Importu rzepaku z Ukrainy do Polski wzrósł siedmiokrotnie!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Importu rzepaku z Ukrainy do Polski wzrósł siedmiokrotnie!

07.11.2022autor: wk

Siedmiokrotnie wzrósł import nasion rzepaku z Ukrainy w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2022 r. Krajowa Administracja Skarbowa informuje także o znacznym wzroście tranzytów przez terytorium Polski. 

Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa przedstawiono informację dotyczącą sytuacji na rynku rzepaku

Od 2007 r. krajowe zbiory rzepaku przekraczają 2 mln ton 

Wynika z niej, że Polska wraz z Niemcami i Francją zaliczana jest do grona największych producentów rzepaku w UE. Od 2007 r. krajowe zbiory rzepaku przekraczają 2 mln ton, z wyjątkiem lat 2011-2012, kiedy obniżyły się do 1,9 mln ton. Zmiany w wielkości zbiorów rzepaku wynikają z dużej wrażliwości upraw na niekorzystne warunki atmosferyczne. Zbiory rzepaku i rzepiku w 2022 r. ocenia się na około 3,6 mln t, tj. o około 12% więcej od zbiorów ubiegłorocznych.
r e k l a m a

Wskaźnik samowystarczalności Polski w produkcji rzepaku w ostatnich latach jest zróżnicowany 

Produkcja rzepaku w kraju jest mniejsza od zapotrzebowania rynku wewnętrznego, a to oznacza, że Polska nie jest w pełni samowystarczalna. Skutkuje to uzupełnianiem krajowych zasobów rzepaku na rynkach zewnętrznych.

Wskaźnik samowystarczalności Polski w produkcji rzepaku w ostatnich latach jest zróżnicowany i zależy przede wszystkim od poziomu zbiorów oraz od zapotrzebowania wewnętrznego. Wskaźnik samowystarczalności w produkcji rzepaku w sezonie 2021/2022 oszacowano na poziomie 96%, czyli jest nieznacznie niższy niż w poprzednim sezonie i niżej niż w sezonach 2013/2014-2015/2016.

W lipcu 2022 r. krajowym producentom za rzepak w skupie średnio płacono 3 056 zł/t

MRiRW poinformowało, że od początku sezonu 2021/2022 ceny rzepaku na rynku międzynarodowym wykazywały dynamiczny wzrost spowodowany napiętą sytuacją podażowo-popytową na rynku globalnym i UE oraz drożejącymi surowcami energetycznymi. Silne powiązanie rynku krajowego z międzynarodowym, w tym szczególnie z rynkiem europejskim, w dużym stopniu wpływa na ceny skupu rzepaku w Polsce. Od początku 2022 r. ceny zakupu rzepaku na rynku krajowym wykazywały tendencję wzrostową. Od trzeciego tygodnia maja 2022 r., kiedy to ceny osiągnęły szczyt i wyniosły średnio 4 720 zł/t, na rynku krajowym, podobnie jak na rynkach zagranicznych, rozpoczęły się spadki cen rzepaku.

W lipcu 2022 r. (według GUS) krajowym producentom za rzepak w skupie średnio płacono 3 056 zł/t, mniej niż w maju, ale o 39% więcej niż przed rokiem. W drugim tygodniu października br. średnia cena nasion rzepaku zgodnie z danymi Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW wyniosła 3 245 zł/t, tj. 9,6% więcej niż w tygodniu ubiegłym oraz 30% więcej niż rok temu.

W ciągu ośmiu miesięcy 2022 r. import nasion rzepaku z Ukrainy wyniósł 167 tys. ton

W ciągu ośmiu miesięcy 2022 r. wzrósł znacząco import nasion rzepaku z Ukrainy w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego i wyniósł 167 tys. ton, tj. ok. 7 razy więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Przywóz z Ukrainy stanowił ok. 33% przywozu rzepaku do Polski ogółem. Jednocześnie w tym samym okresie z Polski wyeksportowano 181,6 tys. ton rzepaku (ok. 230 tys. ton r/r).

Krajowa Administracja Skarbowa informuje także o znacznie zwiększonych ilościach otwartych tranzytów rzepaku z Ukrainy w stosunku do roku ubiegłego. Zgodnie z danymi KAS od 6 lipca do 11 października br. otworzono tranzyt dla łącznie 142 tys. ton rzepaku.

fot.: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Jaki był 2022 rok w polskim rolnictwie? Minister Henryk Kowalczyk przygotował podsumowanie

Jaki był dla rolnictwa i rolników kończący się 2022 rok? Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas specjalnej konferencji prasowej pochwalił się osiągnięciami i sukcesami resortu oraz zapowiedział kilka ważnych działań i zmian w przyszłym roku.  

czytaj więcej
Zboża

Przygotowanie roślin do zimowania i jesienne zabiegi ochronne w oziminach

Ciepła słoneczna pogoda w listopadzie sprzyja pracom polowym. Sprzyja także owadom, jak mszyce, chowacze czy pchełki

czytaj więcej
Ceny zbóż

Mondry Grain Terminal bramą na świat dla polskich eksporterów zbóż. Rolniczy temat Extra, odc. 27

Rynek zbóż w Polsce i na Świecie w tym roku cechuje wyjątkowo duża dynamika. Zmiany cen na rynkach nie wpływają jednak na zapotrzebowanie eksportowe, bo zboże z Polski nadal jest poszukiwane w innych krajach. O tym co dzieje się obecnie w krajowych portach i o tym, co może się wydarzyć w najbliższych tygodniach rozmawia dr Juliusz Urban - ekspert rynkowy top agrar Polska z Pierrem Pages'em, Prezesem Zarządu Mondry Sp. z o.o. w wydaniu extra programu "Rolniczy temat".  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)