Pierwsi rolnicy pod Szczecinem uprawiali ziemię już... 7000 lat temu!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pierwsi rolnicy pod Szczecinem uprawiali ziemię już... 7000 lat temu!

25.09.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Wyjątkowe odkrycie między Karwowem a Warzymicami w powiecie polickim. Miejscowości znajdują się pod Szczecinem. Badania archeologiczne tam prowadzone wykazały, że na tym terenie znajdowały się osady pionierów rolnictwa sprzed 7000 lat.

Pod Szczecinem naleziono pozostałości wyjątkowego domu

W miejscu planowanej obwodnicy Szczecina, na wysokości Przecławia i Karwowa pod Szczecinem od kilku tygodni pod kierownictwem dra Marcina Dziewanowskiego, archeologa z Przecławia, prowadzone są prace archeologiczne. Okazuje się, że w tym rejonie znajdują się osady pionierów rolnictwa sprzed 7000 lat, ale też innych kultur z epoki kamienia.

Odnaleziono tam pozostałości po dużym i długim na minimum 25 m domu, który usytuowany jest na osi wschód - zachód, z wejściem od strony wschodniej. Jest to wyjątkowe położenie domu, ponieważ tego typu budynki w Europie Środkowej usytuowano dawniej na osi północ-południe.

Dr Marcin Dziewanowski dla programu Kroniki TVP3 Szczecin powiedział, że w tym domu po obu stronach znajdowały się głębokie jamy, a w nich pozostałości m.in. pieców, w których znaleziono ziarna, kości, garnki, noże krzemienne, wkładki sierpów, etc.

r e k l a m a

Kim byli mieszkańcy tego wyjątkowego domu?

Prawdopodobnie ludy zamieszkujący te tereny stworzyły pierwszą kulturę rolników na tamtych ziemiach, gdzie przybyli ok. 5200 r p.n.e. Osadnicy posiadali pierwszą ceramikę naczyniową, narzędzia szlifowane, zwierzęta hodowlane, karczowali lasy pod wioski, pastwiska i pola. Była to tzw. kultura ceramiki wstęgowej rytej.

Ale to nie jedyne ślady, jakie pozostawiły w tym regionie dawni osadnicy - prace wykopaliskowe wykazały wpływy kultury rösseńskiej ze środkowych Niemiec. W ostatnich kilku latach naukowiec zlokalizował i przebadał niemal 25 zagród (m.in. w Mierzynie- Ostoi-Przylepie). W trakcie badań pozyskano największy zbiór wielorakich świadectw: ceramiki, figurek, narzędzi krzemiennych, kamiennych, różnych roślin i szczątków kostnych.

W tym sezonie wykopaliska dobiegają końca, ale ogółem będą kontynuowane do 2025 roku.

 

Przeczytaj także:

Rolnicy na swoich polach mają prawdziwe skarby. Nawet srebrne monety!

Na polu znalazł „rondel” cenniejszy niż złoto

Pod Hrubieszowem wioska Gotów czeka na wiosnę

 

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

fot. screen TVP3 Szczecin

 

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Andrzej z Rolnicy Podlasie ma nowy sprzęt. Czy ten też się popsuje?

Pamiętacie, jak Andrzej z Rolnicy Podlasie zniszczył belarkę? Teraz ma nowy sprzęt. Czy też go popsuje? 

czytaj więcej

Emerytura rolnicza wciąż niższa od innych. Ile średnio dostają emerytowani rolnicy?

Kwartalne dane, dotyczące sytuacji społeczno-gospodarczej w poszczególnych województwach, stały się okazją do dyskusji na temat wysokości emerytur. Choć okazuje się, że emerytowanych rolników jest coraz mniej, ich świadczenia wciąż pozostają o wiele niższe, niż emerytury z ZUS. Jaka jest średnia wysokość emerytury KRUS? Dlaczego rolnicy są pokrzywdzeni?

czytaj więcej

Mały rolnik i jego króliki

Ten mały "gospodarz" ma na imię Filip i jest już totalnie zarażony miłością do zwierząt.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)