Uprawa rzepaku i produkcja biopaliw stabilizują rolnicze dochody
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uprawa rzepaku i produkcja biopaliw stabilizują rolnicze dochody

11.07.2022autor: wk

Branża biopaliw czeka na nową ustawę, która określi Narodowy Cel Wskaźnikowy na przyszły rok. To ważne, bo mamy w tym roku rekordową powierzchnię zasiewów rzepaku a produkcja biopaliw wpływa stabilizująco na rolnicze dochody.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw jest od początku roku procedowany przez ministerstwo klimatu i środowiska.

Obowiązkowy udział biokomponentów  

Określa się w niej tzw. Narodowy Cel Wskaźnikowy, czyli minimalny obowiązkowy udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych.

- Branża olejarska jest w stanie przerobić w całości polski rzepak gdyby zbiory przekroczyły szacowany pułap nawet 3,5 mln ton nasion. Tym niemniej, podobnie jak wytwórcy estrów, tłocznie czekają z niecierpliwością na pilną nowelizację ustawy biopaliwowej, ponieważ nadal brakuje niektórych rozwiązań prawnych dotyczących Narodowego Celu Wskaźnikowego na 2023 rok. Wobec perspektywy tak dobrych zbiorów znacząco rośnie rola biopaliw w stabilizacji przychodów producentów rolnych – tłumaczy Adam Stępień z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

r e k l a m a
Rekordowy przerób krajowego rzepaku. Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO i KIB

Rekordowa powierzchnia zasiewów

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju szacują tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce na ok. 3,4-3,5 mln ton. Ostateczny wynik oczywiście zweryfikuje przebieg kampanii żniwnej, ale nawet przy porównywalnym do ubiegłego sezonu plonowaniu rekordowa powierzchnia uprawy, która zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyniosła ponad 1,065 mln h, wskazuje na bardzo dobry wynik, jakie możemy oczekiwać.

- Dzięki usprawnieniu sprawozdawczości przez ARiMR w ramach systemu płatności obszarowych swoje analizy dotyczące sytuacji tuż przed rozpoczęciem żniw rzepakowych nasze Zrzeszenie nie musi opierać jedynie na własnej wiedzy, ale twardych danych, które wskazują, że tegoroczna powierzchnia zasiewów rzepaku jest rekordowa. Wobec drastycznie rosnących kosztów produkcji aby jednak utrzymać takie zainteresowanie rolników uprawą rzepaku konieczne jest kontynuowanie kursu na biopaliwa, które wygenerowały w Polsce podaż nasion ponad dwukrotnie przewyższającą zapotrzebowanie spożywcze na olej – stwierdził Juliusz Młodecki, Prezes Zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Ponad milion hektarów rzepaku do zbioru w Polsce. Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych

Dlaczego ważna jest krajowa produkcja biopaliw?

Z danych Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych wynika, że około 2/3 oleju rzepakowego produkowanego z polskiego rzepaku jest wykorzystywana obecnie w krajowej produkcji biodiesla. To dzięki wytwórcom estrów pojawił się w kraju rynek dla ponad 3 mln ton nasion rzepaku, które rokrocznie zbierają rolnicy. A stosowanie wytwarzanych w Polsce biopaliw zmniejsza naszą zależność od importu ropy naftowej i gotowych paliw kopalnych.

Szacuje się, że aż ponad 150 tys. gospodarstw rolnych w naszym kraju dostarcza swoje surowca do produkcji biopaliw. Ale wytwórnie biokomponentów, tłocznie oleju rzepakowego oraz gorzelnie rolnicze to także ważne miejsca pracy, w szczególności na obszarach wiejskich. Bezpośrednio i pośrednio w sektorze biopaliw w kraju znajduje zatrudnienie ok. 18 tys. osób!

wk
Fot. Envato Elements

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czas na dochód gwarantowany dla każdego mieszkańca? 1 300 złotych na rękę!

India, Finlandia i Niemcy, to pierwsze kraje, w których realizowany był lub jest właśnie, pilotażowy program dochodu gwarantowanego dla mieszkańców. Czy nad Wisłą podobny zostanie wdrożony? Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza proponuje mieszkańcom 1 300 złotych na rękę. Czy projekt doczeka się realizacji?

czytaj więcej
Aktualności

1 300 złotych dla każdego mieszkańca? Czy również w Polsce pojawi się dochód gwarantowany?

Według pilotażowego projektu Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza, 1 300 złotych co miesiąc mieliby otrzymywać mieszkańcy kilku gmin województwa warmińsko-mazurskiego, m.in. Barciany i Srokowo. Czy dojdzie do jego realizacji? Czy kiedyś każdy Polak będzie mógł skorzystać ze stałego dochodu podstawowego?

czytaj więcej

Kontrowersyjny projekt o biopaliwach czeka już w sejmie. Co czeka rolników?

Projekt znajduje się już w sejmie i czeka na skierowanie do pierwszego czytania. Tomasz Obszański wystąpił między innymi do Premiera Mateusza Morawieckiego, o zaprzestanie prac legislacyjnych. Obawia się załamania produkcji rzepaku. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)