Neutralny styczniowy raport USDA
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Neutralny styczniowy raport USDA

17.01.2020autor: dr Juliusz Urban

Amerykańska agencja w dalszym ciągu wskazuje na rekordowe zbiory pszenicy, pomimo kolejnych zmniejszeń zbiorów w Australii. 

Eksperci USDA prognozują, w stosunku do danych z poprzedniego raportu, niewielkie zwiększenia zbiorów kukurydzy i soi, przy jednoczesnym wzroście zużycia i spadku zapasów.

Pszenica

Kolejne obniżenie prognozy globalnych zbiorów pszenicy w sezonie 2019/20 tym razem o 1 milion ton wynikają głównie ze zmian rządowych prognoz zbiorów w Rosji i o pół miliona zmniejszających się zbiorów w Australii. Zbiory światowe pozostają i tak na rekordowym poziomie 764,4 mln ton. Obniżki w Rosji i Australii są częściowo rekompensowane pół milionem ton pszenicy zebranej więcej w Unii Europejskiej, której zbiory amerykańscy eksperci określają obecnie na poziomie 154 mln ton co stanowi przyrost o 17 mln w stosunku do roku ubiegłego. Rośnie konsumpcja i rozwija się globalny eksport o 1,3 mln ton, czego przyczyną są wzrosty o 2 mln ton prognoz eksportu unijnej pszenicy do poziomu 31 mln ton. Unijna pszenica jest kupowana w ilościach aż o prawie 8 mln ton większych, w stosunku do roku ubiegłego ze względu na korzystny poziom cenowy. Także o 0,5 mln ton wyższy niż uprzednio oczekiwano jest eksport z Ukrainy, która zebrała w tym sezonie 29 mln ton. Spadnie natomiast poziom eksportu z Rosji o 1 mln ton, ze względu na redukcję zbiorów i relatywnie wysoki poziom cen rosyjskiej pszenicy. Na koniec sezonu globalne zapasy wyniosą 288 mln co jest ilością o 10 mln wyższą niż przed rokiem.

Kukurydza

Światowe zbiory kukurydzy według USDA wyniosą 1.110,8 mln ton, tj. o 2,2 mln ton więcej niż oceniano przed miesiącem. Wyższe zbiory mają być w USA. Szacowany wzrost amerykańskich zbiorów wynosi 0,8 mln ton, do poziomu 347,8 mln ton, ale będzie to aż o 165 mln ton mniej niż w roku ubiegłym. Więcej niż uprzednio oczekiwano o 0,4 mln ton zebrano kukurydzy w UE (65 mln ton). Bez zmian pozostawiono prognozy dla Brazylii (101 mln ton) i Argentyny (50 mln ton).  Ze względu na wyższe niż prognozowano w poprzednim miesiącu o 6 mln ton światowe zużycie, do 1.133 mln ton, zapasy końcowe spadają o 3 mln ton (297,8 mln t). Jest to aż o 7% mniej w stosunku do roku ubiegłego. 

Soja-Oleiste

USDA szacuje niewielki wzrost światowych zbiorów do 337,7 mln ton soi i jest to aż o 20,6 mln ton mniej niż w poprzednim sezonie. Lekko wzrasta produkcja soi w USA do 96,8 mln ton, jest to jednak prawie 24 mln ton mniej niż w roku ubiegłym. Natomiast zbiory w Brazylii (123 mln t) i Argentynie (53 mln ton) pozostaną na poziomach zakładanych w poprzednim miesiącu. Przy czym dla Argentyny znaczy to, że w tym roku zbierze mniej soi o 2,3 mln ton, natomiast Brazylia będzie mogła szczycić się rekordem i zbierze o 6 mln ton więcej od ubiegłego sezonu. Zużycie globalne soi jednak także rośnie i światowe zapasy się kurczą do stanu 96,7 mln ton tj. o 13,6 mln ton mniej niż w poprzednim sezonie.

Juliusz Urban,  Foto: CLAAS Polska

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raporty IGC

Światowe zapasy soi kurczą się o jedną trzecią – raport IGC

W swoim najnowszym raporcie Światowa Rada Zbożowa (IGC) szacuje, że zbiory zbóż w aktualnym sezonie 2019/20 bedą drugim w historii rekordowym wynikiem, natomiast w soi rosnące zapotrzebowanie ma spowodować 30% spadek globalnych zapasów.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Będzie się działo w pszenicy! Spedytorzy nie mają wątpliwości

Maklerzy kręcą giełdą, ale przy tak aktywnym eksporcie o cenie pszenicy decyduje transport.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Pszenica chętnie kupowana na świecie

Na światowym rynku stale utrzymuje się zapotrzebowanie kluczowych importerów na pszenicę. Wydaje się, że główni kupujący wciąż uważają, że tegoroczny poziom cenowy może się dłużej nie powtórzyć i chcą odbudować swoje zapasy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)