Dopłaty do zbóż 2023. Za późno, za mało i niespójnie – Copa-Cogeca tak ocenia wsparcie KE
Copa – Cogeca surowo ocenia propozycje Komisji Europejskiej w sprawie nadzwyczajnego wsparcia dla rolników dotkniętych skutkami napływu ukraińskiego ziarna. Zdaniem organizacji unijnych rolników Bruksela musi dokonać przeglądu swoich pomysłów.
Komisja Europejska wyraziła zgodę na udzielenie polskim rolnikom nadzwyczajnego wsparcia z unijnej kasy w wysokości 29,5 mln euro. Pieniądze wzmocnią budżet krajowy, który Polska przeznaczyła na dopłaty do zbóż dla rolników poszkodowanych w wyniku nadmiernego importu ziarna z Ukrainy.
Copa i Cogeca w swoim oświadczeniu podkreśliła, że wspiera Ukrainę oraz jej rolników od czasu rozpoczęcia wojny przez Rosję, akceptując inicjatywę „Korytarzy solidarnościowych” czy zniesienia ceł na import towarów rolnych. Ale rosnący import z Ukrainy, zaczął stanowić poważny problem dla rolników i spółdzielni w regionach przygranicznych, przez które odbywa się tranzyt towarów. W tym kontekście wsparcie Unii Europejskiej w tych regionach ma kluczowe znaczenie i zostało obiecane przez Komisję Europejską. Zdaniem unijnego lobby obiecane wsparcie nie spełnia oczekiwań i będzie wyraźnie niespójne.
Niekontrolowany napływ ziarna z Ukrainy
Europejskie grunty rolne wzdłuż granicy z Ukrainą mają strategiczne znaczenie dla całej Europy. Rolnicy i spółdzielnie w tych regionach musieli stawić czoła skumulowanym skutkom kryzysu COVID, rosnącym cenom energii i kluczowych środków produkcji oraz poważnej suszy w 2022 r. Ponadto zakłócenia związane z ukraińskim eksportem sprawiły, że sytuacja w krajach takich jak Czechy, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja stała się napięta.Ostra krytyka dopłat do zbóż
W tym kontekście Komisja Europejska zapowiedziała utworzenie nadzwyczajnego wsparcia dla rolników.
Budować infrastrukturę transportową i kontrolować tranzyt zbóż
Zdaniem unijnego lobby rolniczego chociaż Komisja Europejska musi być konsekwentna w udzielaniu wsparcia ukraińskim rolnikom, nie może zapominać o swoich własnych rolnikach! Dlatego rozporządzenie wykonawcze w sprawie nadzwyczajnej pomocy wymaga pełnego przeglądu. Ponadto rolnicy nie tylko muszą otrzymać rekompensatę za już poniesione straty, ale w przyszłości potrzebna będzie dalsza pomoc, ponieważ sytuacja na granicy z Ukrainą nie zmieni się w najbliższym czasie. Wreszcie należy inwestować w rozbudowę infrastruktury „Korytarzy solidarnościowych” przy jednoczesnym utrzymaniu rygorystycznych kontroli sanitarnych i fitosanitarnych.
wk
Fot. Envato Elements
Najważniejsze tematy