Nieprzestrzeganie norm warunkowości GAEC 6. Jakie kary i za co?
Nowa Wspólna Polityka Rolna przewiduje system kar za nieprzestrzeganie tzw. norm warunkowości. Ministerstwo rolnictwa zaproponowało właśnie korektę kar za nieprzestrzeganie norm warunkowości GAEC 6.
Ministerstwo rolnictwa skierowało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia „w sprawie liczby punktów, jaką przypisuje się stwierdzonej niezgodności, oraz procentowej wielkości kary administracyjnej w zależności od liczby punktów przypisanych stwierdzonym niezgodnościom”.
Jakie zmiany w przepisach?
Projektowane rozporządzenie ma na celu wprowadzenie następujących zmian w dotychczasowych przepisach:
· korekta kar w części dotyczącej dotkliwości w ramach normy GAEC 6, w przypadku, gdy okrywa ochronna gleby nie jest utrzymywana w wymaganym terminie na co najmniej 80 % powierzchni gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa;
· korekta kar w części dotyczącej dotkliwości w ramach normy GAEC 6, w przypadku, gdy nie jest utrzymywana okrywa ochronna gleby w wymaganym terminie w międzyrzędziach na plantacjach drzew owocowych.
Jak rolnicy będą karani za nieprzestrzeganie norm warunkowości?
Co do zasady kary w ramach warunkowości nakładane są w oparciu o liczbę punktów przypisanych stwierdzonej niezgodności w ramach oceny wagi pod kątem:
· zasięgu,
· dotkliwości,
· trwałości.
W przypadku stwierdzenia drobnej niezgodności nie stosuje się kary administracyjnej, a rolnik jest informowany o niezastosowaniu kary administracyjnej oraz o możliwych działaniach naprawczych mających na celu usunięcie stwierdzonych drobnych niezgodności oraz możliwości skorzystania z usług doradczych w tym zakresie.
Drobna niezgodność, to taka dla której: zasięg, dotkliwość i trwałość oceniono w punktacji na 1 pkt w każdym z trzech kryteriów, czyli suma punktów w ramach oceny wagi według kryterium zasięgu, dotkliwości i trwałości wynosi maksymalnie 3 punkty. - W związku z wprowadzonymi zmianami, drobna niezgodność będzie mogła być przypisana w przypadku stwierdzenia, że rolnik utrzymuje okrywę ochronną gleby na powierzchni powyżej 50% i poniżej 80% gruntów ornych lub utrzymuje okrywę ochronną gleby w międzyrzędziach na powierzchni powyżej 50% i poniżej 100% plantacji drzew owocowych. Tym samym zmianie ulegają również pozostałe przedziały punktowe w ramach naruszeń 7 i 8 w zakresie normy GAEC 6. Wprowadzane zmiany są korzystne dla rolników – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Fot.
Najważniejsze tematy