Kolejna konsolidacja na rynku mleka. Do Mlekovity dołączyły kolejne dwa podmioty.
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kolejna konsolidacja na rynku mleka. Do Mlekovity dołączyły kolejne dwa podmioty.

04.09.2023autor: Dorota Kolasińska

  Mlekovita w czerwcu złożyła wniosek do UKiKu w sprawie koncentracji, która miała polegać na przyłączeniu się do spółdzielni Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie wraz z zakładem w Chodzieży. Co oznacza to przejęcie w branży mleczarskiej?

Sytuacja finansowa w mleczarni w Czarnkowie w ostatnim czasie pogorszyła się, co było związane z wzrostem cen prądu i gazu. Alarmowano wówczas (w marcu br.), że mleczarnia może nie przetrwać. 19 maja br. na zebraniu przedstawicieli członków OSM w Czarnkowie zadecydowano o przyłączeniu mleczarni do SM Mlekovita.

SM Mlekovita zagwarantowała odbiór mleka od wszystkich członków spółdzielni, dla wszystkich będzie też jeden cennik, obowiązujący w SM Mlekovita. Ponadto utrzymana ma zostać liczba zatrudnionych (bez delegacji do innych zakładów w Polsce) oraz sprzedaż produktów z logo OSM Czarnków. SM Mlekovita zapowiada też, że w ciągu dwóch lat w zakładach w Czarnkowie i Chodzieży mają zostać przeprowadzone inwestycje o wartości minimum 15 mln zł.

Działalność konsolidacyjna Mlekovity jest stale rozwijana, a do zakładu w Wysokim Mazowieckim należą już 24 przedmioty, z czego 5 znajduje się w woj. wielkopolskim. 1 września 2023 do Grupy Mlekovita dołączyła OSM w Czarnkowie wraz z zakładem w Chodzieży.

r e k l a m a

Czytaj także: Połączenie OSM Czarnków i SM Mlekovita? 

Konsolidacja na rynku mleka

Konsolidacja w branży mleczarskiej postępuje na całym świecie. Z wypowiedzi ekspertów analizujących rynek mleka wynika, że konsolidacje będą się coraz bardziej nasilać, gdyż tak duże rozdrobnienie produkcji nie pozwala w pełni konkurować na rynku europejskim i światowym. Polskie mleczarnie aby przetrwać na rynku silną rywalizację cenową, będą musiały się łączyć, aby zyskać większą skalę produkcji i możliwości negocjacyjne na świecie.

Jak podaje Mlekovita przyłączenie OSM w Czarnkowie do grupy pozwoli na wzmocnienie potencjału rynkowego oraz przerobowego obu włączanych podmiotów.

– Obecna trudna sytuacja na rynku mleczarskim oraz systematycznie dokonująca się koncentracja produkcji i przetwórstwa sprawiają, że sektor mleczarski potrzebuje transformacji bardziej niż kiedykolwiek. Jednym z niezbędnych w dzisiejszych czasach kroków jest konsekwentna i przemyślana konsolidacja. Ta przeprowadzana właśnie w Wielkopolsce pozwala na dalsze niezakłócone funkcjonowanie zakładów w Czarnkowie i Chodzieży, w tym zapewnienie odbioru surowca od producentów mleka. Zgodnie z naszą realizowaną od wielu lat strategią dążymy do bycia firmą globalną. W związku z tym jesteśmy strategicznie otwarci na ekspansję poprzez rozwój w ramach zwiększania liczby spółdzielni w Grupie Mlekovita i niezmiennie zapraszamy do połączenia z nami dobre i rentowne spółdzielnie – mówi Dariusz Sapiński, Prezes Zarządu Grupy MLEKOVITA.

Grupa Mlekovita uważa, że połączenie będzie korzystne dla zakładów również dlatego, że planowane są inwestycje w rozbudowę i modernizację obu zakładów, co z kolei wpłynie na stabilizację, wzrost produkcji i zatrudnienia w regionie oraz zwiększenie zapotrzebowania surowców od lokalnych dostawców.

oprac. dkol na podst. UOKiK/SM Mlekovita

fot. jajor

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek mleka

Więcej mleka w Europie i wyższy eksport w pierwszej połowie 2023 roku

W pierwszej połowie 2023 roku europejscy rolnicy wyprodukowali więcej mleka, a w tym samym okresie UE-27 wyeksportowała również więcej produktów mlecznych (raport ZMB). Jak wyglądał skup mleka w tym okresie?

czytaj więcej
Rynek mleka

Ceny mleka w lipcu według GUS. Gdzie zanotowano największy spadek?

Główny Urząd Statystyczny podał średnie ceny mleka w skupie płacone dostawcom w lipcu 2023 r. Stawki były niższe średnio o 2,5%. Ile skupy płaciły dostawcom za mleko w lipcu?

czytaj więcej
Rynek mleka

Producenci mleka zdesperowani. Sytuacja jest dramatyczna! Jest propozycja R. Telusa

Sytuacja na rynku mleka od grudnia ubiegłego roku z miesiąca na miesiąc się pogarsza. Rolnicy nauczeni doświadczeniem apelowali o pomoc już na początku roku. Teraz hodowcy bydła i producenci mleka żądają spotkania z ministrem rolnictwa. Ich zdaniem obecna zapaść na rynku doprowadzi do tego, że wielu hodowców porzuci produkcję.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)