Ekoschematy w pytaniach i odpowiedziach: Dobrostan zwierząt
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ekoschematy w pytaniach i odpowiedziach: Dobrostan zwierząt

14.10.2023autor: Agata Stachowiak

  W cyklu artykułów poświęconych ekoschematom odpowiadać będziemy na pytania, które nurtują rolników najczęściej. W dzisiejszym artykule omówimy najbardziej złożony ekoschemat -„Dobrostan Zwierząt”.

W ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt” rolnicy najczęściej pytają nas o następujące zagadnienia:

1.           Ile pieniędzy mogę otrzymać za ekoschemat Dobrostan Zwierząt?

W odniesieniu do świń i bydła - obowiązuje system punktowy tzn. rolnik może z listy praktyk wybrać te, które chce realizować w swoim gospodarstwie. 1 punkt odpowiada ok. 100 zł czyli ok. 22,47 euro. Natomiast w odniesieniu do owiec, kóz, koni i drobiu płatność przysługuje za realizację pakietu wymogów.

2.           Czy muszę posiadać jakieś numery identyfikacyjne?

Tak. Rolnik musi posiadać odpowiednią siedzibę stada zarejestrowaną zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, a w przypadku drobiu – numer zakładu drobiu. Dodatkowo zwierzęta objęte wymogami muszą być oznakowane i zarejestrowane zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, o ile wymogi ich dotyczą.

3.           Czy ekoschemat mogę realizować tylko dla części stada? Np. tylko dla krów mlecznych a dla cielaków już nie?

Nie. Wymogi odnoszące się do danej grupy zwierząt dotyczą wszystkich zwierząt tej grupy utrzymywanych w gospodarstwie rolnym

4.           Czy to prawda, że od nowego roku będę musiał odbyć szkolenie?

Tak. Od 2024 roku, Rolnik realizujący interwencję dotyczącą dobrostanu zwierząt zobowiązany będzie do jednorazowego odbycia szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków.

5.           Czy we wszystkich wariantach wymagane jest posiadanie planu poprawy dobrostanu zwierząt?

Nie. W większości przypadków rolnik musi posiadać plan poprawy dobrostanu zwierząt ale plan ten nie jest konieczny w przypadku bydła w ramach praktyk polegających na zapewnieniu wypasu, wybiegu, ściółki, a także późniejszego odsadzania cieląt w odniesieniu do krów mlecznych.

6.           Czy plan poprawy dobrostanu zwierząt mogę sporządzić samemu? Czy musi to zrobić doradca rolny?

Plan poprawy dobrostanu zwierząt musi sporządzić doradca z nadanymi uprawnieniami do sporządzenia planu poprawy dobrostanu.

7.           Gdzie mogę znaleźć szczegółowe wytyczne dotyczące eksochematu?

Szczegółowe wytyczne dotyczące ekoschematu  z podziałem na poszczególne kategorie zwierząt dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/rolnictwo/ekoschemat-dobrostan-zwierzat

Agata Stachowiak
Fot. Envato Elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Dobrostan zwierząt nie ujrzy światła dziennego przed wyborami do Parlamentu Europejskiego?

W wykazie prac Komisji Europejskiej na 2024 r. nie znalazły się akty legislacyjne dotyczące „zrównoważonych systemów żywności” oraz przeglądu dobrostanu zwierząt. Zdaniem portalu Euractive propozycje te nie ujrzą już światła dziennego przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy 2023 - dotkliwe kary za niedotrzymanie terminu siewu międzyplonów i mulczowania

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ekoschematów, w przypadku praktyki Międzyplony ozime i wsiewki śródplonowe rolnicy zobowiązują się do wysiewu międzyplonów do 1 października i zmulczowania ich po 15 listopada. Co się stanie jeśli nie zdążysz i czy są jakieś odstępstwa? 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy w pytaniach i odpowiedziach: Wymieszanie słomy z glebą

W cyklu artykułów poświęconych ekoschematom odpowiadamy na pytania, które nurtują rolników najczęściej. Tym razem omawiamy praktykę „Wymieszanie słomy z glebą”, w ramach ekoschematu „Rolnictwo Węglowe”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)