"Okrągły stół" rolniczy w MRiRW. Czy są szanse na rozwiązanie problemów rynkowych? [TRANSMISJA NA ŻYWO]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

"Okrągły stół" rolniczy w MRiRW. Czy są szanse na rozwiązanie problemów rynkowych? [TRANSMISJA NA ŻYWO]

29.03.2023autor: Bartłomiej Czekała

O 13:00 w MRiRW rozpoczął się rolniczy "okrągły stół", do którego wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zaprosił wszystkie organizacje rolnicze i związki branżowe. Nastroje wśród rolników na wsi są fatalne, bo sytuacja ich gospodarstw jest bardzo trudna. Czy spotkanie w resorcie rolnictwa pozwoli na znalezienie konstruktywnych rozwiązań, czy też skończy się na wzajemnych oskarżeniach, pretensjach i kłótniach?

Co może dać rolnikom spotkanie w ramach "okrągłego stołu"? Wszystko zależy od tego z jakim nastawieniem podejdą do niego strona rządowa reprezentowana przez wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka i jego zastępców oraz stronę rolniczą, reprezentowaną przez organizacje rolnicze i związki branżowe. Scenariusze mogą różne.

Biorąc pod uwagę napiętą atmosferę na linii: minister rolnictwa - rolnicy oraz ostatnie wydarzenia w Kielcach, gdzie wygwizdano wicepremiera i w Jasionce, gdzie rzucano w jego stronę jajami, należy się spodziewać, że temperatura rozmów będzie od początku gorącą. Rolnicy nie będą chcieli posiedzieć, wypić kawę i porozmawiać o ogólnikach, ale usłyszeć od ministra rolnictwa konkretne propozycje rozwiązań dla poprawy katastrofalnej sytuacji na rynku zbóż.

Tuż przed spotkaniem resort rolnictwa opublikował na Twitterze wypowiedź wicepremiera Kowalczyka dotyczącą jego planów na to spotkanie.

❗️O godz. 13:00 rozpocznie się w #MRiRW spotkanie wicepremiera @Kowalczyk_H z przedstawicielami środowisk rolniczych.
➡️Tematem rozmów będzie wsparcie dla rolników i stabilizacja sytuacji na rynku zboża. pic.twitter.com/DvucWsbTVU

— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) March 29, 2023

- Za chwilę rozpoczniemy rozmowy przy tzw. okrągłym stole. Dziękuję licznym organizacjom rolniczym za przyjęcie zaproszenia do współpracy. Na spotkaniu przedstawię propozycję rządowych działań na rzecz rolników poszkodowanych w związku z sytuacją na rynku zbóż. Liczę na merytoryczną rozmowę i wspólne wypracowanie dodatkowych rozwiązań - zadeklarował minister rolnictwa.

r e k l a m a
Jeżeli Henryk Kowalczyk rzeczywiście przyniesie z sobą konkretne i nowe pomysły oraz rozwiązania, to jest szansa na dialog. Jeżeli natomiast tych konkretów nie będzie, to spotkanie może szybko się skończyć, bo rolnicy i działacze mogą szybko opuścić salę obrad.

Może jednak być i tak - co zapowiadał na konferencji prasowej przed rozpoczęciem obrad Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii - że, rolnicy nie wyjdą ze spotkania dopóki konkrety ze strony rządowej się nie pojawią i nie zostaną spisane w formie porozumienia czy wiążących ustaleń.



Załóżmy jednak inny wariant, że wicepremier przedstawia konkretne rozwiązania i rozpoczynają się rozmowy. Biorąc pod uwagę trudną sytuację w rolnictwie, mnogość i złożoność problemów, z którymi borykają się rolnicy, ich podeście do tematu kryzysu może być kompleksowe. A zatem pojawi się nie tylko temat opanowania sytuacji na rynku zbóż, ale także na rynkach: mleka, produktów mleczarskich, drobiu, jaj czy żywca wołowego. To z pewnością wydłuży spotkanie, które - jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy - zaplanowano na 4 godziny.

