Raport USDA: Najniższe od sześciu lat zapasy pszenicy w USA
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport USDA: Najniższe od sześciu lat zapasy pszenicy w USA

12.10.2020autor: dr Juliusz Urban

Pomimo spadku amerykańskich rezerw, na świecie prognozowany jest rekordowy stan zapasów pszenicy. Spadną natomiast amerykańskie, a także światowe zapasy kukurydzy i soi.

Według najnowszej prognozy ekspertów Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, o 1,16 miliona ton, do 24,3 milionów, spadną na koniec sezonu 2020/21 zapasy pszenicy w USA, co będzie najniższym stanem końcowym od sześciu lat. W skali globalnej jednak wciąż będziemy mieli do czynienia z rekordowymi zapasami pszenicy. Nie tak dobrze już wyglądają rezerwy kukurydzy. Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie zapasy kukurydzy będą się kurczyć. Redukcje prognoz dotyczą także zbiorów oraz zapasów soi.

 

Pszenica

Globalne prognozy USDA, na rok 2020/21 przewidują większe zbiory, zwiększoną konsumpcję i wyższe zapasy.

Światowe zbiory pszenicy wzrosną o 2,5 mln ton do 773 mln t. Stanie się to głównie dzięki zwiększeniu o 5,0 mln ton produkcji w Rosji – do 83,0 mln, co jest drugim co do wielkości, po sezonie 2017/18, plonem w historii tego kraju.

 

Zwiększona produkcja w Rosji z nawiązką rekompensuje redukcje na Ukrainie, w Kanadzie, Argentynie i Stanach Zjednoczonych. Produkcja na Ukrainie została obniżona, w ślad za danymi z Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy, o 1,5 mln ton do 25,5 mln. Zbiory w Kanadzie zostały zmniejszone o 1,0 mln ton do 35,0 mln, głównie na podstawie zaktualizowanej prognozy Statistics of Canada. Produkcja w Argentynie została obniżona o 0,5 mln ton do 19,0 mln, z powodu suszy utrzymującej się w niektórych regionach kraju.

 

USDA podnosi w tym miesiącu nieznacznie, do 751,0 mln ton prognozy globalnego zużycia pszenicy. Natomiast globalny handel w sezonie 2020/21 wzrośnie o 0,5 miliona ton, do 189,9 miliona. Stanie się to dzięki wyższemu eksportowi Rosji, który z nadwyżką równoważy redukcje dla Argentyny i Ukrainy. Rosyjski eksport zwiększy się o 1,5 miliona ton, do 39,0 milionów. Największe zmiany importu w tym miesiącu dotyczą Chin i Pakistanu. Chiński import w szybkim tempie rośnie i wyniesie w bieżącym sezonie 7,5 miliona ton. Import Pakistanu wyniesie 1,5 miliona ton i ma za zadanie zwiększenie zapasów w tym kraju, które w ostatnim czasie były bardzo ograniczone.

 

Natomiast światowe zapasy ziarna pszenicy na koniec roku 2020/21 wzrosną o 2,1 miliona ton, do nowego rekordu 321,5 miliona ton.

 

Kukurydza

W tym miesiącu prognozy amerykańskich ekspertów dla kukurydzy w USA, na rok 2020/21 zakładają niższą produkcję, zmniejszenie wykorzystywania do produkcji etanolu i na paszę, odpowiednio po 1,3 mln ton oraz mniejsze o 8,5 milionów ton zapasy końcowe. Prognozuje się, że produkcja kukurydzy w USA wyniesie 374 mln ton, co oznacza spadek, w stosunku do poprzednich prognoz o 4,5 mln ton. Amerykańskie zapasy kukurydzy mają wynieść na koniec sezonu 2020/21 – 55 mln ton.

 

USDA prognozuje, że w pozostałych krajach produkcja kukurydzy będzie jednak nieznacznie wyższa, dlatego światowe zbiory kukurydzy amerykańscy eksperci szacują na 1,162 mld ton. Wzrosty w Serbii, Ghanie, Kenii, Tanzanii, Burkinie i Mali, z nadwyżką rekompensują tegoroczne spadki zbiorów na Ukrainie (do 36,5 mln t) i w krajach UE (do 66,1 mln t).

