Dopłaty do zbóż 2023. Za późno, za mało i niespójnie – Copa-Cogeca tak ocenia wsparcie KE
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty do zbóż 2023. Za późno, za mało i niespójnie – Copa-Cogeca tak ocenia wsparcie KE

21.03.2023autor: wk

  Copa – Cogeca surowo ocenia propozycje Komisji Europejskiej w sprawie nadzwyczajnego wsparcia dla rolników dotkniętych skutkami napływu ukraińskiego ziarna. Zdaniem organizacji unijnych rolników Bruksela musi dokonać przeglądu swoich pomysłów.

Komisja Europejska wyraziła zgodę na udzielenie polskim rolnikom nadzwyczajnego wsparcia z unijnej kasy w wysokości 29,5 mln euro. Pieniądze wzmocnią budżet krajowy, który Polska przeznaczyła na dopłaty do zbóż dla rolników poszkodowanych w wyniku nadmiernego importu ziarna z Ukrainy.

Copa i Cogeca w swoim oświadczeniu podkreśliła, że wspiera Ukrainę oraz jej rolników od czasu rozpoczęcia wojny przez Rosję, akceptując inicjatywę „Korytarzy solidarnościowych” czy zniesienia ceł na import towarów rolnych. Ale rosnący import z Ukrainy, zaczął stanowić poważny problem dla rolników i spółdzielni w regionach przygranicznych, przez które odbywa się tranzyt towarów. W tym kontekście wsparcie Unii Europejskiej w tych regionach ma kluczowe znaczenie i zostało obiecane przez Komisję Europejską. Zdaniem unijnego lobby obiecane wsparcie nie spełnia oczekiwań i będzie wyraźnie niespójne.

r e k l a m a

Niekontrolowany napływ ziarna z Ukrainy

Europejskie grunty rolne wzdłuż granicy z Ukrainą mają strategiczne znaczenie dla całej Europy. Rolnicy i spółdzielnie w tych regionach musieli stawić czoła skumulowanym skutkom kryzysu COVID, rosnącym cenom energii i kluczowych środków produkcji oraz poważnej suszy w 2022 r. Ponadto zakłócenia związane z ukraińskim eksportem sprawiły, że sytuacja w krajach takich jak Czechy, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja stała się napięta.

Ostra krytyka dopłat do zbóż

W tym kontekście Komisja Europejska zapowiedziała utworzenie nadzwyczajnego wsparcia dla rolników.

- Copa-Cogeca jest zdegustowana proponowanymi kwotami, które są całkowicie nieproporcjonalne, biorąc pod uwagę skalę zakłóceń, z jakimi borykają się rolnicy w krajach graniczących z Ukrainą! Co więcej, nie wszystkie kraje dotknięte problemem otrzymają nadzwyczajną pomoc. Wreszcie, oczekuje się, że fundusze będą tylko jednorazową płatnością, uruchomioną w trzecim kwartale roku, pozostawiając społeczności rolnicze w tych regionach w zawieszeniu do tego czasu - napisała w oświadczeniu Copa-Cogeca.

Budować infrastrukturę transportową i kontrolować tranzyt zbóż

Zdaniem unijnego lobby rolniczego chociaż Komisja Europejska musi być konsekwentna w udzielaniu wsparcia ukraińskim rolnikom, nie może zapominać o swoich własnych rolnikach! Dlatego rozporządzenie wykonawcze w sprawie nadzwyczajnej pomocy wymaga pełnego przeglądu. Ponadto rolnicy nie tylko muszą otrzymać rekompensatę za już poniesione straty, ale w przyszłości potrzebna będzie dalsza pomoc, ponieważ sytuacja na granicy z Ukrainą nie zmieni się w najbliższym czasie. Wreszcie należy inwestować w rozbudowę infrastruktury „Korytarzy solidarnościowych” przy jednoczesnym utrzymaniu rygorystycznych kontroli sanitarnych i fitosanitarnych.

wk

Fot. Envato Elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

"Okrągły stół" rolniczy w MRiRW. Czy są szanse na rozwiązanie problemów rynkowych? [TRANSMISJA NA ŻYWO]

O 13:00 w MRiRW rozpoczął się rolniczy "okrągły stół", do którego wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zaprosił wszystkie organizacje rolnicze i związki branżowe. Nastroje wśród rolników na wsi są fatalne, bo sytuacja ich gospodarstw jest bardzo trudna. Czy spotkanie w resorcie rolnictwa pozwoli na znalezienie konstruktywnych rozwiązań, czy też skończy się na wzajemnych oskarżeniach, pretensjach i kłótniach?

czytaj więcej
Zarządzanie

Krzysztof Grabowski, wicemarszałek woj. wielkopolskiego o mechanizmach pomocowych dla rolników

Podczas gali wręczenia nagród w tegorocznej edycji konkursu "Wielkopolski Rolnik Roku" red. naczelny miesięcznika top agrar Polska miał okazję porozmawiać z jednym z organizatorów tego niezwykłego spotkania Krzysztofem Grabowskim, wicemarszałkiem woj. wielkopolskiego. Wielkopolska rolnictwem stoi, a wicemarszałek zna problemy rolników znakomicie. Jakie mechanizmy wsparcia powinien wprowadzić rząd, aby pomóc rolnikom w trudnej sytuacji?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty do zbóż 2023: Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy!

Wreszcie nastąpił długo wyczekiwany moment. Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy dla producentów zbóż i kukurydzy. Ile otrzymają rolnicy na dopłaty do zbóż i kukurydzy w 2023 r.? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)