Ekoschematy w pytaniach i odpowiedziach: Dobrostan zwierząt
W cyklu artykułów poświęconych ekoschematom odpowiadać będziemy na pytania, które nurtują rolników najczęściej. W dzisiejszym artykule omówimy najbardziej złożony ekoschemat -„Dobrostan Zwierząt”.
W ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt” rolnicy najczęściej pytają nas o następujące zagadnienia:
1. Ile pieniędzy mogę otrzymać za ekoschemat Dobrostan Zwierząt?
W odniesieniu do świń i bydła - obowiązuje system punktowy tzn. rolnik może z listy praktyk wybrać te, które chce realizować w swoim gospodarstwie. 1 punkt odpowiada ok. 100 zł czyli ok. 22,47 euro. Natomiast w odniesieniu do owiec, kóz, koni i drobiu płatność przysługuje za realizację pakietu wymogów.
2. Czy muszę posiadać jakieś numery identyfikacyjne?
Tak. Rolnik musi posiadać odpowiednią siedzibę stada zarejestrowaną zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, a w przypadku drobiu – numer zakładu drobiu. Dodatkowo zwierzęta objęte wymogami muszą być oznakowane i zarejestrowane zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, o ile wymogi ich dotyczą.
3. Czy ekoschemat mogę realizować tylko dla części stada? Np. tylko dla krów mlecznych a dla cielaków już nie?
Nie. Wymogi odnoszące się do danej grupy zwierząt dotyczą wszystkich zwierząt tej grupy utrzymywanych w gospodarstwie rolnym
4. Czy to prawda, że od nowego roku będę musiał odbyć szkolenie?
Tak. Od 2024 roku, Rolnik realizujący interwencję dotyczącą dobrostanu zwierząt zobowiązany będzie do jednorazowego odbycia szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków.
5. Czy we wszystkich wariantach wymagane jest posiadanie planu poprawy dobrostanu zwierząt?
Nie. W większości przypadków rolnik musi posiadać plan poprawy dobrostanu zwierząt ale plan ten nie jest konieczny w przypadku bydła w ramach praktyk polegających na zapewnieniu wypasu, wybiegu, ściółki, a także późniejszego odsadzania cieląt w odniesieniu do krów mlecznych.
6. Czy plan poprawy dobrostanu zwierząt mogę sporządzić samemu? Czy musi to zrobić doradca rolny?
Plan poprawy dobrostanu zwierząt musi sporządzić doradca z nadanymi uprawnieniami do sporządzenia planu poprawy dobrostanu.
7. Gdzie mogę znaleźć szczegółowe wytyczne dotyczące eksochematu?
Szczegółowe wytyczne dotyczące ekoschematu z podziałem na poszczególne kategorie zwierząt dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/rolnictwo/ekoschemat-dobrostan-zwierzat
Fot. Envato Elements
Agata Stachowiak
Najważniejsze tematy