Koniec konfliktu USA – Chiny? A soi coraz mniej...
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Koniec konfliktu USA – Chiny? A soi coraz mniej...

25.10.2019autor: dr Juliusz Urban

Są pierwsze sygnały o zakończeniu konfliktu handlowego pomiędzy USA i Chinami. Wszystko to dzieje się w momencie, gdy zapasy soi na świecie spadają do poziomów najniższych od pięciu lat. W kraju mamy natomiast do czynienia się z cenami skupu zrównującymi się z notowaniami na Chicago.

Stany Zjednoczone i Chiny w osiągnęły częściowe porozumienie handlowe. To jeszcze nie finał trwającego 15 miesięcy konfliktu polityczno–gospodarczego na niespotykaną w dotychczasowej historii światowego handlu skalę, ale porozumienie ma pozwolić na zawarcie rozejmu w wojnie handlowej. W trakcie wielotygodniowych zmagań władze USA i Chin nakładały na siebie karne i odwetowe cła na wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie. Niedawno chcąc pozyskać głosy amerykańskich farmerów w nadchodzących wyborach i poprawić swój wizerunek, Prezydent USA Donald Trump zawiesił podwyżkę taryf na chińskie dobra eksportowe warte 250 mld USD. Waszyngton oczekuje teraz, że Pekin odblokuje import amerykańskich produktów rolnych.

r e k l a m a
W odpowiedzi na takie wyciągnięcie ręki Chiny przyznały bezcłowy kontyngent na import 10 milionów ton soi ze Stanów Zjednoczonych. Dotychczas chińscy importerzy aktywnie kupowali soję z Brazylii, w ciągu tylko jednego tygodnia zakupy wyniosły 480 tysięcy ton o wartości 173 milionów USD. Teraz zdaniem strony amerykańskiej Pekin zobowiązał się do zwiększenia rocznego importu produktów rolnych ze Stanów Zjednoczonych do 50 miliardów dolarów. Agencja Bloomberga przekazała, że ostateczne porozumienie może zostać podpisane pod koniec roku.

A wszystko to dzieje się w momencie, gdy spodziewany jest spadek zbiorów i zapasów soi w bieżącym sezonie 2019/20. Międzynarodowa Rada Zbożowa w swym najświeższym raporcie redukuje wcześniejsze dane i prognozuje globalne zbiory soi na poziomie 341 mln ton, tj. o 18 mln ton mniej od produkcji w sezonie 2018/19. Głównie związane to jest z przewidywanym spadkiem produkcji soi w USA do 96,6 mln ton, a więc o prawie 24 mln ton. Wzrost produkcji soi o 6 mln ton sezon spodziewany jest natomiast w Brazylii, do 121,5 mln ton. Jednakże światowe zapasy soi skurczą się prawie o 40%. Na koniec sezonu 2019/20 mogą wynieść 32 mln ton, gdy przez ostatnie trzy sezony utrzymywały się na poziomach 44-50 mln ton.

Soja na giełdach od początku października wciąż drożała, jednak w ostatnich dniach na Chicago jest dość stabilnie na poziomach 342-343 USD/t (1315 zł/t).

Na krajowym rynku soję kupuje w cenach zbliżonych. Są firmy, które odbierają soję z gospodarstwa, tu jednak problemem jest większa cało samochodowa partia. Za taką ilość soi można otrzymać 1300-1340 zł/t. Za składane ilości, odbierane transportem dzielonym ceny oferowane są nieco niższe 1250-1280 zł/t. Dostarczona do zakładów przetwórczych i zainteresowanych firm paszowych soja kosztuje od 1320-1380 zł/t. Ograniczeniem jest często stosowana w umowach minimalna zawartość białka na poziomach raz 32%, a gdzie indziej 34% i wilgotność do 13%.

Dziękujemy za Państwa udział w II Ogólnopolskiej Giełdzie Strączkowych

Juliusz Urban Foto. Czubiński
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek rzepaku

Rzepak potaniał i od razu zmniejszyła się sprzedaż

Od początku października notowania rzepaku na giełdzie Matif spadły o 9 euro. Krajowi przetwórcy także obniżyli ceny, jednak spowodowało to natychmiastową reakcję sprzedających i wstrzymanie handlu.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Krajowe białko na fali – II Ogólnopolska Giełda Strączkowych w Wąbrzeźnie

Widmo zakazu stosowania śruty sojowej GMO, prędzej czy później stanie się realne. Konieczne więc stanie się zwiększenie powierzchni krajowych roślin białkowych. Okazją do zapoznania się z szansami agrotechnicznymi i rynkowymi była Druga Ogólnopolska Giełda Strączkowych zorganizowana przez redakcję „top agrar Polska”, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Instytut Genetyki Roślin w Poznaniu.

czytaj więcej
Strączkowe

Zbiór soi i kukurydzy w Kombinacie Rolnym Kietrz

Prace polowe w położonym na Płaskowyżu Głubczyckim Kombinacie Rolnym Kietrz rozpoczynają się później niż w nizinnych rejonach Opolszczyzny. Ciepłą jesienna pogoda sprawiła, że jesienne prace polowe idą pełną parą.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)