Dopłaty do zbóż: nie należy dzielić rolników na dużych i małych. To nierówne traktowanie!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty do zbóż: nie należy dzielić rolników na dużych i małych. To nierówne traktowanie!

01.05.2023autor: Dorota Kolasińska

  Zarząd Związku Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych zawnioskował do premiera Mateusza Morawieckiego, ale również wysłał pismo do wiadomości ministra rolnictwa Roberta Telusa, o równe traktowanie rolników, którzy posiadają różne powierzchnie gospodarstw.

Zarząd ZP-DiWR przekazał apel do premiera Morawieckiego, w którym zaznacza, że wszyscy rolnicy w kraju powinni być objęci rekompensatą jednakowej wysokości wszystkich, bez względu na posiadaną liczbę hektarów, w całym kraju od 15 grudnia 2022 roku. Związek uważa, że to był moment kiedy ceny zbóż i rzepaku drastycznie spadły.

- Zarząd Związku uważa, że w ramach zasady równości każdy ma prawo do równego traktowania przez władze publiczne i nie należy dzielić rolników na tych do 300 ha i tych powyżej ani na tych, którzy prowadzą indywidualne gospodarstwo, oraz tych, którzy gospodarują w formie spółki prawa handlowego, grup producentów rolnych czy państwowych jednostek organizacyjnych (np. instytutów badawczych) – czytamy w piśmie do premiera.

Duże gospodarstwa wykluczone z pomocy

Związek Pracodawców- Dzierżawców podkreśla, że gospodarstwa wykluczone z pomocy odgrywają znaczącą rolę w zaopatrywaniu kraju w produkty rolno-spożywcze, zapewniając bezpieczeństwo żywnościowe. Ponadto związek wymienia, że właśnie te większe gospodarstwa pełnią funkcję integratora, przez co mniejsze gospodarstwa zyskują dostęp do wiedzy, technologii, kapitału i rynków zbytu.

- To właśnie ta grupa gospodarstw decyduje o konkurencyjności polskiego rolnictwa. Z kolei straty w gospodarstwach powyżej 300 ha ze względu na wspólny rynek płodów rolnych są takie same. Zwracamy się do Pana Premiera z prośbą o pilną reakcję w tej sprawie oraz równe traktowanie rolników – apeluje związek.

Oprac. dkol na podst. ZP-DiWR

Fot. Envato Elements/Kancelaria Premiera

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty do zbóż: KE proponuje rolnikom dodatkowe 100 mln euro. Ile pieniędzy trafi do Polski?

W ostatnim tygodniu kwietnia Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z Bułgarią, Węgrami, Polską, Rumunią i Słowacją w sprawie czasowego ograniczenia importu produktów rolnych z Ukrainy.  W środę 3 maja KE zaproponowała przedstawicielom wszystkich państw członkowskich propozycję dodatkowego wsparcia o wartości 100 mln euro.   

czytaj więcej
Aktualności

Tylko 11% rolników w UE ma mniej niż 40 lat, a gospodarstw ubywa. Młodzi rolnicy potrzebują dostępu do ziemi

Organizacje rolnicze ECVC apelują o utworzenie dyrektywy, która zapewni dostęp do gruntów rolnych młodym, mniejszym i średnim rolnikom, zamiast jej koncentracji. Europejscy rolnicy się starzeją, a następcom trudno jest walczyć o ziemię z monopolami.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Zwrot akcyzy za olej napędowy dla producentów świń, owiec, kóz i koni – jaka stawka pomocy?

Marszałek Sejmu skierowała do pierwszego czytania projekt ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Jego celem jest zmniejszenia kosztów produkcji w gospodarstwach rolnych produkujących świnie, owce, kozy i konie poprzez włączenie ich w ten system wsparcia finansowego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)