Niezależnie od tego kiedy się rolniczy "okrągły stół" zakończy, to resort rolnictwa zapowiada briefing prasowy wicepremiera Henryka Kowalczyka, na którym ma on poinformować o przebiegu rozmów z rolnikami.

My też o tych ustaleniach będziemy Was informować.

AKTUALIZACJA 13:18

Przed wejściem na obrady: okrągłego stołu" doszło do awantury. Michał Kołodziejczak z AgroUnii i Władysław Serafin z KZRKiOR nie chcieli zgodzić się na oddanie telefonów komórkowych.
 


AKTUALIZACJA 13:25


Po awanturze na wejściu wpuszczono dziennikarzy i AgroUnia transmituje spotkanie na żywo.





AKTUALIZACJA 13:32



Na wstępie spotkania przy udziale mediów wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przeprosił rolników za swoje słowa z sierpnia 2022 roku, gdy zachęcał by nie sprzedawać zboża i je przetrzymać, ale zrobi to w specyficzny sposób.

- Ja apelowałem na początku żniw o to aby nie sprzedawać w sposób paniczny zboża. i Rzeczywiście najgorszym rozwiązaniem wtedy byłoby paniczne sprzedawanie, ale niektórzy rozumieli, że październik, listopad to nadal obowiązuje, więc jednak trochę się chyba nie zrozumieliśmy. Jeśli ktoś źle zrozumiał i przewidywał, to za to przepraszam.. Nie taka była intencja. Intencją było zaniechanie w sposób paniczny w okresie żniw.  Zachęcałem by panicznie nie sprzedawać zboża w żniwa - mówił.

W odpowiedzi z sali padło z ust Michała Kołodziejczaka: "Nie złe zrozumienie tylko wprowadzanie ludzi w błąd""

Czy rolnicy słyszą? Po prostu nie zrozumieliście pic.twitter.com/oJA1Sss415

— Piotr Leski (@LeskiPiotr) March 29, 2023 Minister nie kontynuował dalej tego wątku i poprosił media o opuszczenie sali. Transmisja AgroUnii została zakończona.


AKTUALIZACJA 14:27

Tymczasem na Twitterze pojawiła się informacja, że premier Mateusz Morawiecki zlecił przygotowanie przepisów, które ograniczą przywóz ukraińskiego ziarna do Polski.
Fot. MRiRW/Anna Józefowicz/Twitter
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fotowoltaika i biogaz

„Biopaliwowa piątka dla rolnictwa” – deklaracja nowelizacji ustawy o biopaliwach, podczas Okrągłego Stołu Rolniczego

Podczas ustaleń Okrągłego Stołu Rolniczego, które odbyło się 29 marca 2023 roku, w dyskusji pojawiła się kwestia nowelizacji do końca maja 2023 roku ustawy o biopaliwach. Polska Kolacja Biopaliw i Pasz Białkowych z nadzieją oczekuje na realizację deklaracji, które padły od Wicepremiera Henryka Kowalczyka.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Kryzys na rynku zbóż. Finalne ustalenia rolniczego "okrągłego stołu" podpisane przez ministra

Wczorajsze obrady w resorcie rolnictwa dot. sytuacji na rynku zbóż trwały do 22 30. Niektórzy przedstawiciele organizacji rolniczych byli nieugięci i chcieli aby propozycje, które padły zostały oficjalnie podpisane, w formie zawartego porozumienia. W dokumencie podsumowano, jakie działania podejmie rząd we współpracy z rolnikami i firmami zajmującymi się skupem i eksportem zboża i kukurydzy.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty do zbóż 2023: Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy!

Wreszcie nastąpił długo wyczekiwany moment. Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy dla producentów zbóż i kukurydzy. Ile otrzymają rolnicy na dopłaty do zbóż i kukurydzy w 2023 r.? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)