 

W dalszym ciągu rozpędzony będzie światowy handel. Eksport kukurydzy sezonie 2020/21 wyniesie 184,5 mln ton i będzie aż o 14 mln ton większy niż w poprzednim sezonie. Wymiar międzynarodowego handlu został zwiększony w przypadku Serbii, ale spadł w przypadku Ukrainy do 30,5 mln ton (–2 mln t) i UE do 2,5 mln ton (–0,2 mln t). Unia Europejska większość wyprodukowanej kukurydzy zużywa w krajach wspólnoty, a jeszcze dodatkowo 24 mln ton zaimportuje.

 

Globalne zapasy końcowe kukurydzy mają wynieść 300,5 miliona ton i spadną prawie o 4 miliony ton, w porównaniu z poprzednim sezonem i aż o 6,3 mln ton, w porównaniu z szacunkami z poprzedniego miesiąca.

 

Oleiste/Soja

Eksperci przewidują się, że produkcja nasion oleistych w USA w sezonie 2020/21 wyniesie 126,6 miliona ton i będzie o 1,1 miliona ton mniejsza niż uważano w zeszłym miesiącu. Odbędzie się to przy niższej produkcji nasion soi, orzeszków ziemnych i bawełny częściowo zrównoważonej wyższą produkcją rzepaku i słonecznika.

Prognozuje się, że produkcja soi w USA wyniesie 116 mln ton, co oznacza spadek o 1,2 miliona w porównaniu do poprzedniego raportu, ze względu na mniejszy o 0,7 mln akrów obszar zbiorów.

 

Szacunki amerykańskich ekspertów dotyczące światowej produkcji soi są obniżane o 1,3 mln ton – do 368,5 mln ton, jest to jednak o 32 mln ton więcej niż w poprzednim sezonie.

 

Globalne zapasy końcowe są obniżane o 5 mln ton do 88,7 mln ton, głównie z powodu obniżki w USA (–4,6 mln t) do 7,9 mln ton i 1,5 mln ton w Chinach do 25,7 mln ton, co jest częściowo równoważone wyższymi zapasami w Brazylii, wynoszącymi 20,6 mln ton (+1 mln ton).

 

Przy mniejszych zbiorach, rośnie do 167,9 mln ton (+3,4 mln ton rok/roku) światowy eksport soi. Liderem wśród eksporterów pozostaje Brazylia, która sprzeda na międzynarodowe rynki 85 mln ton. O 2 mln ton rosną prognozy eksportu soi z USA (59,8 mln ton łącznie). Amerykańska konkurencja powoduje, że z kolei spadł o 0,5 miliona ton argentyński eksport do 7 mln ton.

 

Zagraniczna (poza USA) produkcja nasion oleistych w sezonie 2020/21 została obniżona o 2,6 mln ton do 478,9 mln, głównie z powodu niższych zbiorów słonecznika na Ukrainie, w UE, Mołdawii i Argentynie. Produkcja nasion słonecznika na Ukrainie, ze względu na suszę w trakcie sezonu, została obniżona o 2 miliony ton, do 15 milionów. Sucha pogoda wpłynęła również na ocenę plonów w Rumunii, Bułgarii i Mołdawii. Niższa produkcja nasion słonecznika na Ukrainie skutkuje także niższym globalnym eksportem śruty słonecznikowej i oleju. Częściowo rekompensuje to wzrost eksportu oleju palmowego z Malezji i śruty rzepakowej z Rosji.

r e k l a m a

opracował Juliusz Urban   Fot. Sierszeńska

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Rynek zbóż: kukurydza stoi na polu i drożeje

Żniwa kukurydziane wciąż są opóźniane przez padające deszcze. Nerwowe oczekiwanie kupujących zbiega się z podwyżkami cen pszenicy i mniej optymistycznymi wieściami dotyczącymi kukurydzy, płynącymi z USA. W konsekwencji, jeszcze przed pełnią żniw, kukurydza zaczyna drożeć.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: czy kukurydza zatrzyma wzrost cen pszenicy?

Ceny pszenicy na giełdach przebiły szklaną kopułę 200 euro. Czy notowania w dalszym ciągu będą iść do góry? Za chwilę na rynek ruszy duża masa kukurydzy. Jak to może skomplikować handel pszenicą?

czytaj więcej
Raporty USDA

USDA: Mniejsze zbiory pszenicy nie robią wrażenia, więcej do powiedzenia ma kukurydza?

Październikowy raport USDA przyniósł kolejną już wyraźną redukcję zbiorów pszenicy, co tylko nieznacznie odbija się na delikatnie zmniejszających się zapasach. Na zbożowy bilans większy wpływ ma natomiast kukurydza.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)