Raport IGC: produkcja zbóż nie pokrywa wyższej konsumpcji, wzrosną zapasy soi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport IGC: produkcja zbóż nie pokrywa wyższej konsumpcji, wzrosną zapasy soi

30.03.2021autor: dr Juliusz Urban

Eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej kolejny raz podwyższyli prognozę światowej produkcji zbóż w roku 2020/21, ale konsumpcja rośnie jeszcze bardziej. W przyszłym sezonie zwiększająca się produkcja soi, spowoduje stopniowe odbudowanie globalnych zapasów.

Zboża
Biorąc pod uwagę poprawę stanu upraw pszenicy i kukurydzy, IGC zwiększając swoje szacunki o 9 mln t oczekuje, że światowa produkcja zbóż w sezonie 2020/21 wyniesie 2,224 mld t i wzrośnie o 39 mln t rok/roku.

Perspektywy handlu w bieżącym sezonie wzrosły do 416 mln (+6% w skali roku), głównie z powodu wyższych, niż wcześniej zakładano dostawy pszenicy, kukurydzy i jęczmienia.

Globalna konsumpcja zbóż – 2,232 mld t, wzrastając o 41 mln ton w stosunku do ubiegłego sezonu, jest niższa o 8 mln t od produkcji.

Dlatego przewiduje się, że nastąpi czwarty z rzędu spadek globalnych zapasów końcowych, których stan wyniesie 609 mln t, czyli o 8 mln t mniej niż rok temu. Głównie przyczyni się do tego dalsze wyczerpywanie zapasów kukurydzy. 

Te niedobory zastaną nadrobione w nadchodzącym sezonie 2021/22, bowiem eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej prognozują rekordową produkcję zboża i szacują ją na 2,287 mld t, tj. o 3% wyżej niż wynosi obecny rekord. Zostaną także ustalone nowe maksima dla pszenicy (790 mln t) i kukurydzy (1,193 mld t). Oczekuje się, że większa podaż wyrówna się prawie z konsumpcją, w wyniku czego światowe zapasy pozostaną takie jak na koniec bieżącego sezonu wynosząc 609 mln t, natomiast światowy handel zmniejszy się o 6 mln t/sezon, do 410 mln t.

Soja
Według ekspertów Międzynarodowej Rady Zbożowej światowa produkcja soi w sezonie 2020/21 będzie o 1 mln t wyższa niż zakładano wcześniej i wyniesie 361 mln t, w skali rocznej wzrośnie o 7%. Wzrosty produkcji soi w Brazylii i Indiach, z nawiązką równoważą zmniejszenia w Argentynie.

Wraz ze zwiększoną o 14 mln t, w stosunku do poprzedniego sezonu konsumpcją, wynoszącą według szacunków IGC – 367 mln t, stany zapasów już przestały spadać i utrzymują się na stabilnym na poziomie 45 mln ton. Wciąż jest to o 7 mln t mniej niż w ubiegłym sezonie. Prognozuje się, że światowy handel wyglądać będzie podobnie jak w zeszłym roku i wyniesie 170 mln ton. 

Na sezon 2021/22 Rada przewiduje się, że światowy obszar zasiewów soi wzrośnie o 4% w stosunku do bieżącego sezonu, a produkcja osiągnie 383 mln ton, a więc będzie o 22 mln ton wyższa. Tym razem międzynarodowy handel obejmie 173 mln t, ale zwiększając się zaledwie o 3 mln t i tak będzie najwyższy w historii.

Rekordowa ma być także konsumpcja soi, która w nadchodzącym sezonie ma wynieść 378 mln t, a więc wzrośnie o połowę mniej niż produkcja.

Wraz ze wzrostem wykorzystania oczekuje się umiarkowanego powiększenia (o 5 mln t) światowych zapasów soi, do 50 mln t łącznie. Jednak zapasy u głównych eksporterów (Brazylii, Argentynie i USA), w nadchodzącym sezonie pozostaną dalej niskie (11 mln t).

Prognozy ekspertów Międzynarodowej Rady Zbożowej uspokajają nieco rynki i mają wpływ na korekty cenowe, zwłaszcza te dotyczące cen zbóż. Pszenica w dalszym ciągu tanieje zarówno na Matifie, jak i na Chicago i nawet tygodniowa blokada Kanału Sueskiego, przez który przechodzi prawie 12%  światowego handlu, nie powstrzymała spadkowej tendencji. Pszenica na maj wczoraj potaniała na Matifie o 4 euro/t i kosztuje  210,75 euro/t (29.03.21 r.). 

r e k l a m a
Na rynek kompleksu sojowo-rzepakowego większy wpływ mają natomiast informacje o trwających żniwach w Brazylii i zmniejszającym się ostatnio chińskim popycie na soję. Jednak trend notowań rzepaku na paryskiej giełdzie jest nieczytelny, co raz to ceny spadają, a drugiego dnia ostro idą do góry. Kurs rzepaku, po wczorajszych wzrostach (+7 euro/t) na Matifie kształtuje się na poziomie 513,25 euro/t, rzepak z nowych zbiorów wciąż jest sporo tańszy, jego cena wynosi 444,75 euro/t.

oprac. Juliusz Urban  Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Ukraińskie zboża coraz mniej atrakcyjne

Zbliżające się wielkimi krokami nowe zbiory znacząco wpływają na cenę ukraińskiej pszenicy. Coraz mniejsze jest także zainteresowanie kukurydzą pochodzącą od naszych wschodnich sąsiadów.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: różna postawa skupujących

Podczas, gdy w portach pszenica jest skupowana taniej, to w handlu obniżki są nieznaczne. W krajowym skupie pszenica lekko tanieje, ale za to zboża paszowe bronią się przed spadkami.

czytaj więcej
Raporty USDA

Produkcja kanadyjskiej canoli się odrodzi

W Kanadzie w sezonie 2020/21 produkcja canoli spadła głównie z powodu zmniejszenia powierzchni upraw. Na nowy sezon planowany jest jednak znaczny wzrost zasiewów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)