Światowe zapasy soi kurczą się o jedną trzecią – raport IGC
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Światowe zapasy soi kurczą się o jedną trzecią – raport IGC

29.01.2020autor: dr Juliusz Urban

W swoim najnowszym raporcie Światowa Rada Zbożowa (IGC) szacuje, że zbiory zbóż w aktualnym sezonie 2019/20 bedą drugim w historii rekordowym wynikiem, natomiast w soi rosnące zapotrzebowanie ma spowodować 30% spadek globalnych zapasów.


Styczniowy Grain Market Report IGC  – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

r e k l a m a
Zboża

Głównie ze względu na wzrost produkcji kukurydzy w USA (+ 3 mln t) i Chinach (+ 5 mln) perspektywy światowej produkcji zbóż ogółem w sezonie 2019/20 są zwiększone o 8 mln ton. IGC szacuje, że światowe zbiory zbóż w sezonie 2019/20 będą drugimi co do wielkości i wyniosą 2,17 mld ton (+ 1% rok/roku). Wzrosty zbiorów pszenicy i jęczmienia zrównoważą mniejszy zbiór kukurydzy.

Spożycie zbóż ma wzrosnąć o 1%,
osiągając nowy szczyt, w zapotrzebowaniu zarówno na cele żywnościowe (723 mln t.), paszowe (983 mln t.) i przemysłowe (372 mln t.). Ponieważ wzrost popytu przewyższa wzrost podaży, światowe zapasy kurczą się trzeci rok z rzędu, osiągając najniższy poziom od czterech sezonów wynoszący 599 mln ton. 
Przy czym 25% całości zapasów będą stanowić stoki zgromadzone u głównych eksporterów: Argentyny, Australii, Kanady, UE, Kazachstanu, Rosji, Ukrainy i USA. 


Oznacza to spadek światowych zasobów o 25 mln ton w porównaniu do roku ubiegłego (­– 4%). Jednakże redukcja zapasów rok/roku dotyczy wyłącznie kukurydzy, natomiast przewiduje się odbudowę zapasów pszenicy i jęczmienia.


Prognoza ilości skierowanych do handlu zwiększa się o 2 mln t, głównie w związku z większym niż przewidywano importem pszenicy przez Iran i Turcję. Przy planowanych obrotach 377 mln t (+ 3,5% rok/roku), całkowity handel zbożem jest na najwyższym poziomie w historii. Rada Zbożowa zwraca także uwagę na jedenasty z rzędu wzrost obrotów kukurydzy.

Soja

Dzięki wzrostom prognoz zbiorów dla Chin i rekordowej Brazylii, które rekompensują redukcje w innych krajach, prognoza produkcji soi na lata 2019/2020 została podniesiona przez IGC o 1 mln ton do 342 mln. W dalszym ciągu jednak oznacza to 5% spadek w stosunku do roku ubiegłego. Dzieje się tak z powodu znacznie mniejszych, o 19 mln ton zbiorów w USA.

Właśnie ze względu na spadki zbiorów w USA i rosnącą do szczytu 1,15 mld ton światową konsumpcję, IGC oczekuje, że globalne zapasy gwałtownie się obniżą. Spadek nastąpi aż o jedną trzecią, w porównaniu do ubiegłego sezonu i zapasy końcowe wyniosą tylko 36 mln ton. Światowe zapotrzebowanie na import jest tylko nieznacznie zmienione, ponieważ potencjalnie większym wysyłkom do Chin, Afryki i UE, przeciwdziałają mniejsze dostawy do innych krajów. 

Perspektywy sprzedaży przez cały sezon w USA i Brazylii będą prawdopodobnie zależeć od zakupów Chin zakontraktowanych w nadchodzących miesiącach – uważają eksperci IGC. Uwzględniając zwiększone prawdopodobieństwo importu ze strony Chin, prognoza handlu została podniesiona o 1 mln ton do 152 mln.


oprac. Juliusz Urban    Fot. Czubiński

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raporty IGC

Większy handel, mniejsze zapasy zbóż – raport IGC

Międzynarodowa Rada Zbożowa opublikowała kolejny raport dotyczący rynku zbóż i roślin oleistych. Tym razem eksperci zasiadający w radzie nieco więcej uwagi poświęcili prognozom na najbliższe żniwa.

czytaj więcej
Raporty USDA

Rekordy już coraz mniejsze – najnowszy raport USDA

Lutowy raport Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) przynosi kolejne zmiany w stosunku do produkcji, zużycia i zapasów zbóż oraz soi. Warto się z tymi danymi zapoznać, gdyż przy globalizacji rynków mają one wpływ na eksport polskich zbóż i tym samym na krajowe ceny. Wpływają także na poziom cen rzepaku na bieżący i nowy sezon.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Będzie się działo w pszenicy! Spedytorzy nie mają wątpliwości

Maklerzy kręcą giełdą, ale przy tak aktywnym eksporcie o cenie pszenicy decyduje transport.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)