Komisarz Wojciechowski: polscy rolnicy dostaną 3 mld euro więcej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Komisarz Wojciechowski: polscy rolnicy dostaną 3 mld euro więcej

05.06.2020autor: Kamila Szałaj

- Bardzo dobre wiadomości dla polskich rolników płyną z Brukseli. W przyszłej perspektywie finansowej otrzymają oni 33,5 mld euro. To aż o 3 mld euro więcej w porównaniu do propozycji KE z maja 2018 roku i o 1,4 mld więcej w stosunku do budżetu na lata 2014-2020 – poinformował komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Podkreślił, że wielkość budżetu WPR muszą jeszcze zaakceptować wszystkie państwa członkowskie UE. 

Komisarz Janusz Wojciechowski na dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie poinformował, że Komisja Europejska przedstawiła ambitny budżet dla polskiego rolnictwa na lata 2021-2027.

- W poprzedniej propozycji KE z maja 2018 roku Polska miała dostać na następne siedem lat jedynie 30,5 mld euro. To aż o 2 mld euro mniej niż w trwającej właśnie perspektywie finansowej (2014—2020), gdzie otrzymaliśmy 32,1 mld euro. Teraz jednak KE zdecydowała ostatecznie, że polski budżet na rolnictwo wzrośnie do 33,5 mld euro – wyjaśnił komisarz.

Dodał, że Polska jest, po Francji, drugim największym beneficjentem podwyżek.

O 26,5 mld euro więcej na WPR

Komisarz poinformował także, że KE na sfinansowanie Wspólnej Polityki Rolnej w latach 2021-2027 przewidziała 348,3 mld euro w cenach stałych (391,4 mld euro w cenach bieżących). Z tego na pierwszy filar zostanie przeznaczone 258,3 mld euro (290,7 mld euro wg cen bieżących), a na drugi - 90 mld euro (100,7 mld EUR wg cen bieżących).

- Propozycje Komisji Europejskiej oznaczają wzrost budżetu na Wspólną Politykę Rolną o ok. 26,5 mld euro w porównaniu do kwoty zaoferowanej w 2018 roku. Wtedy to KE chciała przeznaczyć na rolnictwo 365 mld euro – wyliczył komisarz.

KE zaproponowała także dodatkową kwotę 15 mld euro (16,5 mld euro wg cen bieżących) na dostosowanie się gospodarstw do wymogów Europejskiego Zielonego Ładu i na obudowę po kryzysie związanym z epidemią koronawirusa. Pieniądze te mają być przekazane państwom członkowskim w 2022 roku, ale należy je rozdysponować do 2024 roku. Polsce przypadnie z tego 2 mld euro.

- Taka jest koncepcja funduszy naprawczych, by zostały one szybko uruchomione i zadziałały intensywnie – zaznaczył komisarz.

Będą zmiany w dopłatach i PROW

Komisarz Wojciechowski poinformował, że w nowej perspektywie finansowej zmieni się także struktura wydatków. Więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na ochronę środowiska i cele klimatyczne.

- Na pewno część dopłat bezpośrednich będzie uzależniona od spełnienia tzw. ekoprogramów. Jeśli rolnicy będą chcieli mieć pełne dopłaty, będą musieli spełniać wysokie standardy w zakresie ochrony środowiska. Zaznaczam jednak, że będą do tego zachęcani, a nie zmuszani. Jeśli zaś chodzi o PROW – tu na pewno będzie więcej środków skierowanych na ochronę środowiska i klimatu. Chciałbym, żeby z działań PROW korzystała większa liczba rolników. Niestety, do tej pory fundusze unijne trafiały do zbyt wąskiej grupy beneficjentów. Dlatego będziemy preferować te programy, które dotyczą większej liczby rolników – zaznaczył komisarz.

r e k l a m a
Dodał, że część pieniędzy będzie przeznaczona dla małych i średnich gospodarstw powiązanych z lokalnym rynkiem. Chodzi o skrócenie drogi od pola do stołu. Okazuje się, że średnio produkt spożywczy nim trafi do konsumenta pokonuje dystans 180 km. 

-  Proszę sobie wyobrazić, że co roku w UE przewozi się 3 mld ton produktów żywnościowych, a skala tego transportu nieustannie rośnie. Są np. gospodarstwa prowadzące intensywną hodowlę, które przywożą prosięta z innego kraju, paszę importują z USA, zatrudniają robotników z odległego państwa, a rynek zbytu mają na końcu Azji. Musimy dla takiego rolnictwa stworzyć alternatywę. A tą alternatywą jest wspieranie małych i średnich gospodarstw powiązanych z lokalnym rynkiem. Więc będą dodatkowe płatności dla tych gospodarstw, które dostarczają produkty do lokalnych przetwórni - oznajmił komisarz.

KE doceniła rolników

Wojciechowski przypomniał, że kiedy został komisarzem do spraw rolnictwa, miał za zadanie bronić ustaleń budżetowych sprzed dwóch lat.

- Były zakusy, żeby ten budżet jeszcze zmniejszyć - powiedział.

Ocenił też, że zarówno unijni, jak i polscy rolnicy zdali znakomicie egzamin w czasie kryzysu koronawirusowego, ponieważ zapewnili bezpieczeństwo żywnościowe całemu społeczeństwu.

- Dlatego obowiązkiem UE jest zadbać o bezpieczeństwo finansowe rolników. Mocno się obawiałem tendencji szukania we Wspólnej Polityce Rolnej oszczędności budżetowych. Na szczęście tak się nie stało i udało się przekonać KE do ważnych i dobrych decyzji dla rolników – powiedział komisarz.

Ostateczne decyzje w lipcu

Teraz na te propozycje KE muszą się zgodzić państwa członkowskie. W najbliższy poniedziałek odbędzie się posiedzenie unijnych ministrów rolnictwa, którzy będą dyskutować o ofercie KE. Z kolei 19 czerwca odbędzie się szczyt w sprawie przyszłego unijnego budżetu. Ale zdaniem komisarza ostateczne decyzje o kształcie budżetu zapadną po pierwszym lipca, w czasie prezydencji niemieckiej.

ksz

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Wojciechowski – UE powinna zakończyć import produktów rolnych uprawianych z wykorzystaniem zakazanych pestycydów

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski uważa, że Unia Europejska powinna przestać importować produkty rolne wyprodukowane przy użyciu pestycydów, które są zakazane w obrębie bloku. 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Parlament Europejski zatwierdził część pakietu pomocowego dla producentów owoców i warzyw

Parlament Europejski zatwierdził jeden z pakietów nadzwyczajnych środków rynkowych, aby pomóc producentom wina, owoców i warzyw w UE. Drugi pakiet, uznany wcześniej za niewystarczający, jest nadal zawieszony.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

COPA: budżet na rolnictwo jest za mały

Unijna organizacja COPA skrytykowała wielkość budżetu na rolnictwo na lata 2021-2027. Jej zdaniem, zaproponowany przez Komisję Europejską poziom wydatków nie pozwoli na realizację strategii "Zielonego Ładu". Członkowie COPA zwrócili również uwagę na słabą pozycję Janusza Wojciechowskiego, komisarza ds. rolnictwa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)