Rynek zbóż: Pszenica na razie tanieć nie zamierza
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek zbóż: Pszenica na razie tanieć nie zamierza

28.01.2022autor: dr Juliusz Urban

Zagrożenia niepokojami na świecie spowodowane manewrami rosyjskiej armii przy granicy z Ukrainą nie pozostają bez wpływu na rynek zbóż. Największe ruchy dotyczą giełdowych notowań pszenicy, a jak to jest z cenami w kraju?

Ten tydzień na giełdach w notowaniach pszenicy przyniósł wiele ekstremalnych doznań. Na początku tygodnia, dwa dni z rzędu mieliśmy 8 i 9-eurowe wzrosty, po czym w środę notowania spadły o 9,5 euro/t. Nawet po wczorajszej korekcie o 4 euro i tak pszenica jest o 3,5 euro droższa niż przed tygodniem, bowiem notowania na marzec kosztują na czwartkowym (27.01.22 r.) zamknięciu 277,25 euro/t. Krajowym cenom proponowanym w eksporcie dodatkowego wsparcia udziela osłabiająca sią nasza waluta, za jedno euro płacimy już 4,56 zł.

Na tak duże skoki cenowe wpływ miały reakcje giełdy na wojenne przepychanki napływające ze wschodu. Świat handlu zbożami obawiał, się, że ewentualna agresja Rosji na Ukrainę poskutkuje zamknięciem aktywności na czarnomorskim szlaku eksportowym.
Dlatego również polscy eksporterzy ceny podnieśli i za pszenicę dostarczoną do naszych portów oferują 1320
1350 zł/t. 

Na krajowym rynku z podażą jest bardzo różnie, niektórzy przetwórcy narzekają na brak ofert, ale inni skupujący mówią, że zaczęła się podaż zwłaszcza od mniejszych rolników.

– Zainteresowanie jest zerowe, pojawiło się kilka telefonów  z zapytaniami o cenę. Jak odpowiedziałem, to usłyszałem tylko krótkie dziękuję i nic – mówi kierownik jednego z magazynów zbożowych w centrum kraju.

Jak informują mnie młynarze więcej jest nacisków na szybsze odbiory zbóż, dotyczące już zawartych kontraktów. Tu taj najwięcej próśb o przyspieszenie odbiorów dotyczy rolników ryczałtowych. – RR-owcy proszą, by pszenicę odebrać jeszcze w styczniu, bo obawiają się, że stracą na ograniczonym do zera podatku VAT, a nikt do końca nie wie jak to ma wyglądać – ujawnia przedstawiciel branży młynarskiej.

Z zapewnień rządu wynika, że rolnicy nie stracą, bo ustawa nie przewiduje zmiany 7% stawki podatku VAT przy zakupie, ale księgowi obawiają się komentować cokolwiek zanim nie dostaną ostatecznego tekstu rozporządzenia.

Być może to właśnie te obawy spowodowały większy ruch w skupie na Lubelszczyźnie. – Jak patrzę przez okno, to widzę, że do pobliskiego skupu jedzie ciągnik za ciągnikiem. Rolnicy chcą sprzedać szybko zboże, może potrzebne są pieniądze na nawozy? – mówi rolnik prowadzący średniej wielkości gospodarstwo na ścianie wschodniej. Sam zastanawia się nad tym, czy swojej pszenicy szybko nie sprzedać. Nasz rozmówca na VAT nie starci, bo go rozliczy, ale obawia się, że rosnąca podaż obniży ceny na dłużej, zwłaszcza lokalnie.

r e k l a m a
 Nie wszędzie jest możliwość bieżącego handlu, bo pogoda nie rozpieszcza, a są tereny gdzie na nieutwardzone podwórka nie da się wjechać. 
– Rolnicy obawiają się, że ciężkie samochody rozorają im plac i nie zawierają umów – mówi szef zakupów firmy z południa Polski.

Jak na razie obniżek cen jednak nie ma, albo dotyczą one odosobnionych przypadków. Na uwagę zwraca fakt, iż niektórzy kupujący nawet podwyższyli cenę zakupu pszenicy konsumpcyjnej. Podwyżki są jednak niezbyt powszechne, a tam gdzie się pojawiły wynoszą one 20–30 zł/t. Generalnie pszenica konsumpcyjna skupowana jest po 1150–1300 zł/t, jak widać widełki się nieco bardziej rozjeżdżają. Podobnie dzieje się z pszenicą paszową, która średnio leciutko podrożała, ale znajdziemy również takich, u których ceny poszły do dołu. Stąd paszówkę można teraz sprzedać po 1100–1300 zł/t.

Żyto też reaguje nierównomiernie, co powoduje większe zróżnicowanie cen skupu. Eksporterzy w portach cenę podnieśli do 990 zł/t. W kraju też jest to najczęściej obowiązujący poziom, ale tu dotyczy on, odmiennie niż w eksporcie, żyta konsumpcyjnego. Za żyto o parametrach konsumpcyjnych skupy obecnie proponują 950 zł/t–1130 zł/t, a żyto paszowe jest zwykle 20–80 zł tańsze.

Jęczmień jako jedyne zboże w tym tygodniu potaniał, jednak są to ruchy symboliczne. Ceny skupu wynoszą 940–1120 zł/t, a średnia cena ze wszystkich aktualnych notowań wynosi 1031 zł/t.

Pszenżyto w portach potaniało do 1100 zł/t. Jednak w krajowym skupie mamy do czynienia z lekką reakcją wzrostową. Dlatego średnia cena skupu pszenżyta wzrosła do 1074 zł/t, a powszechne oferty wynoszą 1000–1180 zł/t.  

Ożywiły się natomiast ceny kukurydzy w portach i są sporo wyższe niż ostatnio. Eksporterzy w Szczecinie oferują 1100 zł/t, ale bardziej zainteresowani są dostawami do Gdańska, gdzie można za dostarczoną kukurydze dostać nawet 1140zł/t. W kraju sucha kukurydza kosztuje 960–1120 zł/t. Kukurydzę mokrą najdrożej można sprzedać po 800 zł/t.

Owsa na rynku pojawiło się nieco więcej, ale propozycje po 750–900 zł/t, obowiązują nadal.

Tutaj podglądniesz wszystkie ceny na punktach skupu!

Juliusz Urban  Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

8 nowych odmian pszenicy jarej, na które warto zwrócić uwagę w 2022

W ostatnich tygodniach przedstawialiśmy charakterystykę odmian zbóż (jęczmienia jarego i owsa), które zostały zarejestrowane w 2001 r. Większość zadebiutuje zapewne w ofercie nasiennej na wiosenne siewy.

czytaj więcej

Jaką dawkę startową azotu pod pszenicę daje rolnik z Lubelszczyzny?

Arkadiusz Szymański z Kraczewic Prywatnych koło Lublina na ponad 100 ha uprawia zboża i rzepaki. Produkuje też owoce miękkie. Jaką stosuje strategię, aby ograniczyć straty azotu w oziminach, dostarczając jednocześnie roślinom siarkę?

czytaj więcej
Ceny zbóż

Wojenne manewry wpływają na rynek zbóż

Zamiary agresji Rosji na Ukrainę nie pozostają bez wpływu na międzynarodowe rynki zbóż. Giełdy poszukują innych podstaw, do których mogłyby się zakotwiczyć i upewnić w kierunkach notowań.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)