O nowym PS WPR 2023 – 2027, ekoschematach i bieżących problemach w rolnictwie na Wielkopolskich Forach Rolniczych
Trwają Wielkopolskie Fora Rolnicze. Dziś spotkanie nr 10, które tym razem odbywa się w Koźminie Wlkp. Frekwencja dopisała. Organizatorzy, czyli: Wielkopolska Izba Rolnicza, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Wielkopolski Oddział Regionalny ARIMR zadbali o bogaty i merytoryczny program, który obejmuje informacje z zakresu nowego Planu Strategicznego WPR 2023 - 2027, nowy dopłat bezpośrednich z uwzględnieniem ekoschematów oraz bieżących spraw w rolnictwie.
Spotkanie w Koźminie poprowadził Marcin Klemencki, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. Wśród gości oprócz rolników byli przedstawiciele instytucji partnerskich: Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Krotoszyna, Wielkopolskiej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Krotoszynie, Biura Powiatowego ARiMR w Krotoszynie, Oddziału Terytorialnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a także lokalni samorządowcy. Wśród gości byli także politycy, m. in. poseł Andrzej Grzyb.
Spotkanie otworzyli: prezes WIR Piotr Walkowski i dyrektor Wielkopolskiego OR ARiMR Marcin Bukowski, którzy podkreślali wagę organizacji Forum we wszystkich powiatach Wielkopolski z uwagi na konieczność poinformowania rolników o ważnych zmianach, które nastąpią od najbliższego naboru wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich, czyli od 15 marca do 15 maja 2023 roku.
Nie zabrakło także debaty, w których zarówno prelegenci, jak i rolnicy mogli się odnieść do tych zmian i ich wpływie na prowadzenie działalności rolniczej od 2023 roku.
W ostatniej części Forum rolnicy zadawali pytania o różne sprawy bieżące w rolnictwie. Przedstawicieli ARiMR pytano m. in. o to dlaczego nie wszyscy rolnicy otrzymali w 2022 roku nadzwyczajną pomoc finansową i kiedy będzie obiecany przez wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka nabór wniosków na pomoc suszową z puli pomocy de minimis.
Rolników interesowało także to dlaczego system IRZ Plus oddany do użytku nadal szwankuje i kiedy będzie w pełni sprawny. Pytali także pracowników ARiMR w jaki sposób będzie można udokumentować obowiązek wymieszania obornika z glebą po upływie 12 godzin od jego zaaplikowania na polu.
Gospodarze mieli także uwagi do kończącego się PROW na lata 2014 - 2020. Ich zdaniem problemu z niewykorzystaniem unijnych środków można było uniknąć gdyby we wszystkich naborach w ostatnich latach, np. w ramach "modernizacji gospodarstw rolnych" rozpatrywano wszystkie wnioski a nie tylko te, które wyczerpywały kopertę finansową na dany nabór.
Sporo pytań padło także o rozpoczynający się właśnie nabór wniosków na operację typu "modernizacja gospodarstw rolnych" w obszarze F dotyczącym inwestycji m. in. w instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła.
Poniżej galeria zdjęć ze spotkania.
Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online
Najważniejsze tematy