Raport USDA: Najniższe od sześciu lat zapasy pszenicy w USA
Pomimo spadku amerykańskich rezerw, na świecie prognozowany jest rekordowy stan zapasów pszenicy. Spadną natomiast amerykańskie, a także światowe zapasy kukurydzy i soi.
Według najnowszej prognozy ekspertów Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, o 1,16 miliona ton, do 24,3 milionów, spadną na koniec sezonu 2020/21 zapasy pszenicy w USA, co będzie najniższym stanem końcowym od sześciu lat. W skali globalnej jednak wciąż będziemy mieli do czynienia z rekordowymi zapasami pszenicy. Nie tak dobrze już wyglądają rezerwy kukurydzy. Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie zapasy kukurydzy będą się kurczyć. Redukcje prognoz dotyczą także zbiorów oraz zapasów soi.
Pszenica
Globalne prognozy USDA, na rok 2020/21 przewidują większe zbiory, zwiększoną konsumpcję i wyższe zapasy.
Światowe zbiory pszenicy wzrosną o 2,5 mln ton do 773 mln t. Stanie się to głównie dzięki zwiększeniu o 5,0 mln ton produkcji w Rosji – do 83,0 mln, co jest drugim co do wielkości, po sezonie 2017/18, plonem w historii tego kraju.
Zwiększona produkcja w Rosji z nawiązką rekompensuje redukcje na Ukrainie, w Kanadzie, Argentynie i Stanach Zjednoczonych. Produkcja na Ukrainie została obniżona, w ślad za danymi z Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy, o 1,5 mln ton do 25,5 mln. Zbiory w Kanadzie zostały zmniejszone o 1,0 mln ton do 35,0 mln, głównie na podstawie zaktualizowanej prognozy Statistics of Canada. Produkcja w Argentynie została obniżona o 0,5 mln ton do 19,0 mln, z powodu suszy utrzymującej się w niektórych regionach kraju.
USDA podnosi w tym miesiącu nieznacznie, do 751,0 mln ton prognozy globalnego zużycia pszenicy. Natomiast globalny handel w sezonie 2020/21 wzrośnie o 0,5 miliona ton, do 189,9 miliona. Stanie się to dzięki wyższemu eksportowi Rosji, który z nadwyżką równoważy redukcje dla Argentyny i Ukrainy. Rosyjski eksport zwiększy się o 1,5 miliona ton, do 39,0 milionów. Największe zmiany importu w tym miesiącu dotyczą Chin i Pakistanu. Chiński import w szybkim tempie rośnie i wyniesie w bieżącym sezonie 7,5 miliona ton. Import Pakistanu wyniesie 1,5 miliona ton i ma za zadanie zwiększenie zapasów w tym kraju, które w ostatnim czasie były bardzo ograniczone.
Natomiast światowe zapasy ziarna pszenicy na koniec roku 2020/21 wzrosną o 2,1 miliona ton, do nowego rekordu 321,5 miliona ton.
Kukurydza
W tym miesiącu prognozy amerykańskich ekspertów dla kukurydzy w USA, na rok 2020/21 zakładają niższą produkcję, zmniejszenie wykorzystywania do produkcji etanolu i na paszę, odpowiednio po 1,3 mln ton oraz mniejsze o 8,5 milionów ton zapasy końcowe. Prognozuje się, że produkcja kukurydzy w USA wyniesie 374 mln ton, co oznacza spadek, w stosunku do poprzednich prognoz o 4,5 mln ton. Amerykańskie zapasy kukurydzy mają wynieść na koniec sezonu 2020/21 – 55 mln ton.
USDA prognozuje, że w pozostałych krajach produkcja kukurydzy będzie jednak nieznacznie wyższa, dlatego światowe zbiory kukurydzy amerykańscy eksperci szacują na 1,162 mld ton. Wzrosty w Serbii, Ghanie, Kenii, Tanzanii, Burkinie i Mali, z nadwyżką rekompensują tegoroczne spadki zbiorów na Ukrainie (do 36,5 mln t) i w krajach UE (do 66,1 mln t).
W dalszym ciągu rozpędzony będzie światowy handel. Eksport kukurydzy sezonie 2020/21 wyniesie 184,5 mln ton i będzie aż o 14 mln ton większy niż w poprzednim sezonie. Wymiar międzynarodowego handlu został zwiększony w przypadku Serbii, ale spadł w przypadku Ukrainy do 30,5 mln ton (–2 mln t) i UE do 2,5 mln ton (–0,2 mln t). Unia Europejska większość wyprodukowanej kukurydzy zużywa w krajach wspólnoty, a jeszcze dodatkowo 24 mln ton zaimportuje.
Globalne zapasy końcowe kukurydzy mają wynieść 300,5 miliona ton i spadną prawie o 4 miliony ton, w porównaniu z poprzednim sezonem i aż o 6,3 mln ton, w porównaniu z szacunkami z poprzedniego miesiąca.
Oleiste/Soja
Eksperci przewidują się, że produkcja nasion oleistych w USA w sezonie 2020/21 wyniesie 126,6 miliona ton i będzie o 1,1 miliona ton mniejsza niż uważano w zeszłym miesiącu. Odbędzie się to przy niższej produkcji nasion soi, orzeszków ziemnych i bawełny częściowo zrównoważonej wyższą produkcją rzepaku i słonecznika.
Prognozuje się, że produkcja soi w USA wyniesie 116 mln ton, co oznacza spadek o 1,2 miliona w porównaniu do poprzedniego raportu, ze względu na mniejszy o 0,7 mln akrów obszar zbiorów.
Szacunki amerykańskich ekspertów dotyczące światowej produkcji soi są obniżane o 1,3 mln ton – do 368,5 mln ton, jest to jednak o 32 mln ton więcej niż w poprzednim sezonie.
Globalne zapasy końcowe są obniżane o 5 mln ton do 88,7 mln ton, głównie z powodu obniżki w USA (–4,6 mln t) do 7,9 mln ton i 1,5 mln ton w Chinach do 25,7 mln ton, co jest częściowo równoważone wyższymi zapasami w Brazylii, wynoszącymi 20,6 mln ton (+1 mln ton).
Przy mniejszych zbiorach, rośnie do 167,9 mln ton (+3,4 mln ton rok/roku) światowy eksport soi. Liderem wśród eksporterów pozostaje Brazylia, która sprzeda na międzynarodowe rynki 85 mln ton. O 2 mln ton rosną prognozy eksportu soi z USA (59,8 mln ton łącznie). Amerykańska konkurencja powoduje, że z kolei spadł o 0,5 miliona ton argentyński eksport do 7 mln ton.
Zagraniczna (poza USA) produkcja nasion oleistych w sezonie 2020/21 została obniżona o 2,6 mln ton do 478,9 mln, głównie z powodu niższych zbiorów słonecznika na Ukrainie, w UE, Mołdawii i Argentynie. Produkcja nasion słonecznika na Ukrainie, ze względu na suszę w trakcie sezonu, została obniżona o 2 miliony ton, do 15 milionów. Sucha pogoda wpłynęła również na ocenę plonów w Rumunii, Bułgarii i Mołdawii. Niższa produkcja nasion słonecznika na Ukrainie skutkuje także niższym globalnym eksportem śruty słonecznikowej i oleju. Częściowo rekompensuje to wzrost eksportu oleju palmowego z Malezji i śruty rzepakowej z Rosji.
opracował Juliusz Urban Fot. Sierszeńska
dr Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Najważniejsze tematy