Czy normy GAEC 7 i 8 również w przyszłym roku nie będą obowiązywać? W Brukseli toczy się dyskusja
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy normy GAEC 7 i 8 również w przyszłym roku nie będą obowiązywać? W Brukseli toczy się dyskusja

02.08.2023autor: Dominika Mulak

Dyskusja na temat wymogów dotyczących płodozmianu i odłogowania wprowadzonych wraz z reformą Wspólnej Polityki Rolnej ponownie nabrała tempa. Czy w przyszłym roku normy GAEC 7 i 8 również będą zawieszone?

Na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa we wtorek 25 lipca w Brukseli Rumunia, przy wsparciu Polski i Węgier, wezwała Komisję Europejską do zwolnienia rolników z realizacji norm GAEC 7 (Zmianowanie i dywersyfikacja upraw na gruntach ornych) i 8 (Minimalny udział powierzchni gruntów ornych przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne oraz na wszystkich użytkach rolnych, zachowanie elementów krajobrazu oraz zakaz ścinania żywopłotów i drzew podczas okresu lęgowego ptaków oraz okresu wychowu młodych) również w przyszłym roku

Rumuńska delegacja uzasadniła swoje żądanie skąpymi opadami deszczu, a także wysokimi cenami środków do produkcji rolnej. Innym problemem jest też duży import z Ukrainy, który prowadzi do cen dumpingowych na ważne produkty rolne. Rolnikom grozi fala niewypłacalności, jeśli Komisja nie wprowadzi „innowacyjnej” pomocy w odpowiednim czasie. 

Według rumuńskiej delegacji, pomoc udzielona do tej pory z rezerwy rolnej UE była ważna, ale jej wielkość była zdecydowanie zbyt niska. Podkreślono również, że nierównowaga rynkowa została spowodowana wojną w Ukrainie, a nie poprzez samą sytuację w rolnictwie. Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przyznał, że problem braku opadów, a co za tym idzie susza, ostatnio znacznie się nasiliły w UE. Było jednak jeszcze zbyt wcześnie, aby ocenić jej ostateczny wpływ na zbiory. 

Jak zwrócił uwagę komisarz Wojciechowski, ponowne zawieszenie norm GAEC 7 i 8 byłoby możliwe tylko poprzez zmianę podstawowego aktu prawnego WPR. A to oznaczałoby konieczność przeprowadzenia pełnej procedury legislacyjnej. Polak pozostawił otwartą kwestię, czy zostanie złożony wniosek w tej sprawie. 

– Osobiście poważnie się nad tym zastanawiam – powiedział komisarz rolny. To nie pierwszy raz, kiedy Wojciechowski wypowiada się w ten sposób. Według kręgów brukselskich nie oczekuje się, że większość w Komisji poprze taki ruch. Tymczasem niemiecki minister rolnictwa Cem Özdemir był jednym z niewielu ministrów rolnictwa UE, którzy jasno stwierdzili, że odrzucają ponowne zawieszenie przepisów dotyczących płodozmianu i odłogowania. 

– W końcu GAEC 7 i 8 zostały stworzone w celu poprawy odporności gleb na suszę, na przykład poprzez tworzenie większej ilości próchnicy – mówił Özdemir. Polityk Zielonych wyjaśnił, że obecnie właściwym jest wykorzystanie ambitnych środków mających na celu ochronę środowiska.
r e k l a m a

Zawiesić również GAEC 6!

Poglądy Özdemira zostały poparte przez francuskiego ministra rolnictwa Marca Fesneau. Jednak jak powiedział, jednocześnie jednak trzeba przyznać, że istnieją problemy z bezpieczeństwem żywnościowym z powodu warunków pogodowych i skutków wojny w Ukrainie. 

Większość pozostałych ministrów rolnictwa UE, którzy zabrali głos, poparła stanowisko Rumunii. Bułgaria, Grecja, Włochy, Chorwacja, Szwecja, Słowacja i Słowenia, między innymi, poparły wezwanie do zawieszenia. Wiele krajów wezwało również Brukselę do uruchomienia dalszych programów pomocowych dla rolnictwa. Bułgaria wezwała również do zawieszenia GAEC 6, czyli utrzymania okrywy ochronnej gleby w okresie od 1 listopada do 15 lutego kolejnego roku. 

– Ze względu na suszę, wymóg ten jest bardzo trudny do spełnienia – powiedziała delegacja Bułgarii.

Oprac. na podstawie AgE
Fot. Daleszyński
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Nieprzestrzeganie norm warunkowości GAEC 6. Jakie kary i za co?

  Nowa Wspólna Polityka Rolna przewiduje system kar za nieprzestrzeganie tzw. norm warunkowości. Ministerstwo rolnictwa zaproponowało właśnie korektę kar za nieprzestrzeganie norm warunkowości GAEC 6.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty bezpośrednie 2023: zmiany w warunkowości – w zakresie GAEC 6

Resort rolnictwa zaprezentował szereg zmian w ekoschematach m.in. w ramach warunkowości w zakresie normy GAEC 6, która dotyczy utrzymania okrywy ochronnej gleby. Sprawdź, co się zmieniło!

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Rolnictwo ekologiczne a obowiązek spełnienia norm warunkowości GAEC

Podczas naszego ostatniego webinarium "Ekoschematy i dopłaty do ekologii" padło wiele pytań od widzów do naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z CDR w Radomiu. Pytania zadane podczas rejestracji lub na czacie zadawali: Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska i Grzegorz Ignaczewski, redaktor, ekspert ds. funduszy unijnych i polityki rolnej.  Pytania dotyczyły m.in. rolnictwa ekologicznego i obowiązku spełnienia norm warunkowości, szczególnie w zakresie normy GAEC

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)