Ceny tuczników: świń brakuje, co na to zakłady?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników: świń brakuje, co na to zakłady?

28.09.2023autor: Jan Bromberek

Na rynku świń po raz kolejny mamy sytuację, w której ceny nie idą w parze z notowaniami niemieckiej giełdy VEZG. A to oznacza tylko jedno – na naszym rynku brakuje świń, choć zakłady ubojowe wprost tego nie przyznają, to towar jest cały czas poszukiwany, a lokalnie odbiorcy są w stanie negocjować ceny by zapewnić sobie surowiec do przerobu.

Z artykułu dowiesz się

  • ile zakłady płacą za tuczniki pod koniec września?
  • jakie będą ceny świń?
  • jakie są prognozy na rynku świń?

Ceny się zrównały

W zeszłym tygodniu gdy na niemieckiej giełdzie VEZG cena tuczników spadła do 5 eurocentów/kg w kl. E wydawało się, ze nasi skupujący automatycznie obniżą cenniki przynajmniej o 20 gr/kg wagi poubojowej. W zdecydowanej większości się tak nie stało. Tylko nieliczni, i to dopiero w ostatni poniedziałek skorygowali ceny skupu najwyżej o 10 gr/kg żywca. Oznacza to, że obecnie za tuczniki płaci się od 7,5 do maks. 8,4 zł/kg żywca i 10,4 do 10,6 zł/kg wagi poubojowej w klasie E. Wracając do rynku niemieckiego tam oficjalna cena wynosząca 2,25 euro/kg (w tym tygodniu VEZG zdecydowało się utrzymać tę stawką na kolejne 7 dni tłumacząc to równowagą rynkową) daje w przeliczeniu na złotówki również ok. 10,4 zł/kg w klasie E, a doliczając premie które standardowo ubojnie naliczają producentom cena zza Odry jest niemal identyczna z tą którą notujemy w naszym kraju.

Co dalej na rynku tuczników?

Zdaniem analityków najbliższe dni z uwagi na zrównanie stawek w Niemczech i Polsce raczej nie przyniosą kolejnych wzrostów cen. Na razie także nie powinny mieć miejsca istotne obniżki. U naszych zachodnich sąsiadów nie ma zbyt wiele towaru, a więc przywóz do naszego kraju z tamtego kierunku może być  utrudniony. Większe zagrożenie widać ze strony dostawców hiszpańskich. Tam w ostatnim czasie ceny plasują się na niższym poziomie niż u nas – to tamtejszy sektor rekompensuje sobie dobrymi wynikami eksportu do Chin.

Zatem Hiszpanie znowu będą mogli sprzedać na rynku europejskim nadwyżki mięsa taniej, a różnice zrekompensują sobie eksportem do Azji. Oby większość tego towaru nie wylądowała w naszym kraju. Wtedy znowu ubojnie i przetwórnie mogą wykorzystać do zbicia stawek w naszym kraju. 

Sprawdź ceny skupu tuczników tutaj!

ceny swin skup tucznikow tabela cenowa

jbr
fot. Envato Elements

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek świń

Opłacalność produkcji tuczników: jak sytuację w gospodarstwach oceniają hodowcy?

Odwiedziliśmy z kamerą kilku hodowców, którzy opowiedzieli, jak oceniają opłacalność produkcji świń w swoich gospodarstwach. Zobacz, jakie ceny w skupie ostatnio uzyskali!  

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF: 25 potwierdzonych ognisk i tysiące uśmierconych świń

W zeszłym roku cieszyliśmy się, że afrykański pomór świń jest w odwrocie, że liczba wykrywanych ognisk zdecydowanie spadła. W tym sezonie jednak choroba ponownie przypomniała o sobie z przytupem. Na terenie Polski wykryto 25 ognisk, w związku z nimi uśmierconych zostało ponad 8 tys. świń. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ile jest świń w Polsce w 2023 r.? Rośnie pogłowie, ubywa stad świń

Jak w ostatnich miesiącach zmieniło się pogłowie świń w Polsce? Ile mamy stad trzody chlewnej w 2023 roku? Podajemy ostatnie dane.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)