoc finansową, ani żadnej pomocy technicznej – podsumował H. Kowalczyk.        

Polska oczekiwała na pomoc techniczną w postaci udostępnienia kontenerów zbożowych, naczep samochodowych czy mobilnych urządzeń przeładunkowych.

W sferze deklaratywnej pozostają także zapowiedzi Prezydenta USA dotyczące budowy w Polsce silosów na ukraińskie zboże.  

wk

Fot. MRiRW

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Liban: Skradziony ukraiński jęczmień odnaleziono w porcie w Tripoli

Ukraińska ambasada w Libanie poinformowała, że w porcie Tripoli zauważono syryjski statek po brzegi załadowany jęczmieniem, skradzionym z okupowanych przez Rosję terenów Ukrainy i przewiezionym do portu w Feodozji na Krymie.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ukraina straci w te żniwa co najmniej 20% plonów z upraw ozimych

Całkowita utrata zbiorów upraw ozimych na Ukrainie osiągnie co najmniej 20%. Świadczą o tym badania satelitarne zespołu ekspertów krajowych i międzynarodowych, informuje Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej. Resort szacuje, że Ukraina straci ponad 4 mln ton zboża.

czytaj więcej
Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Rosja ostrzelała Odessę! "Tak się kończą negocjacje z diabłem o eksporcie zboża z Ukrainy"

Barbarzyństwo Rosji nie zna granic! Wczoraj podpisali umowę gwarantującą bezpieczny wywóz zboża z Ukrainy, a dziś ostrzelali najważniejszy port w tym kraju - Odessę. Nadzieja na eksport  ziarna właśnie umarła. - Tak się kończą negocjacje z diabłem - pisze jeden z brokerów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)