USDA: jeszcze więcej soi zbierze Brazylia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

USDA: jeszcze więcej soi zbierze Brazylia

13.04.2021autor: dr Juliusz Urban

Kwietniowa prognoza USDA dotycząca nasion oleistych na rok 2020/21 wskazuje na wyższą produkcję, znaczny eksport i rosnące zapasy.

Oleiste/soja

Globalna produkcja nasion oleistych w sezonie 2020/21 jest prognozowana na 598 mln t, oznacza, to o ponad 2 mln t więcej niż w marcowym raporcie. Większe zbiory soi i rzepaku z nawiązką równoważą zmniejszenie upraw słonecznika i palmy.

 

Produkcja soi wzrasta o 1,4 mln t, do 363,2 mln t, ze względu na zwiększenie o 2 mln t zbiorów w Brazylii, która z nawiązką rekompensuje spadki po 500 tys. t w przypadku Argentyny i Paragwaju.

USDA szacuje wzrost zbiorów w Brazylii o 2 mln ton do 136 mln t. Na takie prognozy wpływają aktualizowane wyniki krajowe. Częściową rekompensatą jest zmniejszenie produkcji soi w UE-27 (liczonej z Wielką Brytanią) oraz w Paragwaju.

 

Produkcja rzepaku rośnie o ponad 1 mln t, ze względu na większe zbiory w Indiach.
Szacunki zbioru słonecznika spadły o 370 tys. t, głównie w wyniku redukcji w UE i Rosji.

Produkcja ziaren palmy spadła o 350 tys. t. Mniejsze, niż uprzednio oczekiwano były w styczniu i lutym zbiory w Malezji.

 

Eksport nasion oleistych poprawia się o ponad 1 mln ton. Globalny handel soją wzrasta o 1,2 mln ton do 170,9 mln t. Jest to o 6 mln t więcej niż w sezonie ubiegłym. Na wyższe poziomy zrewidowano sprzedaż z Brazylii, Rosji i Stanów Zjednoczonych, podczas, gdy dostawy z Paragwaju i Ukrainy spadają.

 

Prognoza przerobu nasion oleistych jest tym razem nieco niższa.

Redukcję tłoczenia soi, słonecznika i ziaren palmowych, zrównoważył rosnący przerób rzepaku. USDA prognozuje, że globalny popyt na soję będzie niższy o 1,8 mln t i wyniesie 369,5 mln t, głównie ze względu na spowolnienie przerobu w Chinach o 2 mln t, do 96 mln t. 



r e k l a m a

Globalne zapasy nasion oleistych są przez amerykańskich ekspertów zwiększane o prawie 4 mln t.

Światowe zapasy soi wzrastają w porównaniu z poprzednim raportem o 3,1 mln t, do 86,9 mln t, głównie z powodu wyższych zapasów w Chinach i Brazylii, z nadwyżką rekompensujących zmniejszenie rezerw soi w Argentynie. Wciąż jednak będzie to o 9,5 mln t niżej niż w sezonie poprzedzającym i 27,6 mln t mniej od zapasów na koniec sezonu 2018/19.

 

oprac. Juliusz Urban  Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rzepaku

Rekord wszech czasów – rzepak przebił 600 euro/t!

Rzepak, reagując na pogarszającą się sytuację polityczną na świecie i najnowsze doniesienia z sojowego rynku, drożeje do niespotykanych dotychczas rozmiarów. Ceny przebijają 600 euro/t!!

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rynek rzepaku: znów jest drogo

Ropa naftowa wracając do cen sprzed pandemii, ciągnie do góry ceny oleistych. Drożeje rzepak z nowych zbiorów.

czytaj więcej
Raporty USDA

USDA: po raz pierwszy od ośmiu lat, spadną zapasy pszenicy w Chinach

W tym miesiącu prognozy amerykańskich ekspertów, dotyczące światowej podaży i popytu na pszenicę w sezonie 2020/21 zakładają nieco mniejsze dostawy, zwiększoną konsumpcję, wyższy eksport i mniejsze, niż spodziewano się uprzednio, zapasy. W kukurydzy zużycie zdecydowanie przewyższy zbiory.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)