Katastrofalne zbiory zbóż w Kanadzie - susza okazała się bezlitosna dla rolników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Katastrofalne zbiory zbóż w Kanadzie - susza okazała się bezlitosna dla rolników

03.09.2021autor: Dominika Mulak

Ekstremalne upały i susza sprawiły, że zbiory pszenicy w Kanadzie spadły do najniższego poziomu od 14 lat. Ma to wpływ na światowe dostawy i ceny zbóż. Podobna sytuacja jest w rzepaku.

Jeden wstrząs rynkowy następuje po drugim. Wczoraj zniszczenia dokonane przez huragan Ida, teraz klęska nieurodzaju w Kanadzie - rolnicy muszą sobie radzić z najgorszymi zbiorami zbóż od 14 lat. Konsekwencje dla rynków są poważne, ponieważ ten północnoamerykański kraj jest jednym z najważniejszych eksporterów pszenicy, jęczmienia i rzepaku na świecie. 

Co prawda, spadek produkcji był już oczekiwany przez analityków, a także przez USDA (raport sierpniowy), ale nie w tak drastycznym stopniu.

Ekstremalne upały dały popalić


Przyczyną załamania produkcji była fala ekstremalnych upałów w Ameryce Północnej. Dotknęła ona w szczególności kanadyjskie prowincje preriowe Saskatchewan i Alberta oraz północno-zachodnią część USA. 

Ceny zbóż w kanadyjskich portach eksportowych wzrosły ostatnio do rekordowych poziomów, zwłaszcza ceny pszenicy i rzepaku, co wskazuje na bardzo ograniczone dostawy w Kanadzie i na rynku światowym. Mało kto spodziewał się, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

r e k l a m a
Kanadyjskie Biuro Statystyczne przedstawiło w tym tygodniu wstępny raport o zbiorach zbóż i nasion oleistych - aczkolwiek na podstawie prognoz - ponieważ żniwa są jeszcze w pełnym rozkwicie. Ostateczny raport na temat zbiorów zostanie opublikowany dopiero 14 września. Do bieżących szacunków statystycy wykorzystali zdjęcia satelitarne i dane agroklimatyczne zarejestrowane do 31 lipca.

Jednakże, międzynarodowe ceny zbóż spadły (tymczasowo) w tym tygodniu w wyniku zniszczeń spowodowanych przez huragan Ida w amerykańskich portach eksportowych - amerykańscy handlowcy obawiają się ogromnych problemów z eksportem z USA - ale to powinno tylko jeszcze bardziej podnieść ceny kanadyjskich (i europejskich) zbóż i rzepaku, ponieważ dostawy na rynku światowym są bardzo ograniczone.

Głównie pszenica i rzepak, ale nie tylko...


Statistics Canada w swoim pierwszym wstępnym raporcie o zbiorach oszacował całkowite zbiory pszenicy na 22,9 mln ton - to o 35% mniej niż w roku ubiegłym, kiedy to zbiory pszenicy wyniosły 35,5 mln ton. W sierpniowej prognozie USDA zakładała jeszcze 24 mln ton, zaś niektórzy analitycy uważają, że możliwy jest jeszcze większy spadek - do 20 mln ton.

Szacunki w przypadku rzepaku to 14,7 mln ton (o 24% mniej niż w roku poprzednim, kiedy to zebrano 18,7 mln ton). W sierpniowej prognozie USDA zakładała jeszcze 16 mln ton, a więc znacznie więcej. Analitycy uważają jednak, że w przypadku rzepaku możliwa jest dalsza korekta zbiorów w dół do zaledwie 14,1 mln ton.

W wyniku ekstremalnych warunków pogodowych, analitycy szacują również spadek produkcji innych ważnych zbóż: 27-procentowy spadek zbiorów jęczmienia do 7,8 mln ton, w przypadku owsa o 33% do 3,07 mln ton, a zbiory soi mają być mniejsze o 8% i wynieść ostatecznie 5,8 mln ton.

Statystycy donoszą również o znacznym spadku produkcji o 30-40% w przypadku nasion roślin strączkowych, które są ważne dla eksportu. Jedynie produkcja kukurydzy i pszenicy ozimej ma być w tym roku wyższa od ubiegłorocznej, obie te rośliny uprawiane są głównie we wschodniej Kanadzie.

Źródło: www.agrarheute.com
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rokitnik w domu i w ogrodzie

Rokitnik zwyczajny to niepozorny krzew, który kryje w sobie wiele cennych substancji bioaktywnych, mających korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Jest bogatym źródłem witaminy C, przeciwutleniaczy oraz mikro- i makroelementów.

czytaj więcej

Ostrość którą kochają wszyscy - chrzan w ogrodzie

Bardzo rzadko się o nim mówi i równie rzadko go uprawia. Korzenie chrzanu przeważnie wykopuje się na nieużytkach, łąkach, czyli pozyskuje od roślin rosnących w stanie dzikim. Warto uprawiać go w ogrodzie, ponieważ wówczas korzenie będą zdrowe i dorodne.

czytaj więcej

Instytut Ochrony Roślin obchodzi swoje 70-lecie!

2 września w Centrum Kongresowym IOR odbyła się uroczystość z okazji 70-lecia Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Oprócz wystąpień zaproszonych gości, odczytów listów gratulacyjnych, wręczenia nagród, ważnym elementem spotkania była prezentacja jubileuszowych znaczków wydanych z tej okazji przez Pocztę Polską.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)