r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek rzepaku>Importu rzepaku z Ukrainy do Polski wzrósł siedmiokrotnie!
Importu rzepaku z Ukrainy do Polski wzrósł siedmiokrotnie!
07.11.2022autor: wk
Siedmiokrotnie wzrósł import nasion rzepaku z Ukrainy w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2022 r. Krajowa Administracja Skarbowa informuje także o znacznym wzroście tranzytów przez terytorium Polski.
Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa przedstawiono informację dotyczącą sytuacji na rynku rzepaku.
Od 2007 r. krajowe zbiory rzepaku przekraczają 2 mln ton
Wynika z niej, że Polska wraz z Niemcami i Francją zaliczana jest do grona największych producentów rzepaku w UE. Od 2007 r. krajowe zbiory rzepaku przekraczają 2 mln ton, z wyjątkiem lat 2011-2012, kiedy obniżyły się do 1,9 mln ton. Zmiany w wielkości zbiorów rzepaku wynikają z dużej wrażliwości upraw na niekorzystne warunki atmosferyczne. Zbiory rzepaku i rzepiku w 2022 r. ocenia się na około 3,6 mln t, tj. o około 12% więcej od zbiorów ubiegłorocznych.
r e k l a m a
Wskaźnik samowystarczalności Polski w produkcji rzepaku w ostatnich latach jest zróżnicowany
Produkcja rzepaku w kraju jest mniejsza od zapotrzebowania rynku wewnętrznego, a to oznacza, że Polska nie jest w pełni samowystarczalna. Skutkuje to uzupełnianiem krajowych zasobów rzepaku na rynkach zewnętrznych.
Wskaźnik samowystarczalności Polski w produkcji rzepaku w ostatnich latach jest zróżnicowany i zależy przede wszystkim od poziomu zbiorów oraz od zapotrzebowania wewnętrznego. Wskaźnik samowystarczalności w produkcji rzepaku w sezonie 2021/2022 oszacowano na poziomie 96%, czyli jest nieznacznie niższy niż w poprzednim sezonie i niżej niż w sezonach 2013/2014-2015/2016.
W lipcu 2022 r. krajowym producentom za rzepak w skupie średnio płacono 3 056 zł/t
MRiRW poinformowało, że od początku sezonu 2021/2022 ceny rzepaku na rynku międzynarodowym wykazywały dynamiczny wzrost spowodowany napiętą sytuacją podażowo-popytową na rynku globalnym i UE oraz drożejącymi surowcami energetycznymi. Silne powiązanie rynku krajowego z międzynarodowym, w tym szczególnie z rynkiem europejskim, w dużym stopniu wpływa na ceny skupu rzepaku w Polsce. Od początku 2022 r. ceny zakupu rzepaku na rynku krajowym wykazywały tendencję wzrostową. Od trzeciego tygodnia maja 2022 r., kiedy to ceny osiągnęły szczyt i wyniosły średnio 4 720 zł/t, na rynku krajowym, podobnie jak na rynkach zagranicznych, rozpoczęły się spadki cen rzepaku.
W lipcu 2022 r. (według GUS) krajowym producentom za rzepak w skupie średnio płacono 3 056 zł/t, mniej niż w maju, ale o 39% więcej niż przed rokiem. W drugim tygodniu października br. średnia cena nasion rzepaku zgodnie z danymi Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW wyniosła 3 245 zł/t, tj. 9,6% więcej niż w tygodniu ubiegłym oraz 30% więcej niż rok temu.
W ciągu ośmiu miesięcy 2022 r. import nasion rzepaku z Ukrainy wyniósł 167 tys. ton
W ciągu ośmiu miesięcy 2022 r. wzrósł znacząco import nasion rzepaku z Ukrainy w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego i wyniósł 167 tys. ton, tj. ok. 7 razy więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Przywóz z Ukrainy stanowił ok. 33% przywozu rzepaku do Polski ogółem. Jednocześnie w tym samym okresie z Polski wyeksportowano 181,6 tys. ton rzepaku (ok. 230 tys. ton r/r).
Krajowa Administracja Skarbowa informuje także o znacznie zwiększonych ilościach otwartych tranzytów rzepaku z Ukrainy w stosunku do roku ubiegłego. Zgodnie z danymi KAS od 6 lipca do 11 października br. otworzono tranzyt dla łącznie 142 tys. ton rzepaku.
fot.: Pixabay
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a