Uprawa rzepaku i produkcja biopaliw stabilizują rolnicze dochody
Branża biopaliw czeka na nową ustawę, która określi Narodowy Cel Wskaźnikowy na przyszły rok. To ważne, bo mamy w tym roku rekordową powierzchnię zasiewów rzepaku a produkcja biopaliw wpływa stabilizująco na rolnicze dochody.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw jest od początku roku procedowany przez ministerstwo klimatu i środowiska.
Obowiązkowy udział biokomponentów
Określa się w niej tzw. Narodowy Cel Wskaźnikowy, czyli minimalny obowiązkowy udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych.
- Branża olejarska jest w stanie przerobić w całości polski rzepak gdyby zbiory przekroczyły szacowany pułap nawet 3,5 mln ton nasion. Tym niemniej, podobnie jak wytwórcy estrów, tłocznie czekają z niecierpliwością na pilną nowelizację ustawy biopaliwowej, ponieważ nadal brakuje niektórych rozwiązań prawnych dotyczących Narodowego Celu Wskaźnikowego na 2023 rok. Wobec perspektywy tak dobrych zbiorów znacząco rośnie rola biopaliw w stabilizacji przychodów producentów rolnych – tłumaczy Adam Stępień z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.
Rekordowa powierzchnia zasiewów
Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju szacują tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce na ok. 3,4-3,5 mln ton. Ostateczny wynik oczywiście zweryfikuje przebieg kampanii żniwnej, ale nawet przy porównywalnym do ubiegłego sezonu plonowaniu rekordowa powierzchnia uprawy, która zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyniosła ponad 1,065 mln h, wskazuje na bardzo dobry wynik, jakie możemy oczekiwać.
Ponad milion hektarów rzepaku do zbioru w Polsce. Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych
Dlaczego ważna jest krajowa produkcja biopaliw?
Z danych Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych wynika, że około 2/3 oleju rzepakowego produkowanego z polskiego rzepaku jest wykorzystywana obecnie w krajowej produkcji biodiesla. To dzięki wytwórcom estrów pojawił się w kraju rynek dla ponad 3 mln ton nasion rzepaku, które rokrocznie zbierają rolnicy. A stosowanie wytwarzanych w Polsce biopaliw zmniejsza naszą zależność od importu ropy naftowej i gotowych paliw kopalnych.
Szacuje się, że aż ponad 150 tys. gospodarstw rolnych w naszym kraju dostarcza swoje surowca do produkcji biopaliw. Ale wytwórnie biokomponentów, tłocznie oleju rzepakowego oraz gorzelnie rolnicze to także ważne miejsca pracy, w szczególności na obszarach wiejskich. Bezpośrednio i pośrednio w sektorze biopaliw w kraju znajduje zatrudnienie ok. 18 tys. osób!
wk
Fot. Envato Elements
Najważniejsze tematy