Ekoschematy: Uproszczone systemy uprawy - co będzie uznane za uprawę bezorkową?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ekoschematy: Uproszczone systemy uprawy - co będzie uznane za uprawę bezorkową?

08.05.2023autor: Paulina Janusz-Twardowska Bartłomiej Czekała

W ramach ekoschematu "Rolnictwo węglowe i zarzadzanie składnikami odżywczymi" istnieje praktyka stosowania uproszczonych systemów uprawy. W jaki sposób ją realizować aby otrzymać dodatkowe płatności w ramach ekoschematów? Wyjaśnia to nasz ekspert na podstawie konkretnych przykładów.

 Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytanie o praktykę stosowania uproszczonych systemów uprawy. Pytanie brzmiało: Czy można innymi maszynami uprawowymi niż pług tak przygotować uprawę przedsiewną, by nie było mulczu i w taką glebę zasiać? Czy będzie to uznane za uprawę bezorkową?


Można lepiej doprawić glebę, ale czy to się opłaca?

W uproszczonych systemach uprawy siew powinien odbywać się w mulcz po zbiorze rośliny przedplonowej. Zatem czy można innymi maszynami uprawowymi niż pług tak przygotować uprawę przedsiewną, by nie było mulczu i w taką glebę zasiać? No i czy będzie to uznane przez ARiMR za uprawę bezorkową?

- W zasadzie nie ma przeciwskazań, by zastosować taką metodę, ale czy to się będzie opłacało? Czy skalkuluje się np. 3-krotny przejazd broną aktywną? W tym wypadku chodzi zapewne o sprzęt dostępny w gospodarstwie, bo albo trzeba mulcz bardzo dobrze rozdrobnić albo siać siewnikiem talerzowym, który umożliwi ulokowanie ziaren w glebie - wyjaśnia Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu.

r e k l a m a

Uproszczone systemy uprawy - zasady

Przypomnijmy, że wymogiem dla praktyki Uproszczone systemy uprawy  jest prowadzenie na gruntach ornych uprawy roślin w formie uprawy konserwującej bezorkowej lub uprawy pasowej (strip – till), poprzez:

  • wykonywanie zabiegów uprawowych z odstąpieniem od uprawy płużnej w zespole uprawek pożniwnych i przedsiewnych,
  • pozostawienie na polu po zbiorze uprawy głównej, całości resztek pożniwnych w formie mulczu.

Wymogiem dla praktyki jest prowadzenie rejestru zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej.

W przypadku praktyki punkty są przyznawane do powierzchni gruntów ornych, z wyjątkiem gruntów ornych, na których jest prowadzona uprawa zerowa lub na których są uprawiane trawy lub inne zielne rośliny pastewne.

Jak łączyć ze sobą ekoschematy?

Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.

Tab. 2. Zasady łączenia ekoschematów między sobą.

Fot. Envato elements






CZYTAJ TAKŻE Z WEBINARIUM:


Czy jesienny bezorkowy siew zbóż można zgłosić we wniosku o dopłaty w ramach ekoschematu uprawa bezorkowa?

Integrowana Produkcja Roślin – ekoschemat, który się najbardziej opłaca. Ilu rolników z niego skorzysta?

Ekoschematy: Czy w 2023 roku rolnik musi ugorować grunty rolne?

Czy w ekoschematach kukurydza i zboża są liczone jako jedna uprawa?

Jak w nowym wniosku o dopłaty zadeklarować elementy nieprodukcyjne pod normę DKR 8?

Dopłaty 2023: W jaki sposób zrobić wsiewki aby skorzystać z ekoschematów?

autor Paulina Janusz-Twardowska

Paulina Janusz-Twardowska

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy: Czy wymóg 80 proc. gruntów pod okrywą na zimę jest we wszystkich krajach UE?

Nowe dopłaty bezpośrednie wprowadzają wiele zmian w zasadach praktyk rolniczych, które będą dodatkowo premiowane płatnościami w ramach ekoschematów. Ale ekoschematy to nie tylko dodatkowe pieniądze, ale też i wymogi oraz zobowiązania. Jednym z nich jest obowiązek utrzymania w okresie zimowym 80 proc. gruntów pod okrywą.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Webinarium "Ekoschematy i dopłaty do ekologii" - dołącz i oglądaj na żywo!

Punktualnie o 15:00 rozpoczęło się nasze webinarium "Ekoschematy i dopłaty do ekologii", które prowadzi redaktor naczelny top agrar Polska Karol Bujoczek wspólnie z redaktorem Grzegorzem Ignaczewskim. A naszym ekspertem ponownie jest Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu. Dołącz i oglądaj na żywo!

czytaj więcej
Aktualności

Przepychanki służb z kontrolą zbóż na granicy. Transporty były sprawdzane czy nie?

Przedstawiciele opozycji cytowali w Sejmie wewnętrzną instrukcję pochodzącą od Głównego Lekarza Weterynarii, skierowaną do granicznych lekarzy weterynarii i pytają, dlaczego odstąpiono od kontroli zboża na granicy z Ukrainą. Zdanie rządu jest jednak inne i zapewniają, że nic takiego nie miało miejsca.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)