Rolniczka z Podlasia i jej kwiaty prawdziwym motorem innowacji w gospodarstwie rolnym
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolniczka z Podlasia i jej kwiaty prawdziwym motorem innowacji w gospodarstwie rolnym

02.02.2022autor: Kamila Szałaj

Jolanta Wielgat to miłośniczka kwiatów, która swoją pasję przekuła w sukces gospodarstwa. Doceniło to jury konkursu, dlatego przyznało jej pierwsze miejsce w konkursie „Rolniczki motorem innowacji w gospodarstwach rolnych w Polsce”. Jak wygląda gospodarstwo pani Jolanty i jej męża?

Znamy już wyniki III edycji konkursu „Rolniczki motorem innowacji w gospodarstwach rolnych w Polsce”, organizowanego przez Krajową Radę Izb Rolniczych. Redakcja Tygodnika Poradnika Rolniczego objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Do tej edycji konkursu zgłosiło się 15 rolniczek, które mają świetne pomysły na prowadzenie gospodarstwa i sięgają po różne innowacyjne metody, by rozwinąć swoją działalność. 

r e k l a m a

Trzy niezwykłe Rolniczki motorem innowacji w gospodarstwach

Jury Konkursu miało więc trudny orzech do zgryzienia przy wskazaniu trzech najlepszych rolniczek. Po burzliwych obradach I miejsce przyznano Pani Jolancie Wielgat z województwa podlaskiego. Gospodyni wraz z mężem prowadzi ekologiczne gospodarstwo specjalizujące się w uprawie kwiatów oraz sadzonek warzyw i ziół. 

II miejsce zajęła Pani Monika Lasoń z województwa łódzkiego, zajmująca się hodowlą kóz i produkcją serów.  A III miejsce przypadło Pani Bożenie Jaszczowskiej z województwa zachodniopomorskiego, która postawiła na ekologiczną uprawę.

Opisy gospodarstw i sylwetki wszystkich laureatek przybliżymy Wam na łamach naszego portalu. Dziś poznacie zwyciężczynię konkursu - Panią Jolantę Wielgat, która prowadzi gospodarstwo ogrodnicze Wielgat. Położone jest ono we wsi Wola Zambrowska w województwie podlaskim.

- I miejsce w tak prestiżowym konkursie było dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Jestem szczęśliwa i wzruszona, że moje gospodarstwo i praca zostały docenione i w tak piękny sposób uhonorowane – mówi nam rolniczka. 

„Zawdzięczam sukces miłości do kwiatów”. Klienci przyjeżdżają nawet z daleka

Pani Jolanta wraz z mężem specjalizuje się w uprawie kwiatów rabatowych, balkonowych, jednorocznych, dwuletnich i  bylin oraz traw. Zajmuje się także uprawą sadzonek warzyw, ziół i kwiatów jadalnych.

Rośliny te rosną na 4 ha, z czego 1500 m2 jest pod osłonami, a 780 m2 jest ogrzewanych. 

Kwiaty pani Jolanty cieszą się sławą nie tylko w okolicy. Klienci przyjeżdżają po nie nawet z Warszawy, czy innych odległych miejscowości. 

- Faktycznie jakość moich kwiatów została zauważona przez klientów. Wiedzą, że jeśli kupią je u mnie, będą długo kwitły. W grudniu jedna z klientek przesłała mi zdjęcie, na którym surfinia z mojego gospodarstwa nadal kwitnie i ma się świetnie – mówi pani Jolanta. I dodaje, że sukces jej gospodarstwa zawdzięcza miłości do kwiatów.

- Kwiaty to nasza wielka wspólna pasja. Kochamy je uprawiać, a one odwdzięczają nam się wspaniałym wyglądem i zapachem – mówi rolniczka.

Pani Jolanta postawiła na efektywne mikroorganizmy. Efekty przeszły jej wyobrażenia

Kilka lat temu rolniczka wyeliminowała stosowanie chemicznych środków ochrony roślin w swoim gospodarstwie. Postawiła na uprawę opartą na naturalnych, efektywnych mikroorganizmach. Otrzymała nawet certyfikat jakości produkowanych w gospodarstwie roślin z zastosowaniem produktów mikrobiologicznych.

- Przy zastosowaniu naturalnych mikroorganizmów każda, nawet najmniejsza roślina ma bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy. Substancje odżywcze są wtedy lepiej przyswajalne przez rośliny,  co przekłada się na lepszy wzrost i krzewienie oraz wybarwianie liści i kwiatostanów – wyjaśnia pani Jolanta. I dodaje, że gdy po raz pierwszy zastosowała EM-y, rezultaty przeszły jej oczekiwania. 

Zioła i kwiaty jadalne? Czemu nie!

Jakiś czas temu pani Jola, zachęcona sukcesem rozszerzyła produkcję o zioła i kwiaty jadalne, które spożywać można bezpośrednio po zakupie. Otworzyła też swoje obiekty i miejsce produkcji dla klientów. To przełożyło się na zwiększenie sprzedaży bezpośrednio z gospodarstwa.

Kwiaty pani Jolanty pomagają chorym

Pani Jolanta postanowiła też nawiązać współpracę ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Długoborzu, gdzie prowadzona jest hortiterapia. Jest to rodzaj rehabilitacji, związanej z uprawianiem ogrodnictwa. Bliski kontakt z naturą obniża stres, poprawia nastrój. Terapia jest polecana dla osób, które zmagają się z takimi chorobami jak: depresja , autyzm, wady wzroku, zespół nadpobudliwości psychoruchowej. 

Nie samymi kwiatami żyje człowiek

Pani Jolanta angażuje się także w lokalne życie społeczne i samorządowe.  Jest sołtysem, radną, przewodniczącą Rady Gminy Zambrów, delegatką Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej i przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich.

Jolanta Wielgat będzie reprezentować Polskę w Brukseli

Teraz przed panią Jolantą kolejne wyzwanie. Jako zwyciężczyni konkursu na szczeblu krajowym weźmie udział w konkursie europejskim, który jest organizowany co dwa lata przez Komitet COPA-COGECA w Brukseli. Jego najbliższa edycja odbędzie się już w tym roku.

Kamila Szałaj, fot. arch. Jolanty Wielgat

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

TOP 10 innowacyjnych rolniczek w Polsce w 2022 roku

Za nami finał konkursu ,,Rolniczki motorem innowacji w gospodarstwach rolnych w Polsce”, który odbył się 22 marca 2022 r. Organizatorem konkursu jest Krajowa Rada Izb Rolniczych. Kim są laureatki?

czytaj więcej

Oto zwycięzcy konkursu Do piernika!

Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie Tygodnika Rolniczego Poradnika pt. "Do piernika" chcemy serdecznie podziękować za Wasze zgłoszenia i mamy nadzieję, że świetnie się bawiliście przy piernikach. A zwycięzcom i wyróżnionym w naszym konkursie gratulujemy.

czytaj więcej

Weź udział w konkursie TPR i wygraj ładowarkę Weidemann i zbiornik na RSM

Ładowarka przegubowa Weidemann 1390 to nagroda główna w konkursie "Rolnik – zawód wielkiej wagi" organizowanym przez PWR, wydawcę "Tygodnika Poradnika Rolniczego". Rolnicy mogą także wygrać zbiornik do nawozów płynnych (RSM) firmy SWIMER. Jak zdobyć jedną z tych nagród? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)