Parlament Europejski zatwierdził część pakietu pomocowego dla producentów owoców i warzyw
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Parlament Europejski zatwierdził część pakietu pomocowego dla producentów owoców i warzyw

19.06.2020autor: Bartłomiej Czekała

Parlament Europejski zatwierdził jeden z pakietów nadzwyczajnych środków rynkowych, aby pomóc producentom wina, owoców i warzyw w UE. Drugi pakiet, uznany wcześniej za niewystarczający, jest nadal zawieszony.

Aby zagwarantować, że sektory wina, owoców i warzyw otrzymają dalsze wsparcie tak szybko, jak to możliwe, Parlament Europejski zmienił rozporządzenie przedłożone przez Komisję Europejską 4 maja, nie czekając aż upłynie dwumiesięczny okresu sprzeciwu. Środki zatwierdzono bez głosowania, ponieważ posłowie do PE nie zgłosili sprzeciwu, zapewniają dodatkową elastyczność rolnikom i organizacjom producentów, jeśli chodzi o wprowadzanie zmian w programach operacyjnych lub rozszerzenie wsparcia związanego z zielonymi zbiorami i funduszami wspólnego inwestowania.

O losie drugiego zestawu środków rynkowych, przyjętych przez Komisję 30 kwietnia (i skrytykowanych przez posłów komisji rolnictwa za niewystarczającą pomoc dla rolników) PE zadecyduje później. Komitet rozpoczął procedurę w dniu 2 czerwca, która może doprowadzić do jej odrzucenia, chyba że Komisja go poprawi. Aby zapewnić na to bufor czasowy, europosłowie przedłużyli termin ewentualnego weta Parlamentu do 31 sierpnia.

r e k l a m a
– Środki wsparcia Komisji dla producentów wina, owoców i warzyw są zdecydowanie niewystarczające i wielokrotnie prosiliśmy komisarza Wojciechowskiego o ich ulepszenie. Do tej pory tak się nie stało i dlatego poparliśmy dziś tylko niektóre z tych środków, a nasze zielone światło dla pozostałych pozostaje zawieszone - powiedział przewodniczący Komisji Rolnictwa PE Norbert Lins.
– Kupiliśmy w ten sposób komisarzowi Wojciechowskiemu więcej czasu na zwiększenie środków, kiedy przedłużaliśmy termin naszego potencjalnego weta. Mam nadzieję, że dotrzyma słowa i wkrótce zaproponuje dalsze i bardziej ukierunkowane rozwiązania - dodał Lins.

Akt delegowany może wejść w życie wcześniej, jeżeli zostanie zatwierdzony zarówno przez Parlament, jak i Radę, lub po upływie okresu sprzeciwu bez wniesienia sprzeciwu.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska ogłosiła 22 kwietnia i opublikowała 4 maja dalsze środki wspierania sektora rolno-spożywczego. Przewodniczący Komisji Rolnictwa PE Norbert Lins z zadowoleniem przyjął nowy pakiet pomocy jako krok we właściwym kierunku, ale wezwał Komisję do poważnego potraktowania tych potrzeb.

Podczas debaty z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim 30 kwietnia eurodeputowani z zadowoleniem przyjęli zapowiedziane środki jako dobry pierwszy krok, ale zdecydowanie nalegali, aby po ich zakończeniu podjąć dalsze działania i przeznaczyć na to kolejne pieniądze. Przewodniczący komisji rolnictwa skierował kilka listów do Komisji Europejskiej na ten temat. W liście z 27 kwietnia pan Lins wyraził szczegółową krytykę pakietu i zaproponował sposoby jego ulepszenia. W innym liście wysłanym 7 maja Lins wezwał komisarza Wojciechowskiego do ulepszenia tego pakietu i ostrzegł, że niepodjęcie tego działania może doprowadzić do jego częściowego odrzucenia w Parlamencie.

oprac. bcz na podst europarl.europa.eu
Fot. pixabay
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Komisarz Wojciechowski: polscy rolnicy dostaną 3 mld euro więcej

- Bardzo dobre wiadomości dla polskich rolników płyną z Brukseli. W przyszłej perspektywie finansowej otrzymają oni 33,5 mld euro. To aż o 3 mld euro więcej w porównaniu do propozycji KE z maja 2018 roku i o 1,4 mld więcej w stosunku do budżetu na lata 2014-2020 – poinformował komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Podkreślił, że wielkość budżetu WPR muszą jeszcze zaakceptować wszystkie państwa członkowskie UE. 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Sprzedaż warchlaków: kiedy nie trzeba instalować kasy fiskalnej?

Na Czytelnik sprzedaje warchlaki innym rolnikom i zastanawia się, czy możliwe jest uniknięcie obowiązku instalacji kasy fiskalnej? Na pytanie odpowiada nasz ekspert VAT.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Rolnicy w karbach normy GAEC 6. O czym trzeba pamietać od 1 listopada 2023 r. do 15 lutego 2024 r.?

Wszyscy rolnicy złożyli w tym roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich, płatności obszarowych i ekoschematów za 2023 rok. Ale jednak jeszcze nie wszyscy są do końca świadomi, że związane z nimi są także normy GAEC, które trzeba spełnić aby otrzymać pieniądze z ARiMR. Jedna z nich to norma GAEC 6, która dotyczy utrzymania gruntów ornych pod okrywą na okres zimowy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)