Mondry Grain Terminal bramą na świat dla polskich eksporterów zbóż. Rolniczy temat Extra, odc. 27
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mondry Grain Terminal bramą na świat dla polskich eksporterów zbóż. Rolniczy temat Extra, odc. 27

10.11.2022autor: dr Juliusz Urban Bartłomiej Czekała

Rynek zbóż w Polsce i na Świecie w tym roku cechuje wyjątkowo duża dynamika. Zmiany cen na rynkach nie wpływają jednak na zapotrzebowanie eksportowe, bo zboże z Polski nadal jest poszukiwane w innych krajach. O tym co dzieje się obecnie w krajowych portach i o tym, co może się wydarzyć w najbliższych tygodniach rozmawia dr Juliusz Urban - ekspert rynkowy top agrar Polska z Pierrem Pages'em, Prezesem Zarządu Mondry Sp. z o.o. w wydaniu extra programu "Rolniczy temat".  

Dr Juliusz Urban rozmawiał z Piereem Pages'em na terenie Mondry Terminal Gdynia, gdzie aktualnie trwa kolejny załadunek polskiego zboża na eksport. Tym razem jest to statek z krajowym żytem, który firma Mondry Sp. z o.o. realizuje dla polskiej firmy Daku International. Jednak już za parę dni zostanie załadowany pierwszy statek z pszenicą firmy Elewarr Sp. z o.o., w ramach niedawno zawartej umowy na przeładunek z największym polskim operatorem składowym.


Jak informuje prezes Pages, udziałowcami niedawno powstałej firmy Mondry Sp. z o.o. są dwie znane na polskim rynku firmy: Chemirol i Agrolok oraz on sam. 


- Spółka została powołana aby eksportować zboże i wykonywać operację obsługi portowej dla innych podmiotów - mówi Pierre Pages. 


Spółka, która przejęła zarządzanie Bałtyckim Terninalem Zbożowym (BTZ), nazwanym teraz Mondry Terminal Gdynia, od lipca tego roku wyeksportowała prawie 250 tys. ton zbóż,  z których 60 - 70% stanowiła pszenica.


Więcej informacji w programie "Rolniczy temat Extra" z portu w Gdyni. Obejrzyj koniecznie!
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty i PROW 2022 kontra 2023 - co wiemy i na co mogą liczyć polscy rolnicy? Rolniczy temat odc. 28

Trwa przekazywanie rolnikom dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych za 2022 i trwa rozliczanie PROW-u, który się kończy. Na horyzoncie nowe dopłaty i nowy PROW po 2022 r. O tym, na jakie dofinansowania i środki finansowe będą mogli liczyć rolnicy, rozmawiam z red. Grzegorzem Ignaczewskim, ekspertem ds. funduszy unijnych i polityki rolnej w programie Rolniczy Temat.  

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Importu rzepaku z Ukrainy do Polski wzrósł siedmiokrotnie!

Siedmiokrotnie wzrósł import nasion rzepaku z Ukrainy w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2022 r. Krajowa Administracja Skarbowa informuje także o znacznym wzroście tranzytów przez terytorium Polski. 

czytaj więcej

80% importowanych produktów rolno-spożywczych z Ukrainy zostaje w Polsce

Na granicy polsko-ukraińskiej wymiana handlowa osiągnęła poziom sprzed wojny, a nawet się zwiększyła. Polscy rolnicy martwią się, że oznacza to nieograniczony napływ towarów rolnych ze Wschodu. Zwłaszcza, że tzw. korytarze solidarnościowe okazały się niewypałem, a większość towarów trafia na polski rynek.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)