Ceny żywca: w świniach nadal bez przełomu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny żywca: w świniach nadal bez przełomu

18.11.2022autor: Jan Bromberek

Po spadkach cen tuczników na początku października miało przyjść wyraźne odbicie stawek. Niestety, minęło kilka tygodni i dalej stawki płacone rolnikom za świnie są niezadowalające.

Wprawdzie w połowie listopada było widać minimalne ożywienie zarówno na krajowym, jak i niemieckim rynku tuczników, jednak do poprawy sytuacji jeszcze bardzo daleka droga. Poprawa ta to pojawienie się niewielkiego handlu na tzw. małej niemieckiej giełdzie, gdzie po wielu tygodniach znowu wznowiono sprzedaż po nieco ponad 1,90 euro/kg w klasie E, a więc trochę ponad poziom, który obowiązywał wówczas na giełdzie VEZG.


Na krajowym rynku ożywienie polegało na tym, że niektóre ubojnie w połowie listopada podniosły cenniki skupu żywca – niestety, podwyżki nie przekraczały 10 gr/kg wagi poubojowej. W ten sposób maksymalne stawki za świnie tylko trochę przebijały 9,2 zł/kg w klasie E, co oznaczało, że żywiec w tych przypadkach był wyceniany na maksymalnie 7,2 zł/kg netto. Jednak takie ceny nie były powszechne. Firmy skupowe w cennikach jako stawki podstawowe mają najczęściej 6,5 do 6,7 zł/kg żywca, a faktyczne transakcje nie przekraczają 7 zł/kg żywca netto.

Dla naszych producentów taka sytuacja jest co najmniej niezrozumiała, dlatego że praktycznie cały czas ubojnie i pośrednicy poszukują świń, a tych w kraju nie ma w nadmiarze. Co więcej, ostatnie dane mówią o deficycie tego towaru – likwidacja stad postępuje – u nas w tym roku tylko do sierpnia ubyło 15% loch.

Podobnie rzecz ma się w Niemczech. Produkcja wieprzowiny w tym czasie też spadła o blisko 10%, a jedynym krajem w UE, w którym było więcej wieprzowiny w tym czasie, ale ten wzrost nie przekracza 1%, jest Hiszpania. W takich realiach i przy ciągle rosnących kosztach produkcji obecne ceny żywca wieprzowego powinny być dużo wyższe.

Taki scenariusz przewidują analitycy, jednak na razie się nie ziścił. Ci, którzy jeszcze trzymają się produkcji trzody, we wzroście cen skupu upatrują jedyną szansę na przetrwanie.

(jbr) Fot. firmowe

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie <br /> ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nawet 70 tys. złotych dotacji dla rolników utrzymujących świnie. Jakie stawki?

Rusza nowe wsparcie PROW dla producentów trzody chlewnej. Wsparcie jest dedykowane hodowcom, którzy szczególnie odczuli skutki Rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rolnicy będą mogli otrzymać dofinansowanie nawet do 70 000 zł. Kto może ubiegać się o dopłaty?

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: stawki spadają we wszystkich ubojniach. Ile płacą w tym tygodniu?

W tym tygodniu niestety we wszystkich skupach stawki poszły w dół. Może to być zapowiedź głębszych spadków. Kto płaci najwięcej, a kto najmniej? 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Chiny: zniesienie ograniczeń importowych zwiększy zakupy wieprzowiny?

Władze Chin rozważają ponowne otwarcie granic po prawie 3 latach surowych ograniczeń związanych z COVID-19. Rosnące dynamicznie pogłowie świń zaczyna spadać, a chlewnie coraz częściej stoją puste.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)