Grudniowy Raport USDA
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Grudniowy Raport USDA

13.12.2019autor: dr Juliusz Urban

Najnowszy raport USDA wskazuje na nieznaczną poprawę prognoz zbiorów kukurydzy i soi. Wciąż rosną zapasy pszenicy pomimo cięć zbiorów w Australii i Argentynie

Pszenica
Prognozy dotyczące pszenicy zakładają obniżenie zbiorów w porównaniu z poprzednim miesiącem, wyższy eksport i mniejsze zapasy końcowePonownie obniżane są prognozy zbiorów w Argentynie o 1 mln ton (do 19 mln t.) i Australii o 1,1 mln ton, (do poziomu 16,1 mln t.). W Australii będą to najmniejsze zbiory od sezonu 2007/08. Obniżane są także prognozy zbiorów w Kanadzie o 0,7 mln ton do (32,4 mln t.)

Częściowo jest to równoważone przez 1,6 mln wzrost zbiorów w Chinach do poziomu 133,6 mln ton
. Większe niż dotychczas, jak pokazują dane statystyczne, będą zbiory w UE i Rosji po 0,5 mln ton. Jak podaje USDA Rosja zbierze 74,5 mln ton a Unia Europejska 153,5 mln ton pszenicy.


r e k l a m a
Spadnie światowy obrót zbożami o 0,9 mln ton ze względu na mniejsza podaż z Argentyny Australii i Kanady.

Stany Zjednoczone ze względu na konkurencyjne ceny zwiększą nieznacznie swój eksport.
Światowe zużycie pszenicy będzie jednak niższe o 1,4 mln ton i na koniec sezonu pozostaną rekordowe zapasy pszenicy 289,5 milionów ton (wzrost o 1,2 mln t.).
W dalszym ciągu przy 51% udziale Chin.

 

Kukurydza
W kukurydzy poprawia się prognoza zapasów na koniec roku do poziomu 300,56 mln ton, choć dalej jest to poziom dużo niższy niż w latach ubiegłych.

Zbiory mają być o 6,4 mln ton wyższe dzięki znacznemu wzrostowi prognoz dla Chin (do 260,8 mln t.).
Natomiast redukcje zbiorów są w Kanadzie, gdzie wzrost powierzchni nie przełożył się na plony.

Także eksport światowy jest na niższym prognozowanym poziomie ze względu na kurczący się udział Kanady, Laosu i Meksyku.
Ciągle wysokie zapotrzebowanie na kukurydzę na poziomie 1,13 mld ton powoduje, że zapas globalny wciąż będzie mniejszy prawie o 19 mln ton w stosunku do roku ubiegłego.

 

Soja-Oleiste
W USA zarówno zbiory jak i zużycie pozostaje na niezmiennym, w stosunku do poprzedniego raportu poziomie.

Natomiast globalne zbiory oleistych będą wyższe o 3,3 mln ton do poziomu 574,6 mln ze względu na zwiększenie zbiorów soi, słonecznika i pomimo obniżenia prognoz rzepaku. USDA przewiduje natomiast wzrost zbiorów soi o 6 mln ton w Brazylii, do rekordowych 123 mln ton.  Ze względu na większy areał i plonowanie, o 1 mln ton (do 18,1 mln t.)  wzrastają także prognozy zbioru soi w Chinach.

Większa, od poprzednio planowanej, ze względu na rekordowe plony ma być produkcja słonecznika w Rosji i na Ukrainie. Natomiast mniejsze zbiory rzepaku planowane są w Kanadzie.

Popyt na soję jest niezmienny i wyniesie 349,7 mln ton (o 5 mln ton mniej niż w poprzednim sezonie).

Zapasy końcowe będą na wyższym poziomie niż zakładano we wcześniejszym raporcie i wyniosą 96,4 mln ton, tj. o 12% mniej niż w roku minionym.


Oprac. Juliusz Urban  Foto. Bromberek

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raporty USDA

Słonecznikowy rekord świata

Amerykański Departament Rolnictwa w swoim grudniowym raporcie podniósł prognozę światowej produkcji słonecznika w sezonie 2019/20 do 53,48 mln ton.

czytaj więcej
Raporty IGC

Rekordowy handel zbożami (raport IGC)

Najnowszy raport Międzynarodowej Rady Zbożowej wskazuje na kurczenie się zapasów kukurydzy i rekordowe poziomy miedzynarodowego handlu zbożami. 

czytaj więcej
Raporty USDA

USDA: Mniejsze zbiory pszenicy nie robią wrażenia, więcej do powiedzenia ma kukurydza?

Październikowy raport USDA przyniósł kolejną już wyraźną redukcję zbiorów pszenicy, co tylko nieznacznie odbija się na delikatnie zmniejszających się zapasach. Na zbożowy bilans większy wpływ ma natomiast kukurydza.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)