Czas na dochód gwarantowany dla każdego mieszkańca? 1 300 złotych na rękę!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czas na dochód gwarantowany dla każdego mieszkańca? 1 300 złotych na rękę!

16.09.2022autor:

India, Finlandia i Niemcy, to pierwsze kraje, w których realizowany był lub jest właśnie, pilotażowy program dochodu gwarantowanego dla mieszkańców. Czy nad Wisłą podobny zostanie wdrożony? Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza proponuje mieszkańcom 1 300 złotych na rękę. Czy projekt doczeka się realizacji?

Bezwarunkowy dochód podstawowy to oczywiście nic innego jak równa dla wszystkich, stała kwota wypłacana co miesiąc każdemu obywatelowi, bez względu na jego sytuację materialną, która miałaby zaspokoić jego podstawowe potrzeby. Opinie na ten temat są i będą podzielone. Zwolennicy widzą w tym szansę na zmniejszenie nierówności społecznych i aktywizację zawodową. Przeciwnicy z kolei krytykują chociażby wysokie koszty tego przedsięwzięcia.

Testy z dochodem gwarantowanym: India, Finlandia

Program testowy – jak podaje TOK FM – był prowadzony chociażby w Indiach w latach 2011-2012 i objął swym zasięgiem 5 tys. mieszkańców z ośmiu wsi. Jak czytamy, zaobserwowano wówczas wiele pozytywnych zmian

– Poprawiła się higiena i zdrowie, mieszkańcy lepiej się odżywiali: częściej jedli warzywa, owoce i mięso, spadło spożycie alkoholu, a to punkt, którego obawiano się wprowadzając pilotaż – podaje portal. 

W Finlandii program pilotażowy obejmujący grupę 2 tys. losowo wybranych bezrobotnych realizowany był z kolei w latach 2017-2018. Jak analizował później prof. Guy Standing z Uniwersytetu Londyńskiego, w badanej grupie zaobserwowano poprawę zdrowia i wyższy odsetek zatrudnienia niż w grupie kontrolnej, czyli niemal identycznej, z tą różnicą, że jej przedstawiciele nie otrzymywali darmowego wynagrodzenia.
r e k l a m a

Niemcy: 1,2 tys. EUR dla wybrańców 

W czerwcu ubiegłego roku ruszył 3-letni pilotaż w Niemczech, a jego uczestnicy otrzymują co miesiąc 1,2 tys. euro

– To badanie jest wielką szansą na to, by towarzyszącą nam od lat teoretyczną debatę o bezwarunkowym dochodzie podstawowym przełożyć na rzeczywistość socjalną – ocenił cytowany przez TOK FM Juergen Schupp, ekspert Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych w Berlinie.

Warto też w tym miejscu wspomnieć, że w drodze referendum zdecydowana większość Szwajcarów (78%) opowiedziała się przeciwko temu programowi.
Dochód podstawowy w Polsce? Gdzie ruszy projekt pilotażowy? Przeczytasz TUTAJ
fot.: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Tysiące rolników zapłaci wyższy podatek dochodowy dla działów specjalnych. O ile wzrośnie?

Szykuje się podwyżka podatków dla działów specjalnych produkcji rolniczej. Z tej formy opodatkowania korzysta obecnie ok. 33 tys. rolników. Kogo najbardziej dotknie podwyższenie podatków?  

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Uprawa rzepaku i produkcja biopaliw stabilizują rolnicze dochody

Branża biopaliw czeka na nową ustawę, która określi Narodowy Cel Wskaźnikowy na przyszły rok. To ważne, bo mamy w tym roku rekordową powierzchnię zasiewów rzepaku a produkcja biopaliw wpływa stabilizująco na rolnicze dochody.

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)