Ekoschematy w pytaniach i odpowiedziach: Obszary z roślinami miododajnymi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ekoschematy w pytaniach i odpowiedziach: Obszary z roślinami miododajnymi

11.10.2023autor: Agata Stachowiak

W naszym cyklu artykułów poświęconych ekoschematom odpowiadamy na pytania, które nurtują rolników najczęściej w związku z nowymi dopłatami. Tym razem omówiamy ekoschemat „Obszary z roślinami miododajnymi”.

Poniżej zamieszczamy najczęstsze pytania, które kierują do nas rolnicy w związku z przystąpieniem do ekoschematu "Obszary z roślinami miododajnymi".

1.  Ile pieniędzy mogę otrzymać za ekoschemat Obszary z roślinami miododajnymi?

W ramach praktyki możemy otrzymać około 269 EUR/ha. Szczegółowa stawka w polskich złotych powinna się pojawić lada dzień w specjalnym rozporządzeniu MRiRW jeszcze przed rozpoczeciem wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych za 2023 rok.

2.  Czy powierzchnia obszarów z roślinami miododajnymi zgłoszona do ekoschematu może być jednocześnie zgłoszona jako realizacja normy GAEC 8.

 Nie. W ramach normy GAEC 8 możemy prowadzić ugór z roślinami miododajnymi, ale nie możemy jednocześnie zgłosić tej samej powierzchni do ekoschematu "Obszary z roślinami miododajnymi".

 

3.  Czy na obszarach z roślinami miododajnymi mogę prowadzić produkcję zwierzęcą (np. wypas krów?)

 W terminie do 31 sierpnia obowiązuje zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia). Jedyna dozwolona produkcja to prowadzenie pasiek.

r e k l a m a

 4.   Czy mogę na obszarach z roślinami miododajnymi stosować środki ochrony roślin?

 Nie. Jest to wykluczone w terminie do 31 sierpnia danego roku.

 

5.  Gdzie mogę znaleźć listę roślin zakwalifikowanych jako rośliny miododajne?


Lista ta stanowi załącznik nr 3 do Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2023r. w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania.

  • Rośliny z wykazu 1: bodziszki ; chabry ; czarnuszki ; cząber ogrodowy ; czyściec prosty; dzielżan jesienny; kłosowce ; kocimiętki; kolendra siewna;  kosmos pierzastolistny; krwawnica pospolita; lebiodka pospolita; lubczyk ogrodowy; łyszczec wiechowaty ; marzymięta grzebieniasta (orzęsiona); mierznica czarna ; mikołajek płaskolistny; ogórecznik lekarski; ostropest plamisty; ożanka nierównoząbkowa; przegorzany; pszczelnik mołdawski ; rezedy; rukiew siewna; serdecznik pospolity; stulisz sztywny; szałwie -z wyłączeniem szałwi błyszczącej; szanta zwyczajna; ślaz zygmarek; ślazówka turyngska; świerzbnica polna; trędownik bulwiasty; werbena krzaczasta ;  wielosił błękitny; wierzbówka kiprzyca; żeleźniak pospolity; żmijowiec grecki; żywokost lekarski
  • Rośliny z wykazu 2: facelia błękitna; gorczyca jasna;  gryka zwyczajna; komonica zwyczajna ; koniczyny -z wyłączeniem koniczyny odstającej ; lucerny; nostrzyk biały; rzodkiew oleista; słonecznik zwyczajny; sparceta piaskowa; sparceta siewna; wyka kosmata

 

6.  Czy muszę wysiać mieszankę po jednej z roślin z obu list, czy może być to mieszanka sporządzona z jednej listy miododajnych z wykaz 2?

Nie, może być to jedynie mieszanka z roślin z wykazu 2. Mieszanka powinna składać się co najmniej z dwóch gatunków roślin miododajnych wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, z tym że mieszanka ta powinna obejmować co najmniej jeden gatunek roślin miododajnych z gatunków wymienionych w wykazie nr 1 tego załącznika, a gatunki roślin miododajnych z gatunków wymienionych w wykazie nr 2 tego załącznika nie są dominujące w tej mieszance.

 

7.  Czy mogę wysiać wyłącznie rośliny z listy z wykazu 1?

 Tak, jest to dozwolone.

 

8.   Czy muszę zachować jakieś proporcje w wysiewie roślin z wykazu 1 i wykazu 2?

 Tak. Rośliny z wykazu 2 załącznika nr 3 do rozporządzenia nie mogą być dominujące w mieszance.

 

9.  Czy jeżeli wysieję w składzie mieszanki rośliny wysokobiałkowe pastewne (np. nostrzyk biały i lucern), to, czy mogę deklarować płatność do roślin wysokobiałkowych pastewnych, jeżeli we wrześniu zostanie zebrany plon?

 Nie, nie ma takiej możliwości.


Agata Stachowiak
Fot. Envato Elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy w pytaniach i odpowiedziach: Dobrostan zwierząt

  W cyklu artykułów poświęconych ekoschematom odpowiadać będziemy na pytania, które nurtują rolników najczęściej. W dzisiejszym artykule omówimy najbardziej złożony ekoschemat -„Dobrostan Zwierząt”.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy 2023 - dotkliwe kary za niedotrzymanie terminu siewu międzyplonów i mulczowania

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ekoschematów, w przypadku praktyki Międzyplony ozime i wsiewki śródplonowe rolnicy zobowiązują się do wysiewu międzyplonów do 1 października i zmulczowania ich po 15 listopada. Co się stanie jeśli nie zdążysz i czy są jakieś odstępstwa? 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Sprzedaż warchlaków: kiedy nie trzeba instalować kasy fiskalnej?

Na Czytelnik sprzedaje warchlaki innym rolnikom i zastanawia się, czy możliwe jest uniknięcie obowiązku instalacji kasy fiskalnej? Na pytanie odpowiada nasz ekspert VAT.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)