Ekoschematy: Uproszczone systemy uprawy - co będzie uznane za uprawę bezorkową?
W ramach ekoschematu "Rolnictwo węglowe i zarzadzanie składnikami odżywczymi" istnieje praktyka stosowania uproszczonych systemów uprawy. W jaki sposób ją realizować aby otrzymać dodatkowe płatności w ramach ekoschematów? Wyjaśnia to nasz ekspert na podstawie konkretnych przykładów.
Można lepiej doprawić glebę, ale czy to się opłaca?
W uproszczonych systemach uprawy siew powinien odbywać się w mulcz po zbiorze rośliny przedplonowej. Zatem czy można innymi maszynami uprawowymi niż pług tak przygotować uprawę przedsiewną, by nie było mulczu i w taką glebę zasiać? No i czy będzie to uznane przez ARiMR za uprawę bezorkową?
- W zasadzie nie ma przeciwskazań, by zastosować taką metodę, ale czy to się będzie opłacało? Czy skalkuluje się np. 3-krotny przejazd broną aktywną? W tym wypadku chodzi zapewne o sprzęt dostępny w gospodarstwie, bo albo trzeba mulcz bardzo dobrze rozdrobnić albo siać siewnikiem talerzowym, który umożliwi ulokowanie ziaren w glebie - wyjaśnia Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu.
Uproszczone systemy uprawy - zasady
Przypomnijmy, że wymogiem dla praktyki Uproszczone systemy uprawy jest prowadzenie na gruntach ornych uprawy roślin w formie uprawy konserwującej bezorkowej lub uprawy pasowej (strip – till), poprzez:
- wykonywanie zabiegów uprawowych z odstąpieniem od uprawy płużnej w zespole uprawek pożniwnych i przedsiewnych,
- pozostawienie na polu po zbiorze uprawy głównej, całości resztek pożniwnych w formie mulczu.
Wymogiem dla praktyki jest prowadzenie rejestru zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej.
W przypadku praktyki punkty są przyznawane do powierzchni gruntów ornych, z wyjątkiem gruntów ornych, na których jest prowadzona uprawa zerowa lub na których są uprawiane trawy lub inne zielne rośliny pastewne.
Jak łączyć ze sobą ekoschematy?
Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.
CZYTAJ TAKŻE Z WEBINARIUM:
Czy jesienny bezorkowy siew zbóż można zgłosić we wniosku o dopłaty w ramach ekoschematu uprawa bezorkowa?
Integrowana Produkcja Roślin – ekoschemat, który się najbardziej opłaca. Ilu rolników z niego skorzysta?
Ekoschematy: Czy w 2023 roku rolnik musi ugorować grunty rolne?
Czy w ekoschematach kukurydza i zboża są liczone jako jedna uprawa?
Jak w nowym wniosku o dopłaty zadeklarować elementy nieprodukcyjne pod normę DKR 8?
Dopłaty 2023: W jaki sposób zrobić wsiewki aby skorzystać z ekoschematów?
Paulina Janusz-Twardowska
<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>
Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online
Najważniejsze tematy