Ostrość którą kochają wszyscy - chrzan w ogrodzie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ostrość którą kochają wszyscy - chrzan w ogrodzie

18.09.2021autor: Małgorzata Wyrzykowska

Bardzo rzadko się o nim mówi i równie rzadko go uprawia. Korzenie chrzanu przeważnie wykopuje się na nieużytkach, łąkach, czyli pozyskuje od roślin rosnących w stanie dzikim. Warto uprawiać go w ogrodzie, ponieważ wówczas korzenie będą zdrowe i dorodne.

Bardzo rzadko się o nim mówi i równie rzadko go uprawia. Korzenie chrzanu przeważnie wykopuje się na nieużytkach, łąkach, czyli pozyskuje od roślin rosnących w stanie dzikim. Warto uprawiać go w ogrodzie, ponieważ wówczas korzenie będą zdrowe i dorodne.

Najlepsze efekty w uprawie chrzanu uzyskamy na glebie głęboko uprawionej, próchniczej, a także próchniczo-gliniastej. Chrzan wymaga wilgotnego podłoża, ale nie znosi stanowisk podmokłych. Na stanowisku o zwięzłej strukturze gleby jego smak staje się zbyt ostry, gryzący, a na stanowisku kwaśnym miąższ korzeni ciemnieje. Chrzan nie ma specjalnych wymagań klimatycznych, nie wykazuje wrażliwości na mrozy i nieźle rośnie na stanowisku lekko zacienionym. Udaje się najlepiej w drugim roku po oborniku, a dobrym przedplonem dla niego jest groch i fasola. Należy unikać stanowisk po kapustowatych.

Chrzan ma wysokie wymagania co do nawożenia azotem i potasem. Dobierając nawozy, należy uwzględnić przede wszystkim te siarczanowe, które korzystnie wpływają na smak warzywa. Nawozy potasowe i fosforowe podajemy tuż przed sadzeniem, a pogłównie podajemy azot w lipcu i sierpniu.

r e k l a m a

Korzeń sadzimy nie pionowo, lecz ukośnie

Chrzan sadzimy w dwóch terminach – wiosną, gdy tylko rozmarznie ziemia, oraz jesienią, czyli we wrześniu i październiku. Do rozmnażania używamy części lub całych korzeni, zwanych sadzonkami. Najlepsze są korzenie o długości około 30 cm. Zazwyczaj są to korzenie zbyt cienkie do użytku domowego. Z sadzonki usuwamy wszystkie boczne korzonki i przecieramy ją szmatką, by usunąć nawet te najmniejsze. Grubsze korzenie boczne odcinamy ostrym nożem tuż przy korzeniu głównym.

Kąt sadzenia korzeni powinien wynosić około 30°. Umieszczamy je na tyle głęboko, aby ich główki były na wysokości powierzchni gleby. Płaskie sadzenie sprzyja późniejszemu odkrywaniu w celu dostarczenia im tlenu, którego w głębszych warstwach brakuje. Korzenie umieszczamy w rzędach co 80 cm, natomiast odległości w rzędzie między roślinami powinny wynosić 30 cm. Do sadzenia niezbędny może okazać się drewniany kołek o długości 30 cm, za pomocą którego wykonamy ukośne otwory w glebie o głębokości równej długości sadzonki. Po jej umieszczeniu w otworze glebę mocno udeptujemy.
 
Korzenie chrzanu do sadzenia muszą być pozbawione widocznych na zdjęciu korzeni bocznych

  • Korzenie chrzanu do sadzenia muszą być pozbawione widocznych na zdjęciu korzeni bocznych

Kiedy rośliny się przyjmą, słabe liście są do usunięcia

Gdy rośliny się przyjmą, należy usunąć słabsze liście, a zostawić tylko najsilniejsze. Ten zabieg pozwoli liściom bardzo silnie rosnąć, co wzmocni korzeń. W celu uzyskania dorodnych korzeni na przełomie czerwca i lipca odkrywamy je i usuwamy korzenie boczne, uważając przy tym, by nie uszkodzić korzenia głównego ani dolnych korzeni bocznych. Po usunięciu z górnej partii drobnych korzeni ponownie zasypujemy ziemią. Korzenie chrzanu wykopujemy późną jesienią, na przełomie października i przechowujemy w piwnicy. Przechowujemy je zadołowane w wilgotnym piasku. Ważne, by likwidując po latach użytkowania plantację, bardzo dokładnie wybrać wszystkie, nawet najdrobniejsze korzenie. W przeciwnym razie spowodują one uciążliwe zachwaszczenie. Nawet z najmniejszego korzonka powstanie roślinka.

 Liście chrzanu mają zastosowanie w kuchni, na przykład do marynaty

  • Liście chrzanu mają zastosowanie w kuchni, na przykład do marynaty



Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcia: Małgorzata Wyrzykowska

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rokitnik w domu i w ogrodzie

Rokitnik zwyczajny to niepozorny krzew, który kryje w sobie wiele cennych substancji bioaktywnych, mających korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Jest bogatym źródłem witaminy C, przeciwutleniaczy oraz mikro- i makroelementów.

czytaj więcej

Wrzesień doskonały na sadzenie roślin cebulowych

Wrzesień i październik to miesiące sadzenia większości roślin cebulowych i bulwiastych kwitnących wiosną. Sadzenie roślin kwitnących wiosną rozpoczynamy od gatunków, które wymagają ciepłego podłoża do prawidłowego ukorzenienia się. Czyli jakie?

czytaj więcej

Katran morski – siej go właśnie teraz!

To warzywo rośnie w stanie dzikim m.in. nad brzegiem morza w Norwegii. U nas uprawia się je bardzo rzadko, gdyż niewielu o jego istnieniu słyszało. Liście mają charakterystyczny zielony kolor z modrym odcieniem. Niektórzy nazywają to warzywo modrakiem nadmorskim, kapustą morską, chou marin czy katranem primorskim.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)