Wkrótce ma powstać pierwsza Rolnicza Dolina Wodorowa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wkrótce ma powstać pierwsza Rolnicza Dolina Wodorowa

27.12.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Na terenach gminy Sokoły w woj. podlaskiem ma szansę powstać pierwsza w Europie Rolnicza Dolina Wodorowa. Kluczowe ogniwo w projekcie stanowią rolnicy, którzy najpierw będą uczestniczyli w produkcji wodoru, a potem wykorzystają go w swojej działalności.

Polska stawia na wodór

Polska stoi przed wyzwaniem budowy nowego systemu energetycznego i gospodarki opartej o niskoemisyjne źródła energii, aby wypełnić krajowe i europejskie cele klimatyczne. Wodór może odegrać istotną rolę w transformacji energetycznej Polski, dając impuls nowym inwestycjom.

Wyjątkowość projektu Rolniczej Doliny Wodorowej opiera się na bezemisyjnym wytwarzaniu energii z użyciem OZE, w tym biogazowni rolniczych oraz umożliwia wykorzystanie wodoru, m.in. do napędzania maszyn stosowanych w produkcji rolnej.

Już teraz ma to ogromne znaczenie dla redukcji emisji gazów cieplarnianych, ponieważ branża spożywcza odpowiada za około 20 proc. emisji CO2, czyli więcej niż cały sektor transportu.

r e k l a m a

Inicjatywa angażująca potencjał rolny Podlasia

Technologia wodorowa stanowi ważny element w procesie dekarbonizacji polskiej gospodarki. Wykorzystanie wodoru w nowym systemie energetycznym opartym o niskoemisyjne źródła energii stanowi kluczowe ogniwo pozwalające osiągnąć Polsce krajowe i europejskie cele klimatyczne.

Inicjatywa angażująca potencjał rolny Podlasia do wytwarzania oraz wykorzystywania wodoru jest unikalna na naszym kontynecie. Tym bardziej, że pozwala wykorzystać do produkcji zielonej energii potencjał  rolnictwa, które jest niezwykle ważne dla polskiej gospodarki. 

Środki przeznaczone na projekty wpisujące się w rozwój technologii wodorowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy sięgną 800 mln euro. Realizacja projektów z tego zakresu będzie możliwa także dzięki pomocy publicznej w ramach mechanizmu Komisji Europejskiej pod nazwą Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania.

Obecnie kończą się prace nad Polską Strategią Wodorową do 2030 r. Wśród wyznaczonych w projekcie celów jest m.in. osiągnięcie mocy instalacji produkcji z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii dla potrzeb produkcji wodoru i jego pochodnych na poziomie 2 GW, w tym szczególnie instalacji elektrolizerów.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy rolnikowi opłaci się dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę?

Przy rosnących kosztach produkcji rolniczej coraz trudniej osiągnąć opłacalność, zwłaszcza na słabych gruntach. Dlatego część rolników rozważa możliwość wydzierżawienia ziemi pod farmę fotowoltaiczną. Ile na tym można zyskać i na co zwrócić uwagę, aby się nie naciąć?

czytaj więcej

Agroenergia 2021 - jakie dotacje dla rolników na fotowoltaikę i biogazownie?

Od 1 października br. wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmują wnioski na dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych i wiatrowych oraz pomp ciepła, w tym instalacji hybrydowych oraz magazynów energii elektrycznej. Tym samym program „Agroenergia” jest już w całości dostępny dla rolników. Przypomnijmy, iż od 20 lipca trwa nabór na biogazownie i małe elektrownie wodne, a prowadzi je bezpośrednio Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

czytaj więcej

Mały rolnik i jego króliki

Ten mały "gospodarz" ma na imię Filip i jest już totalnie zarażony miłością do zwierząt.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)