Letni raport IGC neutralny dla zbóż i soi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Letni raport IGC neutralny dla zbóż i soi

02.08.2021autor: dr Juliusz Urban

Produkcja zbóż zrównoważy zaledwie konsumpcję. Zapasy soi wzrosną tylko nieznacznie. Co to oznacza dla światowego rynku zbóż? Publikujemy najnowsze dane z IGC.

Zboża

Prognoza Międzynarodowej Rady Zbożowej dotycząca światowej produkcji zbóż w sezonie 2021/22 zostanie obniżona w tym miesiącu o 6 mln t, do 2,295 mld ton. Jest to jednak o 82 mln t więcej niż w roku ubiegłym. Ten rok będzie rekordowy głównie z powodu gwałtownego wzrostu produkcji kukurydzy (+74 mln t), a także rosnących zbiorów pszenicy (+15 mln t). W tym miesiącu szacunki nieznacznie spadają, głównie ze względu na ograniczenia plonów pszenicy, jęczmienia i owsa w Ameryce Północnej.

 

Zdaniem międzynarodowych ekspertów o 4 mln t zmniejszy się także globalna konsumpcja. Stanie się tak głównie ze względu na niższe niż wcześniej przewidywano zużycie na pasze. Roczny wzrost zużycia na żywność wyniesie 12 mln t, dla zastosowań przemysłowych 7 mln t, a na paszę 37 mln t. Jednak całkowite zużycie nadal utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie i wyniesie tyle co zbiory, a więc 2,295 mln, co oznacza ponad 3% wzrost w skali roku. 

 

Według IGC światowe zapasy zbóż na koniec 2021/22 będą o 3 mln t niższe niż prognozowano w czerwcu. Kształtując się na poziomie 594 mln t, zostaną tylko nieznacznie zmienione w porównaniu do poprzedniego sezonu (+1 mln t). Korekta w górę dla kukurydzy, częściowo skompensuje cięcia w zapasach pszenicy i jęczmienia.

 

Głównie ze względu na wzrost dostaw jęczmienia do Chin, prognoza dla światowego handlu, w okresie lipiec 2021 r.– czerwiec 2022 r. zostaje w tym miesiącu podwyższona o 1 mln t, do 419 mln t. Taki wolumen w obrocie międzynarodowym będzie o 2% mniejszy niż sezonie poprzednim, ponieważ większe dostawy do krajów Bliskiego Wschodu, mogą nie w pełni zrekompensować sumarycznie mniejsze tegoroczne wolumeny importu do Chin.

Soja

Międzynarodowa Rada Zbożowa przewiduje, że światowa produkcja soi w latach 2021/22 wzrośnie o 19 mln t w skali roku, do rekordowego poziomu 382 mln ton. Eksperci Rady za główne przyczyny podają przyrost powierzchni uprawy u największych producentów.

Przy niezmienionych w tym miesiącu szacunkach całkowitego wykorzystania, wynoszącego 378 mln t, a więc 13 mln t większego niż w ubiegłym sezonie, zapasy soi są podniesione do 54 mln t. Jest to zaledwie 5 mln t i aż o 9% więcej, niż na zakończenie poprzedniego sezonu. Ze względu na spowolnienie handlu, nastąpi skromna kumulacja zapasów soi u największych eksporterów.

 

Prognoza dotycząca światowego sojowego handlu 2021/22 jest cięta w tym miesiącu nieznacznie, bo o 2 mln t, co odzwierciedla nieco mniejsze niż oczekiwano wcześniej wysyłki z Ameryki Południowej. Prognozowany handel na poziomie 172 mln t, jest wciąż rekordowy i obejmuje 4 mln t więcej niż w poprzednim sezonie. Eksperci IGC przewidują powrót światowego popytu importowego, z powodu niewielkiego wzrostu zakupów w Azji.

r e k l a m a

W konsekwencji neutralnego dla rynków raportu pszenica w dalszym ciągu utrzymuje trend wzrostowy drożejąc na poniedziałkowym (2.08.2021 r.) otwarciu do 225 euro/t na kontrakcie wrześniowym i 226,75 euro/t na kontrakcie grudniowym.

Ceny, po piątkowym zachwianiu zaczyna odbudowywać także rzepak, który w południe na Matifie kosztuje 524,50 euro/t na listopad.

 

oprac. Juliusz Urban   fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Żniwne pogotowie cenowe: plony zbóż będą niższe

Tegoroczne zbiory w różnych regionach przebiegają ze zmienną dynamiką. O zaawansowaniu zbiorów decydują wciąż pojawiające się deszcze, nawiedzające niektóre obszary. Aura już dość namieszała z plonami, a deszcze mogą jeszcze sporo namieszać w jakości zbieranego ziarna.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Żniwa 2021 r.: Konieczna może być solidna segregacja ziarna

W Polsce żniwa zaczęły się przetaczającymi się falami deszczy. Te zboża, które są gotowe do zbioru, czekając na skoszenie mogą pogarszać parametry. Za to jeszcze zielone od spodu pszenice, nadal budują swój potencjał plonotwórczy, jak i jakość. Do pełni szczęścia potrzeba z dwóch tygodni dobrej, wyrównanej pogody, ale już dziś widać, że jeszcze przed złożeniem zboża na magazyn, konieczna będzie szybka analiza jakości i pełna segregacja.

czytaj więcej
Raporty IGC

IGC: kukurydzy będzie więcej i znów mamy rekord!

Już nie tylko amerykańscy eksperci z USDA widzą nadchodzący sezon jako wyjątkowo produktywny dla kukurydzy. Dostrzega to także IGC, w jej szacunkach zbiory kukurydzy w sezonie 2023/24 wzrastają o 64  mln t, co spowoduje rekordowe zbiory zbóż na świecie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)