Rekord wszech czasów – rzepak przebił 600 euro/t!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rekord wszech czasów – rzepak przebił 600 euro/t!

23.04.2021autor: dr Juliusz Urban

Rzepak, reagując na pogarszającą się sytuację polityczną na świecie i najnowsze doniesienia z sojowego rynku, drożeje do niespotykanych dotychczas rozmiarów. Ceny przebijają 600 euro/t!!

Trochę informacji o konflikcie na linii Rosja – Europa i zbliżającej się wielkimi krokami zimnej wojnie Rosji z USA, wsparte mniejszymi szacunkami zbiorów soi w Argentynie spowodowało, że na i tak rozemocjonowanym rynku oleistych nastąpiła kolejna erupcja cenowa.

Zaognia się sytuacja polityczna wokół skonfliktowanej z Europą i ze Stanami Zjednoczonymi Rosji. Po tym jak Rosja zablokowała część portów na Morzu Czarnym i przesunęła 100 tys. żołnierzy na granicę z Ukrainą nasila się skala konfliktu. Z kolejnych krajów wydalani są rosyjscy dyplomaci. Rosja będąc dużym eksporterem ropy i gazu, oraz największym eksporterem zbóż jest szczególnym oczkiem w głowie światowego handlu. Obok takich doniesień rynki nie mogą przejść obojętnie.

Emocje na giełdach surowców olejowych podkręcają doniesienia z rynku sojowego. Z aktualnej informacji o chińskim imporcie soi wynika, że kraj ten w marcu kraj ten zaimportował aż 7,67 mln t soi, z czego aż 7,18 mln t pochodziło z USA. Dla porównania przed rokiem także w marcu chiński import soi wyniósł tylko 4,27 mln t, a ze Stanów Zjednoczonych pochodziło zaledwie 1,71 mln t.

Dodatkowo współpracujący z USDA Attaché ds. rolnictwa w Argentynie obniżył swoje prognozy dla argentyńskiej soi na bieżący sezon o 2,5 mln t do 45 mln t. Oficjalna prognoza USDA na kwiecień wyniosła 47,5 mln t. Według argentyńskiego delegata, wstępne szacunki produkcji soi na sezon 2021/22 w Argentynie wynoszą 51,5 mln t.

W UE na sezon 2021/2022 USDA szacuje niewielki wzrost obszaru uprawy oleistych, dotyczy to głównie rzepaku i słonecznika, których to areał wzrośnie o prawie 100 tys. ha, do 10,98 mln ha. Zwiększyłoby to produkcję oleistych do 29,97 mln t i przyczyniłoby się do zmniejszenia importu tych surowców o 1,4%, do 22,46 mln t. 

Ostatnio bardzo podrożał olej. Surowy olej rzepakowy w porcie w Rotterdamie kosztuje już ponad 1220 euro/t. W Polsce przetwórcy, którzy posiadają olej w wolnej sprzedaży, oferują go po 5900 zł/t. Eksperci uważają, że olej ma jeszcze perspektywy wzrostu cen nawet do 10%.


Wzrosty cen oleju pociągają za sobą ceny rzepaku, giełdowe
kursy wystrzeliły tak mocno do góry, że zapewne te dane pozostaną jako rekordowe z nami przez wiele lat.
Ceny rzepaku na rozpędzonym Matifie kontraktach na maj w trakcie dnia dochodziły do 605 euro/t! Po ogłoszeniu odwrotu rosyjskich wojsk z granicy z Ukrainą nieco spadły i giełda zamknęła się na 595,25 euro/t! Tylko jednego dnia stary rzepak podrożał o 33,5 euro/t! Żyjemy w historycznych czasach i zapewne przez wiele lat analitycy będą wracali do tych wydarzeń wskazując na nie jako na historyczny pik cenowy. 

r e k l a m a
Notowania starego rzepaku podciągają do góry rzepak z nowych zbiorów. Na paryskiej giełdzie ceny na sierpień w tym tygodniu wzrosły aż o 40 euro i wynoszą 509 euro/t. Kurs złotówki, w dalszym ciągu kształtuje się na wysokości 4,55 zł/euro, ale same tylko wzrosty na rzepaku wystarczą, by ceny na krajowym rynku poszły ostro do góry.

Handlowcy, chcący się utrzymać w nurcie cenowym proponują za stary rzepak 2350–2600 zł/t. 

Jednak trudno jest im rywalizować z przetwórcami, którzy w zanadrzu mają podnoszące efektywność przerobu, stale rosnące ceny olejów i drożejącą śrutę.
Przetwórcy, kolejny raz ceny znacznie podnieśli. 
Oferty na stary rzepak przekroczyły już 2600 zł/t, a ci co ogłaszają, że płacą poniżej chętnie dołożą do swoich kwotowań.

Aktualne ceny w zakładach tłuszczowych wynoszą: 

  • ZT Kruszwica dostawy na kwiecień                – 2580 zł/t 

          Brzeg dostawy na kwiecień                        – 2645 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy na maj                   – 2620 zł/t

              Czernin dostawy na kwiecień               – 2620 zł/t

  • Komagra Tychy dostawy na kwiecień            – 2500 zł/t  

                    Kosów Lacki na kwiecień                – 2500 zł/t  

  • Viterra (dawniej Glencore) Bodaczów            – oferta indywidualna


W tym tygodniu rzepak z nowych zbiorów podrożał o 150 zł/t!  Umowy z dostawą na żniwa 2021 r. zawierane są po 2200–2265 zł/t.

 

Juliusz Urban Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zwiększyć plon rzepaku i ograniczyć straty w zbożach?

W jaki sposób można uzyskać nawet 5 ton rzepaku z ha?  Czy można zarobić na słoneczniku? Jak można zminimalizować ryzyko wylegania zbóż, które powodują nawet do 60% strat plonu? Czy lepsza jest uprawa pasowa, bezorkowa czy tradycyjna? Takie tematy będą poruszone podczas szkoleń z poletek doświadczalnych organizowanych przez Agrii Polska.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rynek zbóż: nowe zboża dogoniły stare

Na giełdach ceny pszenicy poszły do góry, ale na krajowym rynku ceny stoją jak zamurowane. Za to oferty kontraktów na nowe zbiory zaczęły już doganiać ceny zbóż z ubiegłorocznych żniw.

czytaj więcej
Raporty USDA

USDA: jeszcze więcej soi zbierze Brazylia

Kwietniowa prognoza USDA dotycząca nasion oleistych na rok 2020/21 wskazuje na wyższą produkcję, znaczny eksport i rosnące zapasy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)