Przepychanki służb z kontrolą zbóż na granicy. Transporty były sprawdzane czy nie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przepychanki służb z kontrolą zbóż na granicy. Transporty były sprawdzane czy nie?

09.05.2023autor: wk

Przedstawiciele opozycji cytowali w Sejmie wewnętrzną instrukcję pochodzącą od Głównego Lekarza Weterynarii, skierowaną do granicznych lekarzy weterynarii i pytają, dlaczego odstąpiono od kontroli zboża na granicy z Ukrainą. Zdanie rządu jest jednak inne i zapewniają, że nic takiego nie miało miejsca.

W poniedziałek odbyło się posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa. Zdominowane zostało ono ponownie przez tematy związane z rynkiem zbóż. Opozycja między innymi odniosła się do niekontrolowanego napływu ziarna złej jakości przez rządzących.

Lekarze weterynarii mieli odstąpić od kontroli na granicy

- Jakie były przesłanki merytoryczne od odstąpienia od kontroli weterynaryjnych wjeżdżającego zboża. Główny Lekarz Weterynarii po wybuchu wojny wydał wewnętrzną instrukcję dla podległych mu organów Inspekcji Weterynaryjnej, wedle której graniczni lekarze weterynarii mieli odstąpić od kontroli na granicy. Jeżeli się odstępuje od takich kontroli to może to wpłynąć bardzo negatywnie na nasze rolnictwo – mówił w Sejmie poseł Stefan Krajewski z klubu Koalicji Polskiej.

Trzy rodzaje kontroli

- Nie odstąpiono od kontroli tylko z racji tego, że był bardzo duży tłok na granicy przesunięto część kontroli do powiatów, czyli pierwszego miejsca rozładunku. W tej chwili jest ona przywrócona całkowicie na granicy – odpowiedział Krzysztof Jażdżewski zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.
Wyjaśnił on również, że mamy do czynienia z trzema rodzajami kontroli, a mianowicie:
  • kontrola dokumentacji,
  • kontrola tożsamości,
  • kontrola fizyczna podczas otwierania transportu.
- Za każdym razem przynajmniej jedna z tych kontroli jest wykonywana – zapewniał Krzysztof Jażdżewski.

r e k l a m a

Zobacz także: AgroUnia pyta premiera: Kto dorobił się na imporcie zbóż z Ukrainy?

Polska to jedyny kraj, w którym obowiązują przepisy o kontroli zboża

Krzysztof Jażdżewski podczas posiedzenia, poinformował także że Polska to jedyny kraj, w którym obowiązują przepisy o kontroli zboża na cele paszowe na granicy. Według prawa unijnego kontrolowanie produktów pochodzących z krajów trzecich, a przywożonych do państw członkowskich przewiduje kontrole tylko w przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego.

- Jeśli chodzi o produkty roślinne to dotyczy to tylko słomy, siana. To jest związane z pryszczycą. Natomiast zbóż DG Sante nie uregulowało w swoich przepisach. I Polska w przepisach krajowych ma to uregulowane i nasza kontrola jest i była bardziej ścisła na granicy niż w pozostałych krajach członkowskich UE – zapewniał posłów Krzysztof Jażdżewski

- Nie było niekontrolowanego napływu zbóż z Ukrainy. Takie coś nie miało miejsca. Nie było sytuacji, kiedy zboże nie było badane – podsumował wiceminister Ryszard Bartosik.

wk
fot. envato.elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Modernizacja gospodarstw rolnych PROW. Kiedy rusza nabór i jakie wsparcie można otrzymać?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa niebawem uruchomi nabór wniosków na modernizację gospodarstw rolnych, w tym między innymi na budowę magazynów, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Kiedy rusza nabór i jakie wsparcie można otrzymać?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy: Uproszczone systemy uprawy - co będzie uznane za uprawę bezorkową?

W ramach ekoschematu "Rolnictwo węglowe i zarzadzanie składnikami odżywczymi" istnieje praktyka stosowania uproszczonych systemów uprawy. W jaki sposób ją realizować aby otrzymać dodatkowe płatności w ramach ekoschematów? Wyjaśnia to nasz ekspert na podstawie konkretnych przykładów.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)