Płatność dla młodych rolników 2023: co się zmieniło i jakie są warunki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Płatność dla młodych rolników 2023: co się zmieniło i jakie są warunki?

18.08.2022autor: wk

Płatność dla młodych rolników w ramach dopłat bezpośrednich będzie kontynuowana. W Planie Strategicznym na lata 2023-2027 przeznaczono na ten cel 185 mln euro. Na jaką stawkę pomocy będzie mógł liczyć rolnik i jakie warunki będzie musiał spełnić?

W Planie Strategicznym zapisano, że kontynuacja ma na celu przede wszystkim poprawę dochodów młodych rolników, a także zmniejszenie ryzyka związanego z podjęciem działalności rolniczej oraz poprawę struktury wieku zarządzających gospodarstwami rolnymi, niezależnie od wyników ekonomicznych podjętej działalności. W porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej i zasad przyznawania płatności zmieniły się wymogi odnośnie posiadania odpowiednich kwalifikacji lub umiejętności, ponadto nie będzie limitu powierzchni na gospodarstwo.

Warunki otrzymania wsparcia

Warunkiem otrzymania pomocy będzie nieprzekroczenie 40 roku życia oraz kierowanie gospodarstwem rolnym. Oznacza to prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym osobiście (podejmowanie decyzji), na własny rachunek i we własnym imieniu, ponoszenie kosztów i czerpanie korzyści w związku z prowadzeniem tej działalności.

Młody rolnik będzie musiał posiadać co najmniej:

·       wykształcenie zasadnicze branżowe, średnie branżowe, średnie lub zasadnicze zawodowe, lub

·       3-letni staż pracy w rolnictwie, przy czym za staż pracy w rolnictwie uznaje się okres, liczony do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy, w którym wnioskodawca:

- podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie jako rolnik lub domownik lub ubezpieczeniu społecznemu z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w innym państwie członkowskim UE lub EFTA, lub

- był zatrudniony w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę, na stanowisku związanym z prowadzeniem produkcji rolnej.

r e k l a m a

Warunkiem przyznania wsparcia będzie także:

·       posiadanie gruntów, do których przyznano podstawowe wsparcie,

·       rozpoczęcie działalności jako kierujący gospodarstwem nie wcześniej niż 5 lat przed złożeniem po raz pierwszy wniosku o uzupełniające wsparcie dochodu dla młodych rolników.

·       działka rolna deklarowana do wsparcia (min. 0,1 ha) musi być położona na gruntach będących kwalifikującymi się hektarami.

Wsparcie udzielane będzie również beneficjentom otrzymującym płatność dla młodych rolników w poprzedniej perspektywie finansowej przy założeniu, że spełniają warunki tej interwencji.

Ile otrzyma młody rolnik?

Realizując jednocześnie nałożony minimalny limit wydatków na wymianę pokoleniową w ramach PS WPR oraz biorąc pod uwagę potrzeby budżetowe innych interwencji w latach 2023-2027 w ramach I filaru planuje się przeznaczyć na tę interwencję ok. 185,3 mln EUR, co stanowi 1,07% puli środków na płatności bezpośrednie.

Przewidywana wysokość stawki płatności dla młodych rolników w wysokości średnio 61 EUR/ha stanowi ok. 50% wysokości płatności podstawowej.

Jaka sytuacja młodych rolników ?

Jak wynika z analizy przeciętne dochody młodych rolników są niższe od średniej w próbie FADN. W 2018 r. kształtowały się one na poziomie 76%, a różnica w dochodzie na 1 ha wynosiła prawie 7 tys. zł.

- Pomimo, iż największymi przeszkodami w rozpoczynaniu działalności rolniczej przez osoby młode są trudności z dostępem do ziemi i kapitału, to zwiększenie poziomu podstawowego wsparcia dochodów o połowę, jako narzędzie uzupełniające względem pozostałych interwencji, może stanowić realną zachętę do podjęcia takiej działalności – czytamy w Planie Strategicznym.

wk
Fot. Envato Elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Dopłaty 2023: Dobrostan krów mamek i opasów – warunki, stawki i wyliczenia

Prace nad Krajowym Planem Strategicznym oraz sześcioma Ekoschematami dobiegły końca. Ostateczna wersja trafiła do KE, a rolnicy mogą przygotować się na nowe warunki wsparcia. Tym razem dopłata do krów mamek i opasów będzie zależała od skali punktowej i realizacji planów. Sprawdź, co Cię czeka w 2023 r.  

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Do 150 tys. zł dotacji na inwestycje w dobrostan zwierząt. Na co rolnicy mogą wydać pieniądze?

Do 150 tys. złotych dofinansowania będą mogli otrzymać hodowcy bydła i świń na inwestycje związane z poprawą dobrostanu zwierząt. Dzięki inwestycjom zwierzęta mają mieć lepszy dostęp do pastwisk, większą swobodę w chlewniach oraz odpowiedni mikroklimat w budynkach inwentarskich. Na które działania rolnicy mogą wydać dotacje?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ekoschemat „Dobrostan zwierząt”: jakie wymogi i dopłaty do świń?

Od przyszłego roku hodowcy świń będą mogli otrzymać dodatkowe unijne dofinansowanie za udział w „Ekoschemacie – Dobrostan zwierząt”. W Planie Strategicznym WPR zapisano szczegółowe wymogi otrzymania dotacji i wysokość dopłaty.  Co musi zrobić rolnik w swoim gospodarstwie, aby je otrzymać? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)