Jakie kiedyś wyglądały żniwa w Polsce? [ZDJĘCIA]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie kiedyś wyglądały żniwa w Polsce? [ZDJĘCIA]

08.08.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Rolnictwo to jeden z najstarszych zawodów świata. Przeszło długą drogę od prostych narzędzi po skomputeryzowane maszyny, które pracują niemal samodzielnie. Wielu starszych rolników pamięta jeszcze czasy koszenia kosą, a młodsi fascynaci często chcą dowiedzieć się, jak wyglądały żniwa za czasów ich dziadków. Taką możliwość dało chętnym Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

Pokazy dawnego rolnictwa przyciągnęły turystów do Lublina

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie zorganizowało wydarzenie, podczas którego wszyscy zainteresowani mogli na własne oczy zobaczyć, jak wyglądały żniwa jeszcze sto lat temu. “Żniwowanie w skansenie” odbyło się 24 lipca i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród osób z ziemi lubelskiej, ale także turystów. 

W ramach promocji tego wydarzenia, Muzeum Wsi Lubelskiej publikowało na swoim profilu na Facebooku ciekawostki, dotyczące między innymi przygotowań do żniw czy związanych z tym czasem przesądów.

r e k l a m a

Jakie przesądy towarzyszyły żniwom? 

Z publikowanych przez Muzeum Wsi Lubelskiej informacji fani rolnictwa mogli się dowiedzieć między innymi tego, jak ważne były przesądy, towarzyszące porze zbiorów, i czego dotyczyły. Żniw nie rozpoczynano w poniedziałki ani w piątki, ale najczęściej w soboty, z kolei zwózkę zboża do stodół najlepiej było przeprowadzić po 20 lipca, dniu wspomnieniu świętego Eliasza, albo po 6 sierpnia, święcie Przemienienia Pańskiego. 

W ramach przygotowań, rolnicy musieli najpierw uprzątnąć stodoły i spichrze, a następnie zadbać o to, by narzędzia, służące podczas żniw, były w dobrym stanie. Każdy żniwiarz musiał mieć kosę, młotek, babkę (rodzaj żelaznego kowadełka do klepania kosy) oraz osełkę

Co można było zobaczyć podczas wydarzenia w Lublinie?

Zaproponowane przez Muzeum Wsi Lubelskiej pokazy były niezwykle interesujące nie tylko dla mieszkańców Lublina, ale także młodych rolników, którzy mieli okazję zobaczyć, w jakich warunkach na roli pracowali ich dziadkowie. 

Wśród atrakcji znalazły się pokazy żęcia sierpem, koszenia kosą oraz młócenia cepem – niektórzy spośród starszych mieszkańców wsi z pewnością pamiętają te prace ze swojego dzieciństwa. Turyści mogli zobaczyć, jak skręcano powrósła, wiązano snopki i jak je zestawiano. Muzeum zaproponowało także odwiedzającym pokaz wypieku podpłomyków oraz opowieści o robieniu mąki i zwiedzanie młyna, będącego częścią skansenu. Zwieńczeniem całego wydarzenia była msza w kościele z Matczyna, również znajdującym się na terenie skansenu.

Pokazom towarzyszyły komentarze i objaśnienia, dzięki którym goście wydarzenia mogli dowiedzieć się, czemu służyły poszczególne działania i jakie znaczenie miały żniwa dla społeczności wiejskiej i nie tylko wiejskiej w dawnych czasach.






Zuzanna Ćwiklińska
fot. Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie/Facebook

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik spod Ostrowa: Koszty produkcji mleka spędzają nam sen z powiek, ale cieszy następca

Paweł Męcel jest już trzecim pokoleniem dostawców mleka do spółdzielni w Nowych Skalmierzycach, która ma dość ciekawą historię. Od momentu powstania w roku 1929, nie zabrakło przekształceń czy zmian nazwy. Dziś Spółdzielczy Związek Grup Producentów Rolnych "Lazur" to nowoczesna firma, która dostarcza na rynek szlachetne sery pleśniowe o najwyższej jakości.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Jak muzyka wpływa na świnie? Trwają badania belgijskich naukowców

Flamandzki rolnik próbuje dowieść, że świnie reagują na muzykę. Co więcej, mają także swoje preferencje muzyczne. Choć teza rolnika wywołuje uśmiech na twarzy, to została przyjęta przez zespół badaczy z Belgii, którzy przyznają, że niektóre dźwięki wpływają na zachowanie zwierząt i możliwe, że muzyka może mieć ten sam efekt. Jakiej muzyki świnie nie lubią, a jaka sprawia im radość?

czytaj więcej

Potężny ciągnik Fendt skasował słup energetyczny na polu pod Bydgoszczą. Jak do tego doszło? [ZDJĘCIA]

Na jednym z pól pod Bydgoszczą traktorzysta przewrócił słup wysokiego napięcia. Pod naporem potężnego ciągnika marki Fendt słup całkowicie się położył. Co mogło być przyczyną tego wypadku z udziałem ciągnika?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)