Ekoschematy: Czy wymóg 80 proc. gruntów pod okrywą na zimę jest we wszystkich krajach UE?
Nowe dopłaty bezpośrednie wprowadzają wiele zmian w zasadach praktyk rolniczych, które będą dodatkowo premiowane płatnościami w ramach ekoschematów. Ale ekoschematy to nie tylko dodatkowe pieniądze, ale też i wymogi oraz zobowiązania. Jednym z nich jest obowiązek utrzymania w okresie zimowym 80 proc. gruntów pod okrywą.
Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytanie dotyczące wymogu posiadania 80 proc. gruntów pod okrywą w okresie zimowym. Pytanie brzmiało: Czy wymóg 80% gruntów pod okrywą na zimę jest dla wszystkich krajów jednakowy, jeżeli chodzi o termin i odsetek utrzymania?
W każdym kraju UE jest inaczej
- Nie, to nie jest warunek równo obowiązujący we wszystkich krajach Unii. Państwa członkowskie różnie podeszły do tego wymogu. Większość w tym nasi sąsiedzi: Słowacy i Czesi wymagają okresów jesienno-zimowych, tak jak w Polsce. Kilka państw północnych wymaga okrywy na poziomie 50-60%, a inne - jak Francja - wskazały okresy pożniwne, kiedy występują intensywne opady. Są też państwa, które wskazały, że pod okrywą ma być 100% gruntów - wyjaśnił Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu.
Przypomnijmy, że ten wymóg to inaczej norma GAEC 7, która obowiązuje już od tego roku. Sprawdź wszystkie normy GAEC!
Norma GAEC 6: Minimalna pokrywa glebowa w najbardziej newralgicznych okresach
Norma GAEC 6, stanowi kontynuację normy obowiązującej w ramach zasady wzajemnej zgodności w zakresie obowiązku utrzymania okrywy ochronnej gleby w okresie od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku, z tym że w przypadku gruntów ornych rozszerzają ten obowiązek z obszarów zagrożonych erozją wodną na cały kraj i określają go na poziomie 80% gruntów ornych, a dodatkowo ustanawiają ten obowiązek dla wszystkich plantacji drzew owocowych. Rozszerzenie zakresu normy zwiększa poziom ambicji środowiskowych.
W ramach normy GAEC 6, utrzymanie okrywy ochronnej gleby na powierzchni stanowiącej co najmniej 80% gruntów ornych może być spełnione poprzez m.in.:
· okrywę roślinną typu uprawy ozime,
· trawy na gruntach ornych,
· międzyplony ozime,
· pozostawienie ścierniska,
· pokrycie gruntów resztkami pożniwnymi, czy mulczem.
Pokrycie gruntów okrywą ochronną ma za zadanie ochronę gleby przed erozją i utratą materii organicznej gleby. Ponadto, okrywa glebowa wpływa także na ograniczenie spływu nawozów i związków biogennych do wód, przez co ogranicza ich zanieczyszczenie.
Jak łączyć ze sobą ekoschematy?
Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.
Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online
Najważniejsze tematy