Resort rolnictwa tłumaczy, że nie ma możliwości zmiany tego terminu, gdyż konieczna byłaby zmiana w PS, a to z kolei wymagałaby zgody Komitetu Monitorującego PS WPR 2023-2027 i akceptacji ze strony Komisji Europejskiej, dopiero wówczas można by wdrożyć je do przepisów krajowych. Według ministerstwa rolnictwa byłby to proces długotrwały.
Co się stanie jeśli nie zdążysz?
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ekoschematów, rolnik oczywiście ma możliwość wysiania międzyplonu po dniu 1 października, ale będzie się to wiązało z dotkliwymi karami.
Jeżeli nie zdążysz wysiać międzyplonu w terminie i wysiejesz go po dniu 1 października, ale nie później niż do dnia 15 października kwota przyznana w ramach ekoschematu zostanie zmniejszona o 30%. Jeśli wysiejesz międzyplony ozime po 15 października Agencja obetnie 70% kwoty w ramach tej praktyki, uwzględniając iloczyn powierzchni na której nie dotrzymano terminu.
Kary za zbyt wczesne mulczowanie
Analogicznie jak w przypadku opóźnionego siewu międzyplonu, resort informuje, że także za zmulczowanie międzyplonu przed 15 listopada przewidziane są kary. W tym przypadku wynoszą one 10% kwoty stanowiącej iloczyn płatności w ramach tej praktyki oraz procentowego stosunku powierzchni uchybienia do powierzchni, na której powinny być przestrzegane wymogi tej praktyki.
Resort rolnictwa podda analizie wniosek zgłoszony wcześniej przez Krajową Radę Izb Rolniczych o dopuszczenie mulczowania międzyplonu po 60 dniach od siewu.