Raport IGC: po rekordowych zbiorach zbóż już ani śladu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport IGC: po rekordowych zbiorach zbóż już ani śladu

26.07.2022autor: dr Juliusz Urban

Rekordowe zbiory zbóż z sezonu 2021/22 zdaniem ekspertów Międzynarodowej Rady Zbożowej przejdą w bieżącym sezonie do historii. A wszystko to za sprawą panującej w Europie niespotykanej od lat suszy.

Zboża ogółem

Lipcowa prognoza globalnej produkcji zbóż w sezonie 2022/23 została zmniejszona o 3 mln t (miesiąc do miesiąca) do 2 mld 252 mln t. Tegoroczne zbiory będą niższe o 40 mln t w stosunku do poprzedniego sezonu. Tak znaczna redukcja jest zdaniem ekspertów IGC głównie odzwierciedleniem efektu suszy w UE, dotyczącej zarówno pszenicy, jęczmienia, jak i kukurydzy. Obecna obniżka będzie pierwszym spadkiem od pięciu sezonów. Globalne zapasy zbóż wynosząc 583 mln ton (–4%) osiągną najniższy poziom od ośmiu lat.

Pszenica

Światowe zbiory pszenicy wyniosą w tym sezonie 770 mln t i będą o 11 mln t mniejsze od ubiegłorocznych. Konsumpcja pszenicy jednak stale wzrasta, tym razem o 2 mln t w skali roku, do 780 mln t. Tym samym nadmierna w stosunku do produkcji konsumpcja spowoduje spadek zapasów pszenicy do 272 mln t, a więc 3,5-miesięcznych potrzeb na całym świecie. Oznacza to, że w celu zaspokojenia popytu konieczny będzie bardziej dynamiczny eksport, ten jednak spowalnia o 2 mln t (r/r) i wyniesie 194 mln t.

Kukurydza

o 31 mln t spadają także, w stosunku do poprzedniego sezonu zbiory kukurydzy, które tym razem maja wynieść 1 mld 189 mln t. Konsekwencją tego będzie zmniejszająca się konsumpcja, która i tak przewyższy zbiory o 13 mln t i wyniesie 1 mld 202 mln t. Pomimo, iż zużycie w tym sezonie będzie o 12 mln t niższe od ubiegłego sezonu, to i tak musi być ono pokryte w części zapasami początkowymi. Dlatego stoki kukurydziane na koniec sezonu skurczą się o 14 mln t i wyniosą zaledwie 271 mln t, tj. 22,5% rocznego zapotrzebowania.

Soja

Prognozy globalnej produkcji soi na sezon 2022/23 spadają w porównaniu z poprzednim raportem o 4 mln t, ale i tak zakładając większe zbiory na półkuli południowej wynosząc 386 mln t, wzrastają o 10% w porównaniu z poprzednim sezonem. Nawet przy zmniejszonych oczekiwaniach na chińskiego importu, międzynarodowy handel wzrasta o 11 mln t (r/r) do 165 mln t, poziomu najwyższego od trzech lat.

Wraz z większą dostępnością oczekuje się ożywienia konsumpcji, zwłaszcza w Azji. W skali globalnej zużycie soi wzrośnie do rekordowych 376 mln ton, a światowe zapasy wrócą do tych z sezonów 2019/20 i 2020/21 tj. 54 mln ton i będą się kumulować u kluczowych dostawców i oczywiście Chinach. 

oprac. Juliusz Urban Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Rynek zbóż: ograniczona podaż powoduje wzrosty cen

W niektórych rejonach kraju pomimo, że na pola wyjechały niemal wszystkie kombajny, to w skupach ruch jest niewielki. Tam gdzie aura pozwala na koszenie, zboże w większości trafia na magazyny gospodarstw, albo na składy do profesjonalnych elewatorów.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: o cenach zdecydują magazyny

Żniwa się dopiero rozkręcają, ale już teraz zarysowuje się model podejmowania decyzji przez rolników na starcie sezonu. Mamy też informacje o zbiorach na Ukrainie i pierwsze sygnały dotyczące pszenicy zbieranej w kraju.

czytaj więcej
Raporty IGC

IGC: kukurydzy będzie więcej i znów mamy rekord!

Już nie tylko amerykańscy eksperci z USDA widzą nadchodzący sezon jako wyjątkowo produktywny dla kukurydzy. Dostrzega to także IGC, w jej szacunkach zbiory kukurydzy w sezonie 2023/24 wzrastają o 64  mln t, co spowoduje rekordowe zbiory zbóż na świecie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)