Raport IGC: kurczą się globalne zapasy zbóż
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport IGC: kurczą się globalne zapasy zbóż

26.01.2022autor: dr Juliusz Urban

Eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej na bieżący sezon szacują same rekordy, zbiory zbóż będą jednak o 1 mln t niższe od konsumpcji.

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) jest organizacją międzyrządową, której celem jest działanie na rzecz stabilizacji rynku zbóż i zwiększenia światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Dlatego warto śledzić jej prognozy, bowiem poza amerykańską USDA, pokazują one realne scenariusze i wpływają na globalny rynek zbóż.

W swym styczniowym raporcie, po dwumiesięcznej przerwie, eksperci IGC w stosunku do raportu z listopada, obniżają o 1 mln t, do 2 mld 286 mln t. Ich prognozy światowej produkcji zbóż ogółem na sezon 2021/22 są w dalszym ciągu rekordem wszechczasów.

Szacunki zbiorów zostały obniżone ponieważ redukcje dla kukurydzy (głównie w Ameryce Południowej), owsa, jęczmienia i żyta przeważyły nad wzrostem zbiorów pszenicy (głównie w Australii i Argentynie). 

Uwzględniając ograniczenia wykorzystania na paszę i zastosowanie przemysłowe zbóż, szacowana konsumpcja zostaje w obecnym raporcie zredukowana o 3 mln t do 2 mld 287 mln t, co jest i tak wynikiem wyższym o 71 mln t do sezonu poprzedniego. Globalna konsumpcja osiągnie nowy szczyt, dzięki rocznym wzrostom w zużyciu pasz (+33 mln t), w żywności (+10 mln t) i do przemysłu (+10 mln t). 

W konsekwencji niewielkich wzrostów  sprzedaży dla wszystkich głównych zbóż, światowy handel jest o 2 mln t wyższy niż zakładano wcześniej i wynosi 423 mln, o 6 mln t więcej niż w ubiegłym sezonie. Pomimo wzrostu sprzedaży pszenicy o 5 mln t, spadek handlu kukurydzą o 12 mln t może ograniczyć całkowity wolumen obrotów o 1%.

W związku z tymi danymi prognozowane zapasy na koniec sezonu 2021/22 są nieco nisze niż przed rokiem i wynoszą 601 mln ton. Jest to już piąty spadek zapasów z rzędu, a od sezonu 2018/19 globalne zapasy zbóż skurczą się o 22 mln t.

r e k l a m a
Zapasy zbóż wg IGC (raport 01.22 r.)

Dodatkowo eksperci IGC zwracają uwagę na fakt, iż rosnąca o 8 mln t, w skali roku, produkcja pszenicy, nie wystarcza na pokrycie jej  konsumpcji i światowe zapasy w tym samym okresie są redukowane o 2 mln t do 276 mln t. W kukurydzy natomiast pomimo, iż konsumpcja wynosząc 1 mld 199 mln t jest o 8 mln t niższa od tegorocznych zbiorów, zapasy kukurydzy w ciągu roku wzrosną o 9 mln t. Jednak w czasie czterech ostatnich sezonów spadną aż o 39 mln t.

oprac. Juliusz Urban fot. Sierszeńska
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Rynek zbóż: Pszenica na razie tanieć nie zamierza

Zagrożenia niepokojami na świecie spowodowane manewrami rosyjskiej armii przy granicy z Ukrainą nie pozostają bez wpływu na rynek zbóż. Największe ruchy dotyczą giełdowych notowań pszenicy, a jak to jest z cenami w kraju?

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: psychologiczny efekt powoduje korekty

Po  obniżkach na giełdach znów pojawiły się wzrosty, które dają trochę do myślenia tym, którzy wieścili tylko spadkową tendencję. Może zboża nie zaczną tak tanieć jak oczekiwali kupujący?

czytaj więcej
Raporty IGC

IGC: kukurydzy będzie więcej i znów mamy rekord!

Już nie tylko amerykańscy eksperci z USDA widzą nadchodzący sezon jako wyjątkowo produktywny dla kukurydzy. Dostrzega to także IGC, w jej szacunkach zbiory kukurydzy w sezonie 2023/24 wzrastają o 64  mln t, co spowoduje rekordowe zbiory zbóż na świecie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)