Cyfryzacja rolnictwa. Jak platforma eDWIN pomaga w codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Cyfryzacja rolnictwa. Jak platforma eDWIN pomaga w codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa?

03.02.2023autor: Patrycja Bernat

W tym roku mają miejsce już po raz szesnasty Wielkopolskie Fora Rolnicze organizowane m. in. przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. W czasie tegorocznej edycji, która odbywa się pod hasłem "Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi", bierze udział jako współorganizator Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. O sukcesie przygotowanej przez WODR aplikacji eDWIN rozmawialiśmy z dyrektorem Jackiem Sommerfeldem.

— Jesteśmy na Wielkopolskim Forum Rolniczym w szkole na Poznańskim Golęcinie, z nami Pan dyrektor Jacek Sommerfeld z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Panie dyrektorze na początku chciałbym pogratulować zdobycia złotego medalu za aplikacje eDWIN. Ilu rolników z tego korzysta i co jest największym atutem tej aplikacji? — pyta redaktor naczelny Karol Bujoczek.

— Na ostatnim wielkim wydarzeniu, Polagra w Poznaniu otrzymaliśmy aż dwa złote medale. Jeden szczególnie ważny, bo przyznany przez konsumentów, rolników. Platforma cieszy się coraz większym powodzeniem i na ten moment korzysta z niej już ponad 20 tysięcy gospodarstw, głównie w Wielkopolsce, bo to tutaj się narodziła, ale powoli rozszerza się to na całą Polskę – mówi Sommerfeld.
Platforma doradcza eDWIN to aplikacja, która wykorzystuje rozwiązania nowoczesnego, cyfrowego rolnictwa. Ma służyć pomocą rolnikom i doradcom, a także instytucjom okołorolniczym i naukowym.

Jak aplikacja eDWIN pomaga w codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa?

— Głównym trzonem aplikacji jest wirtualne gospodarstwo. Zaciąga ono wszystkie informacje związane zarówno z produkcją zwierzęcą, jak i roślinną. Dzięki temu nasi doradcy mają bezpośredni kontakt internetowy, przez aplikację i mogą od razu doradzać jakie środki czy nawozy zastosować. Posiadamy również 600 stacji meteorologicznych, rozmieszczonych w całej Polsce, dzięki czemu istnieje możliwość doradztwa w zakresie doboru odpowiedniego terminu wykonywania zabiegów — dodał dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Nie możemy zapomnieć o zbliżających się Krajowych Dniach Pola. Co będzie można na nich obejrzeć, co już można zobaczyć i czy rolnicy będą mogli już wcześniej podejrzeć i obserwować różne odmiany roślin i warianty ochrony.

Obejrzyj cały wywiad!


Bernat Patrycja
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Cyfrowa i nie tylko. Syngenta - stawia na rozwój rolnictwa cyfrowego i precyzyjnego

Syngenta stawia na rozwój rolnictwa cyfrowego i precyzyjnego, które ma wspierać rolników w dostosowywaniu się do wymogów Europejskiego Zielonego Ładu. Spodziewaliśmy się narzędzia cyfrowego do zarządzania gospodarstwem w ofercie Syngenty, ale zaskoczeniem była zupełnie nowa oferta – nieoczywista dla koncernu znanego z dostarczania środków ochrony roślin i materiału siewnego, a mianowicie usługa skanowania gleby.

czytaj więcej
Aktualności

Piotr Walkowski o nowej WPR: Nadal czekamy na przepisy krajowe

W tym roku mają miejsce już 16 Wielkopolskie Fora Rolnicze organizowane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem ekoschematów i to właśnie o nich rozmawialiśmy z prezesem WIR Piotrem Walkowskim.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

O nowym PS WPR 2023 – 2027, ekoschematach i bieżących problemach w rolnictwie na Wielkopolskich Forach Rolniczych

Trwają Wielkopolskie Fora Rolnicze. Dziś spotkanie nr 10, które tym razem odbywa się w Koźminie Wlkp. Frekwencja dopisała. Organizatorzy, czyli:  Wielkopolska Izba Rolnicza, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Wielkopolski Oddział Regionalny ARIMR zadbali o bogaty i merytoryczny program, który obejmuje informacje z zakresu nowego Planu Strategicznego WPR 2023 - 2027, nowy dopłat bezpośrednich z uwzględnieniem ekoschematów oraz bieżących spraw w rolnictwie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)