Żniwa rzepakowe za półmetkiem, a rzepak na rynkach drożeje
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żniwa rzepakowe za półmetkiem, a rzepak na rynkach drożeje

24.07.2019autor: dr Juliusz Urban

W skali kraju zebrano około połowę zasiewów rzepaku. Na południu i wschodzie polski zebrano ok. 80 % powierzchni upraw. 

Rzepakowcy mający plantacje w dobrej kondycji musieli przerwać koszenie, bo rzepak jest jeszcze zielony. Teraz kombajny wjeżdżają w pszenicę, a dopiero potem zbiorą mocniejszy rzepak. Na Lubelszczyźnie plony nie zachwycają. Najsłabsze plantacje sypały 1,5 t/ha, najmocniejsze 3,5 tony. Plony są średnio o tonę mniejsze z ha niż w roku ubiegłym. Nawet ci, którzy zbierali 5 ton w zeszłym roku, teraz zbierają poniżej 4 t/ha. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie plony też ok. 3 t/ha, choć mocniejsze rzepaki sypią także 3,5 tony.  
   
Firmy skupowe informują, że skupiły o 20–30 % mniej towaru, niż w roku ubiegłym. Rolnicy są mocno rozgoryczeni i nie wiadomo czy będą obsiewać pola rzepakiem na następny rok, bo ani plony, ani ceny na razie nie zachęcają, a jest bardzo, bardzo sucho. Dużo rzepaku producenci rolni gromadzą w swych magazynach, oczekując wzrostu cen w przyszłości. Rynek zaczyna się jednak chwilowo wysycać. Przetwórcy, którzy dotychczas hamowali wzrosty cen skupu dziś wystawili wyższe cenniki. 

r e k l a m a
Wypełniają się magazyny w zakładach tłuszczowych i już zaczynają one kupować z dostawami na kolejne miesiące. Wyraźnie mówi się, że w Europie rzepaku będzie brakowało (pisałem o tym w lipcowym wydaniu top agrar Polska) i konieczny będzie import na niespotykaną dotychczas skalę, bo ponad 5 mln ton. Byłoby to dla krajowego rynku nieszczęście, gdyż przy tak niekorzystnych warunkach pogodowych i braku perspektywy wzrostów cen, mogłoby nastąpić zmniejszenie zasiewów. Przecież mamy pełnię żniw w Europie, a ceny – powoli, a jednak stale wzrastają. Na wczorajszym zamknięciu, sierpień notowany był na poziomie 376,75 euro/t, a listopad 375,50 z/t. Dziś rzepak ostro w górę o 2,5 euro/t.

Giełda może mieć perspektywy wzrostu do 380 euro/t, ale należy zwrócić uwagę, że zakłady tłuszczowe, w swych kwotowaniach cen nie patrzą już na sierpień, który zaraz zniknie z tabelek, tylko na listopad.  Z drugiej jednak strony, przeanalizujmy raz jeszcze na notowania rzepaku na giełdzie Matif. Na stabilizację ceny w dłuższej perspektywie zaczyna wskazywać układ cen, notowania rzepaku na listopad 2019 r., luty, czy też marzec 2020 r. są na podobnych poziomach 375–376 euro/t. Dobrze, że jest dużo czynników mogących wpłynąć na notowania rzepaku.

W najbliższym czasie, ze względu na eskalację konfliktu w Zatoce Perskiej pomiędzy USA i Iranem, powinniśmy obserwować ceny ropy, a także kurs złotego do euro. Aktualne ceny skupu rzepaku. W tych dwóch wektorach upatruję ewentualnego wsparcia dla dalszego wzrostu cen rzepaku. Pozostałe informacje rynki już chyba skonsumowały. Zobacz co o parametrach tegorocznego rzepaku mówią przetwórcy

Juliusz Urban,  
FOT. Konieczka

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek rzepaku

Ceny rzepaku wzrosły na giełdach i w skupach

Matif pali się ciągle na zielono, ceny rosną. Czy krajowe ceny skupu rzepaku czeka przełom?    

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Unia Europejska planuje wprowadzić cła na biodiesel z Indonezji

Komisja Europejska w obawie o nieuczciwą konkurencję i zalew taniego surowca do produkcji biopaliw z całego świata, postanawia wprowadzać kolejne ograniczenia w handlu produktów przemysłu olejowego.

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Żniwa 2019: Plony i ceny rzepaku w Polsce Południowej

Rzepak szybko znika z pól na nizinie Opolskiej. Na płaskowyżu głubczyckim i w pasie przy granicy czeskiej, gdzie rolnicy przystąpili już do zbioru pszenicy, wiele plantacji wciąż stoi. Niestety, plony nasion, które trafiły do skupu są słabe.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)