Straty w związku z ptasią grypą – Kiedy rusza nabór i do kiedy trwa? Znamy datę!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Straty w związku z ptasią grypą – Kiedy rusza nabór i do kiedy trwa? Znamy datę!

06.06.2023autor: Patrycja Bernat

Wnioski o udzielenie wsparcia finansowego w związku ze stratami w produkcji drobiu, poniesionymi przez wysoce zjadliwą grypę ptaków, można składać już na dniach. Kto może ubiegać się o wsparcie i gdzie składać wnioski?

Wnioski o udzielenie wsparcia finansowego z tytułu strat w produkcji drobiu poniesionych na skutek zastosowania przepisów weterynaryjnych w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków w okresie od 2019 roku do 2021 roku można składać od 9 czerwca 2023 do 30 czerwca 2023 roku.

Kto może ubiegać się o wsparcie?

O udzielenie wsparcia finansowego może ubiegać się każdy producent rolny, który w okresie:
  • 29.12.2019 – 13.05.2020 r. lub
  • 24.11.2020 – 28.07.2021 r.,
prowadził gospodarstwo drobiarskie, które jak czytamy na stronie ministerstwa:
  • które znajdowało się na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, o których mowa w § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków (Dz. U. poz. 1752), wyznaczonym w rozporządzeniu wojewody lub powiatowego lekarza weterynarii ustawiającym te obszary w związku wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, w okresach, o których mowa powyżej,
  • w którym zastosowano w tych okresach środki, o których mowa w § 11 ust. 1–3 lub § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków (tj. środki wynikające z rozporządzenia wojewody lub powiatowego lekarza weterynarii ustanawiającego obszar zapowietrzony i zagrożony w związku wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, w okresach, o których mowa powyżej).

Zobacz także: Hodowcy drobiu są dyskryminowani? Niesprawiedliwa pomoc pomiędzy rolnikami

r e k l a m a

O jakie wsparcie można się ubiegać?

Producent rolny w odniesieniu do wymienionych wcześniej okresów i w odniesieniu do gospodarstwa można ubiegać się tylko i wyłącznie o jeden rodzaj wsparcia:
  • wsparcie z tytułu strat w produkcji jaj wylęgowych,
  • wsparcie z tytułu strat w produkcji jaj spożywczych,
  • wsparcie z tytułu niepodejmowania produkcji w gospodarstwie,
  • wsparcie z tytułu sprzedaży zwierząt po obniżonej cenie,
  • wsparcie z tytułu strat związanych z wydłużonymi okresami tuczu.

Gdzie można składać wnioski o wsparcie finansowe?

Wnioski składać można w Oddziale Regionalnym ARiMR, który jest właściwy ze względu na zamieszkanie, na formularzach, które zostały opracowane przez ARiMR, ale również:
  • za pośrednictwem Poczty Polskiej, lub innego operatora pocztowego czy firmy kurierskiej,
  • przez platformę ePUAP, lub przez usługę mObywatel.

Bernat Patrycja
Źródło: Gov.pl
Fot: enavto.elements
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wirus rzekomego pomoru drobiu w Polsce zaatakował po 50 latach. 40 gospodarstw w opałach

  W miejscowości Topilec w woj. podlaskim wykryto pierwsze od 1974 r. ognisko rzekomego pomoru drobiu. Zlikwidowano 40 tys. szt. drobiu. Wyznaczono obszar zagrożony i zapowietrzony.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Hodowcy drobiu są dyskryminowani? Niesprawiedliwa pomoc pomiędzy rolnikami

Będzie prawie 159 mln zł pomocy dla hodowców drobiu i jaj poszkodowanych przez grypę ptaków. Zaprotestowała już izba rolnicza, która twierdzi, że MRiRW nierówno i niesprawiedliwie traktuje rolników.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Koniec epoki klatkowej w hodowli trzody i drobiu. Konsekwencje finansowe będą miliardowe!

  Pomysły związane z zakazem stosowania systemów klatkowych w hodowli trzody i drobiu to temat dyskusji od wielu miesięcy. Mimo, że END OF THE CAGE AGE to europejska inicjatywa obywatelska, to jej założenia mogą wpłynąć na decyzje podejmowane podczas przeglądu dyrektywy dobrostanowej na arenie unijnej. Warto wiedzieć, z czym się wiążą możliwe zmiany w prawie. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)